Döviz fiyatlarındaki değişim, enflasyonun seyrini gösterecek

Antalya Ticaret Borsası ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır, döviz fiyatlarındaki değişimin önümüzdeki dönemlerde enflasyonun seyrini değiştireceğini belirtti.

Döviz fiyatlarındaki değişim, enflasyonun seyrini gösterecek
ATB Başkanı Ali Çandır TÜİK tarafından açıklanan 2019 Yılı Ocak ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Tüketici enflasyonunun (TÜFE) aylıkta yüzde 1,06 yıllıkta ise yüzde 20,35 olduğuna dikkat çeken Çandır, gıdada tüketici enflasyonunun aylık yüzde 6,43, yıllık ise yüzde 30,97 olduğunu vurguladı.
Biberin (çarliston) yüzde 87,87 ile fiyatı en çok artan ürün olduğunu, patlıcanın yüzde 80,94, ıspanağında yüzde 67 ile fiyatı en fazla artan ürünlerin başında yer aldığını ifade eden Ali Çandır, şöyle devam etti.

''2019 yılı Ocak ayı yurtiçi üretici enflasyonunun (Yİ_ÜFE) aylık yüzde 0,45, yıllık ise yüzde 32,93 olarak ilan edildi. Bu rakamlar, son 16 yılın Ocak ayı ortalamasıyla karşılaştırıldığında aylıkta ortalamanın 3’te 1’i kadar altında, yıllıkta ise ortalamanın 4 kat üzerinde olduğumuzu göstermektedir. Yani her ne kadar üretici fiyatlarında tepe noktasına göre bir düşüş eğiliminin içinde bulunsak da yıllık ortalamaya göre hala son 16 yılın açık ara zirvesinde bulunmaktayız. Enflasyon rakamları talep kaynaklı değil, maliyet kaynaklı yükseldi.''
 
2019 yılı Ocak ayı çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0,04, yıllık ise yüzde 19,02 olarak ilan edildiğini vurgulayan Ali Çandır, “Bu rakamlar; son 16 yılın Ocak ayı ortalamasıyla karşılaştırıldığında aylıkta ortalama ile aynı, yıllıkta ise ortalamanın 2,5 kat üzerindedir. Çekirdek enflasyonda, aylık ortalama civarında bulunmak gelecek açısından iyi bir göstergeyken yıllıkta hala çok yüksek bir enflasyona sahip olmak bizleri tedirgin etmektedir” dedi.
 
ENFLASYONUN YÖNÜNÜ DÖVİZ BELİRLEYECEK

Enflasyonun, döviz fiyatlarıyla ilişkisine dikkat çeken ATB Başkanı Çandır, şunları kaydetti.
''Ocak ayında dövizdeki düşüşe rağmen enflasyonda artış yaşandı. Döviz fiyatları, enflasyonlardan daha yüksek seyretmiştir. 2019 yılı Ocak ayı itibariyle ise döviz fiyatlarında düşüş olmasına rağmen enflasyonlar bu düşüşün tersine artış kaydetmiştir. Önümüzdeki aylarda döviz fiyatlarındaki değişim, enflasyonun seyrini gösterecek.  Dövizdeki artışın makul seviyede kalması ve bu aylara ilişkin yaşayacağımız enflasyonların geçen yılın aynı dönemine göre daha düşük bir düzeyde bulunması halinde 2019 yılı enflasyonunu yüzde 15’in altında gerçekleştirmek mümkün olacaktır.”
 
KİŞİ BAŞI TURİST HARCAMASI DÜŞTÜ

Geçen yıl turizm sezonunun son derece hareketli geçmesine rağmen bölgeler sıralamasında Antalya'nın ortalarda bir yerde bulunmasının nadir rastlanılan bir durum oluşturduğunu dile getiren Çandır, sözlerini şöyle tamamladı.
''Kentimize gelen misafirlerimizin kent içi harcama düzeylerindeki düşüş bu durumun en önemli sebeplerinden biridir. Oysaki geçmiş dönemlerde misafirlerimizin kent içi harcamalarının yarattığı talep artışı nedeniyle hareketli geçen turizm yıllarında enflasyonumuzun ülkemiz ortalamasının üzerinde seyrettiğini bilmekteyiz. Bölgelere göre enflasyonda orta sıralarda bulunmamızın bir diğer nedeni de tarım ve gıda fiyatlarındaki konumumuz olmuştur.''
 
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
 
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 20:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321