banner216
Öne Çıkanlar Almanya Berlin Angela Merkel CHP ABD Avrupa

Erdoğan: Almanya seçimleri bir derstir

Almanya'daki genel seçimlerle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'dan ilk tepkiler geldi. Erdoğan "Almanya seçimleri bir derstir" derken, Yıldırım "yeni sayfa" çağrısı yaptı.

banner197
Erdoğan: Almanya seçimleri bir derstir
Erdoğan: Almanya seçimleri bir derstir

Almanya'daki genel seçimlerle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'dan ilk tepkiler geldi. Erdoğan "Almanya seçimleri bir derstir" derken, Yıldırım "yeni sayfa" çağrısı yaptı.
 
Almanya'da Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik partilerinin büyük oy kaybı yaşamasına rağmen kazandığı seçimlerle ilgili Türkiye'den ilk açıklamalar geldi.
İstanbul'daki Avrupa Ombudsmanlar ve Akdeniz Ombudsmanlar Birliği Yürütme ve Yönetim Kurulu Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB üyeliği süreciyle ilgili Avrupa'ya eleştirilerini yöneltirken Almanya'daki seçimlere değindi.
 
Erdoğan, "İşte bakın Almanya seçimleri bir derstir. Çünkü artık insanlar her şeyi çok açık ve net görüyor. Biz birçok şeyleri söyledik. Fakat ters yüz ettiler. Şimdi de gerçek ortaya çıktı. Bizim demokrasiyle halklarla, özgürlüklerle ilgili standartlar konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Hiçbir ülkenin halkıyla, halklarıyla bizim sorunumuz olamaz. Bizim sorunumuz olsa olsa oralardaki yönetimlerledir. Oralardaki yönetimlerin idare tarzıyladır" dedi.
 
Yıldırım'dan tebrik mesajı
Ankara'da beş haber televizyonunun ortak yayınına katılan Başbakan Binali Yıldırım ise seçimlerin ardından Merkel'e yazılı bir tebrik mesajı gönderdiğini açıkladı.
 
"Artık seçim havası bitti, geçim havası başladı. Normale dönelim, işimize bakalım. Türkiye ile uğraşmanın, Türkiye hakkında büyük büyük laflar etmenin seçime bir yararı olmadığı gibi, zararı da oldu. Bunu da gördük" dedi.
 
Merkel'e çağrı
"Almanya'nın yapacağı iş, bir kere FETO'culara müsamahayı bırakacak, PKK sempatizanlarına alan açmaktan vazgeçecek. Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için buna ihtiyaç var. Yapmazsa kendi bileceği iş" ifadesini kullanan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"PKK ve FETO ile ilgili tutumu... Bu doğrudan Türkiye'ye karşı bir hasmane tutumdur. Bu bizim için hassas bir konudur. Burada bir kaydadeğer davranış değişikliğine ihtiyaç var. Buraya biraz daha detaylı, yeni dönemde Sayın Merkel'in yoğunlaşması lazım. Artık seçim öncesi olan bitenlerin bir kenara bırakıp yeni bir sayfa açarak Almanya-Türkiye ilişkilerinin tamir edilmesi lazım. Bunun mümkün olabileceğini düşünüyoruz."(Kaynak:DW)
 
ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir