Erdoğan Olcayto vefat etti!

Avrupa'daki Türkçe gazeteciliğin öncülerinden Erdoğan Olcayto (81) vefat etti ve İstanbul'da toprağa verildi. Ailesi ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz. 

Erdoğan Olcayto vefat etti!

 

 

Erdoğan Olcayto vefat etti!

Avrupa'daki Türkçe gazeteciliğin öncülerinden Erdoğan Olcayto (81) vefat etti ve İstanbul'da toprağa verildi. Ailesi ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz.

Türkiye'den Almanya'ya işgücü göçünün başlamasından birkaç yıl sonra, 1964 yılında bu ülkedeki Türklere yönelik ilk Türkçe gazete ''Anadolu''yu yayınlayan Olcayto, daha sonra Anadolu Ajansı'nın ve Tercüman Gazetesi'nin Almanya temsilciliğini, Hürriyet Gazetesi'nin de Bonn temsilciliğini yürütmüştü. Almanca ekonomi gazetesi Türkei-Kurier'i önce Almanya'da, daha sonra da Türkiye'de çıkaran Olcayto, 90'lı yılların başından itibaren İstanbul'da yaşıyordu.

Sürekli basın kartı sahibi Erdoğan Olcayto aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti "Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü" ve İstanbul Gazeteciler Derneği'nin "Altın Hizmet Ödülü"ne sahip bulunuyordu. Gürsel Köksal / ATGB Başkanı

 

Erdoğan Olcayto, gazeteciliğe 1956 yılında Anadolu Ajansı'nda (A.A.) muhabir olarak başladı. Daha sonra Almanya'ya geldi ve bu ülkedeki Türk işçileri için gazete çıkarmaya yönelik bir proje hazırladı. 1963 yılında Federal Basın Yayın Dairesi'nce hazırladığı projeyi hayata geçirmekle görevlendirilen Olcayto, 1964'ten itibaren yedi yıl boyunca „Anadolu" adıyla çıkan gazetenin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. 1965-71 döneminde A.A. Almanya Temsilciliği'ni yürüttü. 1972 yılında İstanbul'a çağrıldı ve AA İstanbul Bölge Müdürü olarak görevlendirildi. 1974 yılında tekrar Almanya'ya döndü ve 1979'a kadar Tercüman Gazetesi'nin Almanya temsilciliğini yaptı. 1979'dan itibaren haftalık Anadolu Gazetesi'ni çıkarmaya başladı. Bu gazetenin yayını 1982'ye kadar devam etti. 1983-87 yılları arasında da Hürriyet Gazetesi'nin Bonn Temsilciliği'ni yaptı. 1987'de çıkarmaya başladığı aylık Almanca ekonomi gazetesi Türkei-Kurier'i 1992 yılında İstanbul'a taşıdı ve yaşamını İstanbul'da sürdürdü. Olcayto, İstanbul'da Kilyos Mezarlığı'nda toprağa verildi.

ha-ber.com

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2012, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321