''Hatay'daki hoşgörü örnek olmalı''

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Hatay'daki hoşgörü ortamının özellikle İran ve Suriye'ye örnek olmasını arzu ettiklerini söyledi

''Hatay'daki hoşgörü örnek olmalı''

 

 

''Hatay'daki hoşgörü örnek olmalı''

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Hatay'daki hoşgörü ortamının özellikle İran ve Suriye'ye örnek olmasını arzu ettiklerini söyledi

'Türk-Alman İşbirliği Günü' kapsamında Hatay'a gelen Büyükelçisi Eberhard Pohl, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'i makamında ziyaret etti.

Konuğuna kent hakkında bilgi veren Lekesiz, tarih boyunca iki ülke arasında çok köklü ilişkiler olduğunu, yakın tarihteki en köklü işbirliğinin ise 1961 yılında Türkiye'den Almanya'ya giden işçilerle başladığını kaydetti. Son yıllarda Almanya ile ticaret hacminin katlanarak devam ettiğini, bunun Hatay'daki rakamlara da yansıdığını ifade eden Lekesiz, "Geçtiğimiz yıl Almanya ile yaklaşık 55 milyon dolarlık ihracatımız, 80 milyon dolara yakın da ithalatımız oldu." dedi.

Büyükelçi Pohl ise dostane karşılamadan dolayı Vali Lekesiz'e teşekkür ederek, iki ülke arasındaki güçlü ilişkilerden dolayı kendisinin de memnuniyet duyduğunu söyledi.

Büyükelçi Pohl, Hatay'ın bölge olarak önemli imkanlara sahip olduğunu ve bunu yatırımcılara göstermek amacıyla geldiklerini ifade etti. Pohl, "Kardeş şehir anlaşması gereği insanlar arasındaki ilişkileri gördüğüm zaman çok mutlu oldum, çünkü ilişkilerde önemli olan insani boyuttur ve bunu burada tüm samimiyetiyle müşahede ettim." dedi.

Hatay'da yaşayan farklı dinlere mensup insanların temsilcileri ile de bir araya geldiğini hatırlatan Büyükelçi Pohl, "Onların yan yana, barış ve kardeşlik içinde yaşamaları beni ayrıca çok mutlu etti. Hatay bu yapısıyla örnektir. Aslında buranın Türkiye'ye hatta Türkiye'yi aşacak şekilde bir örnek olmasını arzu ederdim. Yani başka ülkelere örneğin Irak'a veya Suriye'ye." dedi.

Konuşmaların ardından Vali Lekesiz günün anısına Büyükelçi'ye Hatay'daki barış ve hoşgörüyü simgeleyen, üç semavi dinin sembollerinin bir arada bulunduğu plaket verdi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2012, 22:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321