Davutoğlu, Almanya Başbakanı Merkel ile görüştü

Başbakan Davutoğlu, terör örgütü PKK ve DAEŞ'e yönelik operasyonlarla ilgili BM Genel Sekreteri Ban ve AB Komisyonu Başkanı Juncker ile telefonda görüştü.

Davutoğlu, Almanya Başbakanı Merkel ile görüştü

 

Davutoğlu'ndan telefon diplomasisi

Başbakan Davutoğlu, terör örgütü PKK ve DAEŞ'e yönelik operasyonlarla ilgili BM Genel Sekreteri Ban ve AB Komisyonu Başkanı Juncker ile telefonda görüştü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile telefonda görüştü.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ban Ki-Moon, dün gerçekleşen görüşmede, terör saldırıları neticesinde hayatını kaybeden vatandaşlar ve şehit edilen güvenlik görevlileri için Davutoğlu'na başsağlığı dileklerini iletti.

Davutoğlu da görüşmede başta DAEŞ, PKK ve DHKP-C olmak üzere, terör örgütlerine karşı yürütülen çok yönlü mücadele ve operasyonlar hakkında bilgi verdi.

"Sınır ötesi yapılan harekatın uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkına dayandığını" söylediği belirtilen Davutoğlu'nun, terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin ve dayanışmanın önemine de dikkati çektiği bildirildi.

BM Genel Sekreteri Ban'ın ise Türkiye'nin Suriye’deki insani kriz çerçevesinde üstlendiği büyük yük ve DAEŞ ile mücadele bağlamında oluşturulan uluslararası koalisyona verdiği desteğin uluslararası toplum tarafından takdirle karşılandığını, BM’nin Türkiye'nin terörle mücadelesine tam destek verdiğini vurguladığı kaydedildi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker'dan destek mesajı


Başbakan Davutoğlu, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile yaptığı telefon görüşmesinde ise başta DAEŞ, PKK ve DHKP-C olmak olmak üzere, Türkiye'nin terör örgütlerine karşı yürüttüğü çok yönlü mücadele ve operasyonlar hakkında bilgi verdiği belirtildi.

Sınır ötesi yapılan harekatın uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkına dayandığına vurgu yapan Davutoğlu'nun, "AB ve Türkiye için ortak tehdit oluşturan terörle mücadelede dayanışmanın öneminin altını çizdiği" kaydedildi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker da görüşmede, son günlerdeki terör saldırıları neticesinde birçok vatandaşın yaşamını yitirmesi ve güvenlik görevlilerinin şehit edilmesinden dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirterek, Davutoğlu'na başsağlığı dileklerini iletti.

Almanya Başbakanı Merkel'den ortak çalışma başlatılması önerisi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştü.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Merkel, görüşmede, son günlerdeki terör saldırılarında hayatını kaybeden vatandaşlar ve şehit edilen güvenlik görevlileri için taziye dileklerini iletti.

Merkel'in, "Almanya’nın Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu, Türkiye’yi, gerek PKK gerek DAEŞ’e karşı yürüttüğü mücadelesinde güçlü şekilde desteklediklerini" ifade ederek teröre karşı alınan önlemler bağlamında Türkiye ile hem ikili düzeyde hem de NATO çerçevesindeki mevcut işbirliğini sürdüreceklerini söylediği kaydedildi.

Başbakanlık kaynakları, görüşmeye ilişkin şunları kaydetti:

"Bazı Alman bakanların ülkemizdeki Çözüm Süreci'ne ilişkin beyanlarına atıfla Türkiye’nin bir yandan çözüm ve demokratikleşme yönünde adımlarını sürdürürken, diğer yandan ulusal güvenlik ve kamu düzenini koruma yönündeki kararlılığını taviz vermeksizin devam ettireceğini, bu kapsamda terörle mücadele alanında ihtiyaç duyulan her tedbirin alınacağını, lüzum görüldüğü zaman sınır ötesi harekatın da devam edeceğini vurgulamıştır. Şansölye Merkel de bu tutumumuzu memnuniyetle karşıladığını ve önemsediğini belirtmiştir."

Merkel'in ayrıca her iki müttefik ülkenin karşı karşıya bulunduğu terörizm tehditleri ve yasa dışı göç hareketleri konusunda danışma ve işbirliğinin artırılması amacıyla iki ülke içişleri bakanlarının bir araya gelerek ortak çalışma başlatmasını önerdiği, Başbakan Davutoğlu'nun da bu öneriyi desteklediği belirtildi.

ha-ber.com

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2015, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321