banner216
Öne Çıkanlar özür Başbakan Ahmet Berlin Burak Alkaş Alman parlamenterler Ece Gauer

Çavuşoğlu'ndan Almanya açıklaması

Sigmar Gabriel’in Türkiye’ye silah satışını beklemeye alma açıklamasına Türkiye’den yanıt geldi. Çavuşoğlu Gabriel’in adımını yakışıksız bulurken, AB Bakanı Ömer Çelik, kararın Avrupa’ya zarar vereceğini savundu.

banner197
Çavuşoğlu'ndan Almanya açıklaması
Çavuşoğlu'ndan Almanya açıklaması

Sigmar Gabriel’in Türkiye’ye silah satışını beklemeye alma açıklamasına Türkiye’den yanıt geldi. Çavuşoğlu Gabriel’in adımını yakışıksız bulurken, AB Bakanı Ömer Çelik, kararın Avrupa’ya zarar vereceğini savundu.
 
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in, Türkiye'ye silah satışının bekletmeye aldındığını, Başbakan Angela Merkel’in ise tüm silah ihracatını sonlandıramayacaklarını açıklamaları üzerine Türkiye’de hükümet yetkilileri de peşpeşe demeç verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gabriel’in sözlerini Almanya’da iki hafta içinde gerçekleştirilecek genel seçimler öncesi oy almak için "panik içinde" yapılan bir açıklama olarak değerlendirdi ve mevkidaşının yaklaşımını "Dışişleri Bakanı’na yakışan bir yaklaşım olarak değerlendiremiyoruz" şeklinde gördüğünü söyledi.
 
Merkel’in yaklaşımını ise doğru bulduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Almanya’nın Türkiye’ye karşı yaklaşımını değiştirmesini bekliyoruz. Tehditle şantajla, baskıyla Türkiye’den bir sonuç elde edilmez" ifadesini kullandı.
 
Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik de Gabriel’in sözlerine ilişkin olarak kararın sadece Türkiye'nin güvenliğini değil, aynı zamanda Avrupa'nın güvenliğini de tehlikeye sokacağını söyledi.
 
Resmi temaslar için İngiltere'de bulunan AB Bakanı, "Türkiye'nin terörle mücadelesinde bir zaaf ortaya çıkarmak demek, Almanya'nın ve Avrupa'nın da güvenliğinde bir zaaf ortaya çıkarmak demektir" ifadesini kullandı.
 
Türkiye'nin bu silahları IŞİD ve PKK'ya karşı terörle mücadelede kullandığının altını çizen Çelik, bunun Türkiye'yi zaafa uğratacağını ama nihai olarak zarar vermeyeceğini, buna karşılık AB başkentlerinde dolaşan söz konusu örgütlerin mensuplarından dolayı Avrupa'nın zarar göreceğini kaydetti.
 
AB ile sorunlar
Ömer Çelik, son haftalarda başta AB ile gerilen ilişkilere de değinerek, Avrupalı siyasetçiler arasında Türkiye ile AB arasındaki görüşmelerin kesilmesini isteyenlerin aşırıcılık yanlılarına dolaylı destek verdiğini savundu.
 
AB Bakanı, "Herhalde aşırı grupların en çok duymak istediği sözlerden bir tanesi nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan laik demokratik bir hukuk devletine sahip olan Türkiye ile AB ilişkilerinin kopmasıdır" ifadesini kullandı.
 
Sözlerine devam eden Çelik, "Dolayısıyla 'Türkiye ile AB müzakerelerini donduralım ya da askıya alalım' gibisinden her cümle bu aşırı gruplara verilmiş bir destek anlamına gelir, onlara enerji aktarmak anlamına gelir" şeklinde konuştu.(Kaynak:DW)
 
ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner271

banner272

banner274

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir