banner216
Öne Çıkanlar Almanya Berlin Angela Merkel CHP ABD Avrupa

Erdoğan'dan Barzani'ye "ihanet" suçlaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak'ta düzenlenen bağımsızlık referandumu sonrasında IKBY Başkanı Mesud Barzani'ye yüklenerek, "Böyle bir yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk, demek yanılmışız" dedi.

banner197
Erdoğan'dan Barzani'ye "ihanet" suçlaması
Erdoğan'dan Barzani'ye "ihanet" suçlaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak'ta düzenlenen bağımsızlık referandumu sonrasında IKBY Başkanı Mesud Barzani'ye yüklenerek, "Böyle bir yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk, demek yanılmışız" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) Pazartesi günü düzenlenen bağımsızlık referandumuyla ilgili sert açıklamalarda bulundu.
Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni"nde konuşan Erdoğan, "inanç ve köken bakımından çok renkli bir yapıya sahip olan Kuzey Irak'ta tek bir grubun böyle bir girişimde bulunmasının yeni çatışma ve acıların habercisi olacağını" belirterek IKBY Başkanı Mesud Barzani'ye yüklendi.
 
Referandum kararını dünyada sadece İsrail'in desteklediğini ve dünyanın İsrail'den ibaret olmadığını söyleyen Erdoğan, IKBY'ye yaptırım tehdidini yineleyerek, "Şimdi biz yaptırımlarımızı uygulamaya başladığımız andan itibaren zaten ortada kalacaksın. Bir vanayı kapadığımız anda iş bitti. Bütün geliri meliri hepsi ortadan kalkıyor. Tırlar Kuzey Irak'a çalışmadığı anda bunlar yiyecek, giyecek bulamayacaklar. Öyle bir duruma gelecekler. Niye? Mecburuz, yaptırım. O zaman bunlara İsrail, nereden, neyi, nasıl gönderecek? Buyursun göndersin" diye konuştu.
 
Referandumun şaibeli olduğunu belirten Erdoğan, "özellikle Türkmen ve Arap nüfusun çoğunlukta olduğu yerlerde nüfus kayıtlarının imhasından zorla göçe kadar her türlü hukuksuzluğun yaşandığını" söyleyerek, böyle bir sürecin ardından yapılan bir referandumun meşru kabul edilemeyeceğini kaydetti.
 
"Demek yanılmışız"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son ana kadar Barzani'nin böyle yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk, demek yanılmışız. İlişkilerimizin tarihteki en iyi seviyesinde olduğu bir dönemde, önceden hiçbir danışma ve görüşme yapılmadan alınan bu karar açıkçası ülkemize ihanettir" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ve Suriye'deki Kürtlere seslenerek, "Gelin kendinizi kullandırtmayın. Bugün sizi kışkırtanlar yarın çekip gidecekler unutmayın ama bizler inşallah binlerce yıl birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Bugünün hırsı için yarınlarınızı heba etmeyin. İsrail bayraklarının orada dalgalanması sizi kurtarmaz, bunu bilesiniz" diye konuştu.
IKBY'ye karşı ekonomik yaptırımlardan askeri seçeneklere kadar tüm ihtimallerin masada olduğunu söyleyen Erdoğan, "Umut ediyorum ki bunların hiçbirine gerek kalmadan Kuzey Irak yönetimi aklını başına alır ve bu sonu karanlık olandan, maceradan vazgeçer" dedi.(Kaynak:DW)
 
ha-ber.com
 
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir