Çanakkale anma etkinliklerinde Atatürk`ün adı anılmıyor

Türkiye'de ve yurt dışında, özellikle de Almanya’da kitap, konferans ve seminerleriyle tanınan ünlü tarihçi, Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Arı, Çanakkale 18 Mart Zaferi anmalarında Atatürk’ün adının anılmamasını bilinçli bir saptırma olarak nitelendirdi.

Çanakkale anma etkinliklerinde Atatürk`ün adı anılmıyor

Atatürk’ün adını önemsizleştirmeye çalışan çevrelerin, Atatürk’ün karşısına Sultan Abdülhamit ve Vahdettin gibi tarihsel kişilikleri dikmeye çalıştıklarını söyleyerek, Çanakkale Savaşları sırasında artık iktidardan düşmüş, mahpus hayatı yaşayan İkinci Abdülhamit’in bile çok önemli rol oynadığını söyleyecek kadar kimi kişilerin gerçekten uzaklaştığını söyledi. 

Bu bilinçli saptırmanın hiçbir zaman tutmayacağını ve gerçeğin tersine çevrilemeyeceğini ifade etti.

Prof. Dr. Kemal Arı; “Atatürk Atatürk’tür. Kim ne yaparsa yapsın gerçek değiştirilemez. Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’nda ne kritik kararlar aldığını ne büyük faciaları önlemek için çaba gösterdiğini o dönemin belgeleri haykırıyor.

O dönemde İstanbul’da çıkan gazetelerde Atatürk için “Payitahtı, Hilafet merkezini kurtaran kahraman” adıyla haberler yer aldığını ve adının “Çanakkale Kahramanı Mustafa Kemal Bey” diye ünlendiğini ifade etti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün adını anmadan Çanakkale zaferi anmalarında söylemler, sunumlar ve mesajlar geliştirildiğini söyleyerek, bu bilinçli gerçeği saptırma provokasyonunu şiddetle kınadığını, Türk Milleti’nin yerleşmiş değerleriyle oynanmasını çok tehlikeli bir oyun olduğunu da sözlerine ekledi.

ha-ber.com/İzmir

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 19:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321