Cumhurbaşkanı Erdoğan Böhmermann'dan şikayetçi oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Alman ZDF kanalında kendisine hakaret içeren bir şiir okuyan Jan Böhmermann'dan şikayetçi olduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Böhmermann'dan şikayetçi oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Böhmermann'dan şikayetçi oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Alman ZDF kanalında kendisine hakaret içeren bir şiir okuyan Jan Böhmermann'dan şikayetçi olduğu bildirildi.

Mainz Savcılığından yapılan yazılı açıklamada, çok sayıda basın mensubunun, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Jan Böhmermann hakkında şikayetçi olup olmadığına ilişkin savcılığa sorular yönelttiği ifade edilerek, bu doğrultuda Alman Ceza Kanunu’nun 185. maddesine göre, hakaretten dolayı ilgili şikayet dilekçenin Mainz Savcılığı’na iletildiği kaydedildi.

Açıklamada, bir avukatlık bürosu tarafından verilen söz konusu dilekçenin konusunun 31 Mart'ta yayınlanan “ZDF Neo Royal” programında  aleni bir şekilde okunan tahkir şiirinin olduğu belirtildi.

Daha önce de Türkiye'nin, Almanya Dışişleri Bakanlığına konuyla ilgili nota verdiği açıklanmış ve Jan Böhmermann hakkında Türkiye olarak Alman Ceza Kanunu'nun 103. ve 185. maddeleri uyarınca inceleme başlatılması talebinde bulunulduğu belirtilmişti.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, bu konuda  birkaç gün içinde karar vereceklerini ifade etmiş ve Şansölye Merkel'in, program beğenilsin beğenilmesin bunun "bilinçli bir tahkir" olduğunu ifade ettiğini bildirmişti.

Mainz Savcılığı da Böhmermann hakkında daha önce, yabancı devletlerin temsilcilerine veya organlarına hakaret etme suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı.

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 19:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus Uslu
Yunus Uslu - 3 yıl Önce

We would welcome free expression from every sincere human being. But free sexpression trough media should have its limits by Laws and Moral values. The world is watching to see if German Justice is as good as German technology. Let’s work for a peaceful world. Regards.

no capulcu
no capulcu - 3 yıl Önce

alman makamlari akp-baglantisi olan islami holding/yesil sermaye dolandiricilik ve kara para aktarma konusunda ve insan haklari ihlallar konusunda niye derinden islem yapmiyorlar.

Mehmet
Mehmet - 3 yıl Önce

Manchmal muss man einfach auch mal nur "Fünfe gerade" sein lassen! Wer kannte denn sonst vorher Jan Böhmermann?

SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321