banner216
Öne Çıkanlar Almanya Berlin DİTİB UNESCO Alman kiraz

HDF`in Adalet Kurultayı çıkartması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Haziran 2017 tarihinde Ankara Güvenpark’ta başlatıp, 25 günde 435 Km yürüyerek 09 Temmuz 2017 İstanbul Maltepe’de tamamladığı ADALET YÜRÜYÜŞÜ sadece Türkiye'de değil dünyada da yankı uyandırdı.

banner197
HDF`in Adalet Kurultayı çıkartması
HDF`in Adalet Kurultayı çıkartması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Haziran 2017 tarihinde Ankara Güvenpark’ta başlatıp, 25 günde 435 Km yürüyerek 09 Temmuz 2017 İstanbul Maltepe’de tamamladığı ADALET YÜRÜYÜŞÜ sadece Türkiye'de değil dünyada da yankı uyandırdı.

Bu adalet arayışının bir devamı olarak, CHP’nin lokomotif görevini üstlendiği 26 Ağustos 2017'de Çanakkale'nin Eceabat İlçesi'ne bağlı Kocadere Köyü'nde ADALET KURULTAYI düzenlendi. Bu kurultayda; her görüşten, her kökenden insanlarımız HAK- HUKUK- ADALET arayışı ve çözüm yollarını tartıştılar.  Burada cumhuriyetimizin yeniden laik, demokrat, sosyal bir hukuk devleti cumhuriyeti kimliği kazanması için, her alanda, ortak mücadele mutabakatının adımları atıldı.

Kurultaya, Sosyaldemokrat Halk Dernekleri Federasyonu -HDF geniş bir kadroyla katıldı.

HDF yi; Eski Genel Başkanı ve Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, Eski Genel Başkanı Ahmet Temel, Eski Genel Sekreteri Hasan Arslan ve Eski Genel Başkan Yardımcısı Yıldız Akalın temsil ettiler.Protokol gemisinde Çanakkale’den Eceabat’a, Kocadere Köyü'ne CHP yöneticileriyle gelen HDF Eski Genel Başkanı Ercan Karakaş ve HDF Eski Genel Başkanı Ahmet Temel kurultayın 1. gününde düzenlenen Yurtdışındaki Yurttaşlarımız İçin Adalet Çalıştayı’na katılmışlardır. 

Ercan Karakaş'ın parti temsilcisi olarak katıldığı çalıştayda HDF adına konuşan Ahmet Temel; HDF Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu'nun dayanışma dileklerini dinleyicilere ilettikten sonra: HDF nin 29 Ekim 1977 de kurulduğunu, Türkiye ve Avrupa arasında köprü görevi üstlenmesinin yanında yurtdışında çifte vatandaşlık, eğitimde fırsat eşitliği, eşit haklar mücadelesi gibi konularda yaptığı çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunmuş ve konuşmasında devamla; 
''Yurtdışındaki temsilcilikler, elçilikler, konsolosluklar Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temsilcileri olma sorumluluğundan çıkarak AKP'nin temsilcileri gibi çalışmaktadırlar.Diyanet İşleri Başkanlığı'nın temsilcisi DİTİB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) ve camileri, önceleri tarikatların camileri yerine tercih edilirlerken son dönemlerde AKP'nin siyasi şubeleri gibi çalışmakta ve vatandaşların güvenini kaybetmektedirler.

Bedelli askerlik ve ödenen bedelin yüksek olması işsiz ve dar gelirli gençleri zorlamaktadır.AB ve Almanya, Türkiye'nin AKP ve AKP Genel Başkanına ait olamadığından hareket ederek, diğer partilerle ve kuruluşlarla iletişime geçmeli, AB-Türkiye ilişkilerini sürdürmelidir.

AKP iktidarının dış ülkelerin içişlerine karışması, Türk kökenli göçmenlerin oy vermelerine müdahale etmesi, yurtdışında yaşayan insanlarımızın hedef olarak gösterilmesini tetikler. 

CHP'nin yurtdışı örgütlenmesinin yanlışlığı son seçimlerde ve referandumda ortaya çıkmıştır.Örgütler ve örgüt yöneticileri; Türkiye'deki bazı örgüt ve kişilerin yurtdışında sakıncalı olduğu önyargısıyla, bir yandaşlık düşüncesiyle, birçok yerde siyaset alanından uzak kişilere, bunlar kolay yönetilirler düşüncesiyle seçilmişlerdir.

Birçok yerde bu örgüt yöneticileri; birbirleri arasında anlaşmazlıklara düşmüşler, sonucu yargıya taşıyacak duruma gelmişlerdir. Bu durum, partiye önemli zararlar vermektedir.Genel Merkez; yurtdışında, yeniden, doğru ve gerçekçi bir yapılanmaya gitmeli, gelecek seçimlerde daha iyi sonuçlar almak için bu görevi yürütebilecek yetenekteki kişileri görevlendirmelidir.'' yönünde görüş bildirmiştir.
HDF yi temsil eden arkadaşlarımız; Adalet Kurultayı'nda, katılımcı diğer kişi ve gruplarla görüş alış-verişinde bulunmuşlar, yurtdışında yaşayan ve çalışan, yaşadıkları ve çalıştıkları ülkelerde yerleşik konum kazanan yurttaşlarımızın sorun ve beklentileri ve bunların nasıl çözümlenebilecekleri konusunda, görüşlerini, deneyimlerine dayanarak kurultayın bilgisine sunmuşlardır.  Ayrıca arkadaşlarımız; bu görüş ve önerilerine ek olarak böylesine önemli, bu kadar geniş, toplumun her kesiminden insanımızın katılımı, görüş, düşünce ve çözüm önerilerini açıklama olanağı elde ettikleri bu kurultayın, gelecekte de birlikteliğe, bu birlikteliği yurtdışında yaşayan ve çalışan yurttaşlarımızın katılımlarıyla zenginleştirerek köprü görevi üstlenmesinin, yeni bir siyasî anlayışın, yeni bir çalışmanın başlangıcı olmasının anlam ve öneminin altını çizmişlerdir. 

ha-ber.com/Hasan Arslan/Yıldız Akalın/Çanakkale
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir