Öne Çıkanlar Ankara Mars Festival Almanya Trump-Kim zirvesi La Rambla Caddesi

Galatasaray Lisesi 150. yılını kutluyor

Eğitim ve öğretim hayatına "Mekteb-i Sultani" adı ile 1 Eylül 1868 günü başlayan ve Cumhuriyetle birlikte bugünkü ismini alan Galatasaray Lisesi, 150. yılını kutluyor.

Galatasaray Lisesi 150. yılını kutluyor

Galatasaray Lisesi 150. yılını kutluyor

Eğitim ve öğretim hayatına "Mekteb-i Sultani" adı ile 1 Eylül 1868 günü başlayan ve Cumhuriyetle birlikte bugünkü ismini alan Galatasaray Lisesi, 150. yılını kutluyor.

Kutlamalar çerçevesinde Galatasaraylı Kuruluşlar 150. Yıl Ortak Deklarasyonu ve Basın Toplantısı, Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda gerçekleştirildi. İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşuyla başlayan toplantıda, lisenin tanıtımı ve kuruluşunun anlatıldığı bir film gösterildi.

Galatasaray Lisesi Rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, lisenin tarihini anlattı.

O dönemki adıyla Mekteb-i Sultani'nin, Sultan Abdülaziz'in talimatıyla, Fransa'daki liseler ayarında, diploması da Fransız üniversitelerinde eşit kabul görmek şartıyla 1 Eylül 1868 tarihinde eğitim hayatına başladığını anımsatan Karsak, şunları kaydetti:

"Okulun açılmasına ilişkin irade, dönemin resmi gazetesinde yayımlanmış, eğitim-öğretim faaliyetleri de hazırlanan nizamname uyarınca yürütülmeye başlandı. Kuruluş amacı ve faaliyetleri değerlendirildiğinde Osmanlı'nın tanzimat dönemi uygulamalarının bir sembolü haline gelen Mekteb-i Sultani, bundan dolayı "Batı'ya açılan pencere" şeklinde anıla geliyor. Galatasaray Lisesi'ne girerken sadece kurumun köklü tarihinin izleri ile değil Balkan Savaşı'ndan milli mücadelenin sonuna kadar, vatan savunmasına katılmış ve bu uğurda canını feda etmiş Galatasaraylıların uzun bir listesi ile karşılaşırsınız. Kuruluşundan bugüne devlete ait eğitim-öğretim kurumu olma niteliğini muhafaza eden lise, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemine de şahitlik etmiş, Cumhuriyetimize miras kalmıştır. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte 1923'te programı yenilenen kurum Galatasaray Lisesi adını almıştır."

"Galatasaray'da Bir Sınıf"

Açılış konuşmalarının ardından Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından Galatasaraylı kuruluşlardan 150. Yıl Ortak Deklarasyonu okundu.

Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından Galatasaraylı tüm kurumların ortak imzasını taşıyan 150. Yıl Deklarasyonu'nun okunmasının ardından Galatasaray Lisesi mezunlarından Korhan Abay'ın sunumuyla "Galatasaray'da Bir Sınıf" sahne aldı.

Sınıfta Prof. Dr. Duygun Yarsuvat, sanatçı Aydemir Akbaş, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Hakkı Akil, organizatör Ahmet San, Nur Ger, Erman Kunter, Levent Erden, Prof. Dr. Şebnem Ünal gibi ünlü mezunlar Galatasaray Lisesi'ndeki unutulmaz günlerini ve anılarını paylaştı.

ha-ber.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol