Demirtaş hakkında soruşturma

Diyarbakır ve Ankara Cumhuriyet başsavcılıkları, ‘özerklik‘ ve ‘Kobani‘ açıklamaları nedeniyle HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında soruşturma başlattı.

Demirtaş hakkında soruşturma

 
Demirtaş hakkında soruşturma

Diyarbakır ve Ankara Cumhuriyet başsavcılıkları, ‘özerklik‘ ve ‘Kobani‘ açıklamaları nedeniyle HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında soruşturma başlattı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, haftasonunda Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu'nda yaptıkları konuşmalar nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in de aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında soruşturma başlattı.

Demirtaş ve Yüksek'in yanı sıra DTK Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Sözcüsü Sebahat Tuncel hakkında genel kurul konuşmalarında "öz yönetim, özerklik, hendek ve barikat" açıklamaları dolayısıyla soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Resen soruşturma başlatan büronun, soruşturma evrakını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçlar Bürosuna göndereceği öğrenildi.

Soruşturmanın, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar"a ilişkin maddeleri ile "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ve "suçu ve suçluyu övme" suçları kapsamında başlatıldığı kaydedildi.


Bozdağ'dan sert açıklama

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili sert açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın hendek, barikat, tuzak, mayın, bomba, silah, bölücü teröristler ve terör örgütünün sözcülüğüne soyunduğunu belirtti.

Demirtaş'ın bölücü terör örgütünün bölücü hedeflerini açık ve net ifade ettiğini, bu açıklamalarının ihanet ve suç oluşturduğunu aktaran Bakan Bozdağ, açıklamaların yok hükmünde olduğunu ifade etti.

Bozdağ, şunları kaydetti:

"Demirtaş, hür demokratik zeminde parlamentoda siyaset yerine kirli terör siyasetine sahip çıkmış, bölücülüğünü açıkça itiraf etmiştir. Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü, bölücü terör örgütüne, bütün hainlere ve onları kullanan ağababalarına rağmen korunmuştur, korunacaktır. Bölücü terör örgütü ve onların destekçileri, değil yüz yıl yüzlerce yıl geçse de bu amaçlarına ulaşamayacaktır. Türkler ve Kürtler arasında bin yıldan fazladır süren kardeşlik hukuku, tarih ve kader birliği, her türlü ayrılıkçılığın panzehiridir. Onlarca senedir Türkler ile Kürtler arasında kardeş kavgası çıkartmayı başaramayan bölücü terör örgütü, bundan sonrada başaramayacaktır. Bölücü terör örgütü ve destekçileri bilmeli ki; bin yıllık Türk-Kürt kardeşliğini, hiç bir güç yok edememiştir, edemeyecektir."ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321