banner216
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Rose Gottemoeller

"Bizim yönümüz uygar bir Dünya'ya yönelik"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ha-ber.com muhabirine yaptığı özel açıklamada, AKP'nin Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyeliği konusunda üzerine düşen görevi tam olarak yerine getirmediğini belirterek, Türkiye'yi de içinde bulunduğu bir AB'nin daha güçlü bir yapıya kavuşacağına inandığını söyledi  

banner197

 

 

''Bizim yönümüz uygar bir Dünya'ya yönelik''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'nin Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyeliği konusunda üzerine düşen görevi tam olarak yerine getirmediğini belirterek, Türkiye'yi de içinde bulunduğu bir AB'nin daha güçlü bir yapıya kavuşacağına inandığını söyledi

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezindeki makamında ha-ber.com muhabirine yaptığı özel açıklamada, CHP'nin yönünün her zaman Batı ve uygar bir dünyadan yana olduğunu ifade ederek, ''Brüksel'de CHP'nin bir ofisi var. Bu başka bir partide olmayan bir şey. Türkiye'nin AB üyeliğini her zaman destek vermekteyiz. Yurtdışı platformlarında da bu talebimizi dile getirmekte ve gereken desteği vermekteyiz. AB'nin Türkiye konusunda uyguladığı çifte standarttı kabul etmediğimizi de ülkemize gelen heyetlere her fırsatta söylüyoruz'' dedi.

Türkiye'nin genç nüfusunun AB'ye yeni bir dinamizm katacağına inandığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: '' Avrupa'nın kendi içinde bulunduğu ekonomik kriz Türkiye'nin AB'ye üyeliğine bir mesafe koydu. Türkiye'nin genç dinamiği AB'ye dinamizm katabilir. Türkiye'nin içinde bulunduğu bir AB, daha güçlü bir yapı ortaya çıkaracaktır. AKP hükümeti üyelik konusunda üzerine düşeni tam yapmadı. AKP bu konuda arzu ettiğimiz performansı göstermiyor. ''

kilicdaroglu-kaplan-b.jpg

''TÜRKLER İÇİNDE BULUNDUKLARI TOPLUMA UYUM SAĞLAMALILAR''

Almanya'da çoğunluğu oluşturan Türklerin içinde yaşadıkları ortama uyum sağlamaları ve yaşadıkları toplumun dilini iyi öğrenmeleri gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Avrupa'daki Türkler uygar bir dünyada yaşıyorlar, düşüncelerini açıkça dile getirebiliyorlar. Türkiye'de bizim verdiğimiz mücadelelerin bir benzerini onlar orda vermiyor ama burada da Türklerin kendine özgü sorunları var. Çifte vatandaşlık hakkı, sosyal güvenlik sorunları, seçimlerde göçmenlerin seçme ve seçilme haklarının olmayışı, pasaport sorunu vs. Yıllarca Almanya'nın kalkınmasına katkıda bulunan Türklere bu haklar verilmeli'' şeklinde konuştu.

''TÜRK KÖKENLİ PARLAMENTERLER TÜRKİYE'DEKİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE KATKIDA BULUNABİLİR''

Kılıçdaroğlu, Almanya'da görev yapan Türk kökenli parlamenterlerin Türkiye ile yakın bağlarının hala devam ettiğini ve bu bağlamda Türkiye'deki sorunların çözümüne katkıda bulunabileceklerini bildirdi.

Kılıçdaroğlu, ''Türk kökenli parlamenterlerin elbette Türkiye'ye gönül bağlılıkları var. Onlar Türkiye'nin sorunlarının çözümlerine katkıda bulunabilirler. Örneğin halkın iradesiyle seçilen milletvekillerinin tutuklanmaları demokrasinin bir ayıbı olarak gündemde. Seçilmiş milletvekillerinin mahkûm olmadıkları halde yasama görevlerinin engellenmesi demokraside kabul edilir bir şey değil. Parasız eğitim isteyen öğrencilerin hapiste yargılanmaları, onlara biber gazı gibi orantısız güç kullanılması gibi demokrasiyi tam içselleştirememiş bir siyasal iktidarla karşı karşıyayız. Türkiye kökenli vekiller de bu gibi sorunlara ciddi anlamda kulak kabartmalılar'' şeklinde konuştu.

Yurtdışında örgütlenmek için de çaba harcadıklarını da sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, CHP'nin yurtdışı örgütlenmesi konusunda çok sayıda talebin olduğunu ve kısa zamanda bu örgütlenmenin neticelendirileceğini açıkladı.

kilicdaroglu-kaplan-c.jpg

GÜRSEL TEKİN: ''AKP, AB'Yİ DÖNEMSEL BİR ARAÇ OLARAK GÖRDÜ'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise, AKP'nin AB'yi dönemsel bir araç olarak gördüğünü ve CHP'nin AB üyeliği konusunda her türlü mücadeleyi sonuna kadar devam ettirecekleri bildirdi.

Başbakan Erdoğan'ın zaman zaman Almanya'da Türk vatandaşların uyumu ile ilgili konuşmalar yapmasını da sert bir dille eleştiren Tekin, şöyle konuştu: ''Almanya'daki Türklerin uyumu çok kolay değil. Türkiye'de kendi uyumumuzu sağlamış değiliz. Hala Türk, Kürt, Alevi, Sünni çatışmasının olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bir ülke Almanlara ders vereceğine, öncelikle kendi ülkesindeki uyumu sağlamalı. Kendi ülkesinde vatandaşlarının uyumunu sağlayamayanların Almanlara ders verme hakkının olmadığı inancı içindeyiz. Bu sıkıntıları bildiğimiz için CHP olarak Avrupa'da örgütlenmek istiyoruz'' dedi.

Avrupalıların Türkiye'de şu an nasıl bir otoriter rejimle karşı karşıya kalındığını da görmeleri gerektiğine işaret eden Tekin, konuşmasını şöyle tamamladı: ''2004 yılından sonra Türkiye'deki liberal solcuların da desteği ile Avrupa'daki sosyal demokratlara aracılık eden bir kamuoyu çalışması yapıldı. Sanki AKP değişimci, dönüşümcü, CHP de buna engel olan bir parti havası verilmeye çalışıldı ve kamuoyu bu şekilde yönlendirildi. Zaman zaman geçmişte bizim de ihmallerimiz oldu. AKP'nin dışarda değişimci, özgürlükçü görünüp de; içerde ne kadar statükocu olduğunu bütün Avrupalıların görmesi gerekiyor. Daha dün 'değiştik, 12 Eylül'den de ileri giderek Türkiye'de ileri demokrasiyi ve özgürlükçü bir demokrasiyi getirdik' diyenlerin nasıl bir otoriter rejim uyguladıklarını herkesin gelip görmesi lazım.''

kilicdaroglu-kaplan-d.jpg

ha-ber.com / Süheyla Kaplan / Ankara

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir