Öne Çıkanlar Berlin Bakan Bak Ankara Alman Federal İstihbarat Servisi Almanya Türkiye Büyükelçiliği

Bozdağ'dan liste açıklaması: İletişim hatası

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Ankara'nın Alman şirketleri hakkında teröre destek şüphesiyle hazırladığı liste konusunda "iletişim hatası" açıklaması yaptı.

Bozdağ'dan liste açıklaması: İletişim hatası

Bozdağ'dan liste açıklaması: İletişim hatası

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Ankara'nın Alman şirketleri hakkında teröre destek şüphesiyle hazırladığı liste konusunda "iletişim hatası" açıklaması yaptı.

Yeni Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Türkiye'nin Berlin'e gönderdiği ve Alman şirketlerini de içerdiği belirtilen "terör" listesiyle ilgili bir "iletişim hatası"nın söz konusu olduğunu söyledi. Bozdağ, "İşin aslı şudur: FETÖ ile iltisak ve irtibatı nedeniyle 140 Türk şirketiyle ilgili yürütülen soruşturma nedeniyle bu şirketlerin ithalat ve ihracat yaptığı ülkelerden Interpol vasıtasıyla bilgi talebinde bulunulmuştur. Bu şirketler arasında Alman menşeli bazı şirketler de vardır. Bu, ülkeler arasında işleyen rutin bir mekanizmadır. Bu kapsamda Almanya'ya iletilen talepte bir iletişim problemi olduğu tespit edilmiştir" dedi.

Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü: "İçişleri Bakanımız ile Alman İçişleri Bakanı'nın görüşmesinde bu iletişim hatası tespit edildi. Görüşme oldukça yapıcı bir görüşme oldu. Tartışılan konu açıklığa kavuşturulmuştur. Bu hata nedeniyle Almanya'dan istenen bilgi talebinden sarfınazar edilmiştir. Bu bilgi talebi hafta sonu geri çekilmiştir. Almanya şirketleri ile ilgili Türkiye'de yürüyen herhangi bir soruşturma, kovuşturma yoktur. Bu bilgi talebi de Almanya şirketleri ile ilgili yürüyen soruşturma ve kovuşturmalarla ilgili kesinlikle değildir. Türk şirketleri ile ilgili yürüyen bir soruşturma kapsamında Interpol üzerinde yürütülen rutin bir yazışmadan ibarettir."

İçişleri bakanlarının telefon görüşmesi

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu sabah Alman mevkidaşı Thomas de Maizière ile 40 dakikalık bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş ve Türk bakan liste konusunda "bir yanlış anlaşılmanın" olduğunu Alman tarafına iletmişti. Türkiye'deki hiçbir Alman şirketine soruşturma açılmadığını ileten Bakan Soylu, Alman şirketlerin Türkiye'de yatırım yapmasından her zaman memnuniyet duyduklarını söylemişti.

Alman "Die Zeit" gazetesi geçen hafta, Türkiye'nin aralarında Daimler ve BASF gibi Alman şirketlerinin de bulunduğu bir liste oluşturduğunu ve listedekilerin "teröre destek" ile suçlandığını bildirmişti. Reuters haber ajansı da Alman güvenlik çevrelerine dayandırdığı haberde listedeki şirket sayısını 681 olarak bildirmiş, Türkiye'nin listeyi mayıs ayında Interpol üzerinden Berlin'e gönderdiğini kaydetmişti. Aralarında Daimler ve BASF gibi sanayi devlerinin de bulunduğu şirketlerin, Gülen yapılanmasını destekledikleri şüphesiyle listeye dahil edildiği bildirilmişti. Listeyle ilgili haberlerin kamuoyuna yansıması Alman siyaset ve ekonomi çevrelerinde yoğun tepkiye yol açmıştı.

ha-ber.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol