Dünya spor ticaret hacmi trilyon dolarları buluyor

Türkiye, ticaret hacmi trilyon dolarlı bulan spor pazarındaki payını artırmayı isterken, özel spor salonlarındaki KDV oranlarının da yüzde 8 'e düşürülmesini bekliyor.

Dünya spor ticaret hacmi trilyon dolarları buluyor
ANFAŞ Fuarcılık AŞ tarafından 22-26 Mart 2019 tarihleri arasında Antalya'da ''Well Life 2019- Outdoor & Indoor Aktiviteler, Wellness ve Sağlıklı Yaşam Fuarı’' düzenlenecek. ANFAŞ Fuarcılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Şirin, Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Doç. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu ile ANFAŞ Well Life Proje Müdürü Berkay Uygurlu gazetecilere fuarla ilgili bilgi verdi.

Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Şirin uzun yıllardır Türkiye olarak böylesine büyük bir organizasyon düzenlemeyi düşündüklerini söyledi.  Aralarında vücut geliştirme ve fitness sporları da olmak üzere Dünyadaki spor ticaret hacminin trilyon dolarları bulduğunu ifade eden Şirin, şunları kaydetti.

 ''Dünyada sadece fitness spor payı 70 milyar dolar civarında bulunuyor.  Türkiye'nin bu pazardaki ticaret hacmi ise sadece yüzde 0,5 kadar. Bu rakamı en üst seviyeye çıkarmak istiyoruz. Sağlıklı yaşam için spor yapmamız gerekiyor. İlkokullarda spor eğitimini ve bilincini geliştirmemiz gerekir. Fitness ve vücut geliştirme yapan spor salonlarındaki KDV payı yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmeli.''

VÜCUT GELİŞTİRME SPORU DOPİNGLE ANILMAMALI

Vücut geliştirme sporlarının Türkiye'de genellikle dopingle anıldığını ifade eden Şirin, ''Bu spor alanında yasa dışı ilaç kullanımı mutlaka önlenmeli. Yetkilileri ve ilgilileri sürekli uyarıyoruz. Sürekli şikâyet ediyoruz. Ama olumlu sonuç yok. Vücut geliştirmede Türkiye'de kullanılan ilaçların yüzde 80'i kaçak yollardan ülkeye giriyor.  Vücut geliştirme sporu dopingle anılmamalı. Bu konuda da Federasyonumuz günah keçisi ilan edilmemeli'' dedi.

Vücut geliştirme sporunda yasa dışı ilaç kullanımının Türkiye'nin çok ciddi sorunu olduğunu anlatan Hüseyin Şirin, bu konuda çok ağır cezaların getirilmesini istedi.

  DÜNYA MARKASI OLABİLİRİZ

Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Doç. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu da Well Life’ın, Antalya ve Türkiye’nin tanıtımında önemli bir proje olacağını söyledi.  Şu an dünyadaki en büyük spor fuarının Almanya’daki FIBO Köln Spor Fuarı olduğuna dikkat çeken Hacıcaferoğlu, şöyle devam etti.

''Berlin'de ki fuara katılma, inceleme fırsatı buldum. Gerçekten çok önemli marka değeri olan bir fuar.  Türkiye'de ilk kez Antalya'da düzenlenecek olan bu fuarın Antalya’mızın ve ülkemizin tanıtımına çok önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu fuarların ilk yıllarda çok büyük ekonomik gelir getirmesi önemli değil. Bu tür organizasyonlar ülkelerin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Eğer spor ekipmanları üreten firmalar buraya gelirse Well Life’ın dünyadaki örneklerini geçerek bir dünya markası olabilecektir.” 

TURİZM İLE BİRLİKTE GELİŞECEK

Antalya’nın tüm spor branşlarını gerçekleştirebilme potansiyelinin olduğunu anlatan Burhanettin Hacıcaferoğlu,”Well Life Fuarı, Antalya’nın turizm sektörüne önemli katkı sağlayacaktır.  Spor fuarımızın turizmle birlikte gelişeceğine inanıyorum. ‘Yaşam Harekettir’ sloganı ile fuarın yola çıktığını görüyoruz. Gerçekten biz de herkesin hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz. İnşallah sporun tüm kitlelere yayılmasını sağlayacak bir fuar olacak” dedi.   

SPORUN KALBİ ANTALYA’DA ATACAK

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı ise Well Life Fuarı’nın Antalya ile özdeşleşerek kısa sürede Türkiye’nin markası olacağını belirtti. Bıdı, şöyle devam etti.

” ANFAŞ olarak kentimize ve ülkemize hem ekonomik katkı sağlayacak hem de marka değerini arttıracak yepyeni bir projeyi daha sunuyoruz.  22-26 Mart 2019 tarihleri arasında Antalya Expo Center’da gerçekleştireceğimiz Well Life, tüm doğa ve salon sporlarını tüm profesyonelleriyle birlikte içinde barındıracak.  Fuar, yaratacağı ticaret hacminin yanı sıra bünyesinde gerçekleştirilecek şampiyona, yarışma, eğitim, konser ve eğlence alanlarıyla sadece bir fuar değil Antalya’nın spor festivali olacak.”

SPORA İLK ADIM WELL LİFE’DA ATILACAK

Fuar ve festival alanı olmak üzere iki bölümden oluşacak Well Life Fuarı'nın her kitleden, her alanda, her yaş grubundan ziyaretçiye hitap edeceğini vurgulayan Ali Bıdı, sözlerini şöyle tamamladı.

''Spor ekipmanlarından performans ürünlerine, spor giyimden sağlıklı beslenmeye, outdoor ve doğa sporlarından dernek ve federasyonlara kadar tüm katılımcılar; en yeni ürün ve hizmetlerini sporun profesyonellerine tanıtma imkânı bulacak.  Biz tüm bu çalışmalardan ayrı olarak bu organizasyonu bir sorumluluk projesi olarak görüyoruz.  Well Life, sporun profesyonellerini bir araya getirmenin yanı sıra daha önce spor yapmamış veya farklı alanlarda spor yapmış tüm vatandaşlara daha önce yaşamadıkları yeni deneyimleri yansıtacak bir festival olacak. Spora ilgi duyan herkesin kendine uygun bir spor branşı ile bütünleşmesini sağlayacak.”

Fuar kapsamında Antalya otellerinde yerli ve yabancıların katılımı ile 12 bin konaklama olacak. Fuara Türkiye'deki üniversitelerin Beden Eğitimi bölümlerinden 1200 öğrenci de katılacak.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 22:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321