''Demirtaş PKK, PYD ve YPG adına hareket etti''

SDE Başkan Yardımcısı Şahin, Demirtaş'ın, Rusya temaslarına dair, "Demirtaş'ın Türkiye Cumhuriyeti parlamentosunun bir üyesi olarak değil de PKK, PYD ve YPG adına hareket ettiğini görüyoruz" dedi.

''Demirtaş PKK, PYD ve YPG adına hareket etti''

 
''Demirtaş PKK, PYD ve YPG adına hareket etti''

SDE Başkan Yardımcısı Şahin, Demirtaş'ın, Rusya temaslarına dair, "Demirtaş'ın Türkiye Cumhuriyeti parlamentosunun bir üyesi olarak değil de PKK, PYD ve YPG adına hareket ettiğini görüyoruz" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Rusya temasları kapsamında, Türkiye'nin dış politikasını Rus yetkililer nezdinde eleştirmesi ve terör örgütü PKK ve uzantısı PYD konusunun gündeme gelmesi eleştirilere neden oldu.

Demirtaş, dün Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından kabul edilmiş ve Lavrov, PYD'ye destek önerisini gündeme getirmişti. Demirtaş, ziyaretin önceden planlandığını ve Moskova'da temsilcilik açacaklarını söylemiş, ancak bu gerçekleşmemişti. Ziyaret sırasında Demirtaş'ın, Moskova'daki işadamları derneğinin açılışının ardından PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin simgeleri ve terör elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterlerinin bulunduğu salondaki toplantıya katılması dikkati çekmişti. HDP Eş Genel Başkanı, Öcalan için atılan sloganlarla karşılanmıştı.

"PKK, PYD ve YPG adına hareket ettiğini görüyoruz"

Demirtaş'ın Moskova ziyaretini AA'ya değerlendiren Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin, "Demirtaş'ın Türkiye Cumhuriyeti parlamentosunun bir üyesi olarak değil de PKK, PYD ve YPG adına faaliyet gösteren ve onlar adına siyasi kimliğe bürünmüş bir kişi olarak hareket ettiğini görüyoruz" dedi.

Demirtaş’ın Rusya ziyaretinin zamanlama açısından önemine vurgu yapan Şahin, "Rusya ile Türkiye arasında yaşanan krizi fırsata çevirmeye çalışan bir Selahattin Demirtaş ile karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

"Ziyaret PKK, PYD ve YPG’nin pazarlanmasına yöneliktir"


Şahin, ziyaretin sadece Türkiye açısından değil Suriye’deki gelişmeler açısında da dikkat çekici olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

"Bu ziyaretin, Suriye’de PYD ve YPG’nin pazarlanması, bir anlamda Rusya ile birlikte hareket etme imkanının ortaya çıkması, aynı zamanda Türkiye ve Rusya arasında yaşanan krizi düşünerek, PKK’ya karşı Türkiye’nin yürütmüş olduğu operasyonlara karşı da bir anlamda Türkiye’yi sıkıştırmak amaçlı bir ziyaret olduğu gözüküyor. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Demirtaş'ın Moskova ziyareti PKK, PYD ve YPG’nin pazarlanmasına yöneliktir. Demirtaş, Türkiye Cumhuriyeti parlamentosunun bir üyesi olarak değil de PKK, PYD ve YPG adına faaliyet gösteren ve onlar adına siyasi kimliğe bürünmüş bir kişi olarak hareket ettiğini görüyoruz"

"Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ve TBMM’nin bir üyesinin bu zamanda, bu şekilde hareket etmesi kabul edilebilir bir durum değil" yorumunda bulunan Şahin, "Demirtaş, Türkiye’nin çıkarlarına göre değil, PKK, PYD ve YPG gibi terör örgütlerinin çıkarlarına göre ve onların temsilcisiymiş gibi hareket ettiğini" ifade etti.

"Moskova ziyareti önceden planlanmadı"

Demirtaş'ın Moskova ziyaretinin önceden planladığını açıklamasına da tepki gösteren Şahin,

"Demirtaş’ın bugüne kadar söylediklerini unutmayalım. Moskova ziyareti, iddia edildiği gibi önceden planlanmamıştı. Bu tam bir yalan" dedi.

"Ziyaretin zamanlaması manidar"

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı (ORSAM) Doç. Dr. Şaban Kardaş da HDP'nin Kürt hareketini "uluslararasılaştırma" yönünde genel bir eğilimi ve stratejisi olduğuna dikkati çekerek, ziyaretin zamanlamasının manidar olduğunu söyledi.

Kardaş, HDP’nin "uluslararasılaştırma" gibi bir eğilimi olsa da bu partiye destek vermiş Kürtler dışındaki Türkiye toplumunun farklı kesimlerinin bu konuya sıcak bakmadığını ifade etti. Kardaş, "(Uluslararasılaştırma konusunda) Ben, belli bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321