Binali Yıldırım hakkında soru önergesi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis başkanlığından istifa etmeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ilan edilen Binali Yıldırım hakkında soru önergesi verdi. Önergede Anayasayı ihlal ettiği belirtilen Yıldırım'ın istifası istendi.

Binali Yıldırım hakkında soru önergesi
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanlığı görevinden istifa etmeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan edilerek Anayasa’nın 94’üncü maddesini çiğneyen Binali Yıldırım’a yönelttiği soru önergesinde, “Bu soru önergesindeki sorulara yanıt vermek yerine, derhal istifa ederek fiili anayasa ihlaline son vermeyi ve demokrasi tarihine sürdüğünüz kara lekeyi sonlandırmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu. 

PARTİ FAALİYETİNE KATILDI

Özel, Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Bilindiği üzere Anayasa’nın 94’üncü maddesinin 6’ncı fıkrası, ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Başkanvekilleri, üyesi bulundukları, siyasi partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine, görevlerinin gereği olan haller dışında, meclis tartışmalarına katılamazlar, Başkan ve oturumu yöneten Başkanvekili oy kullanamazlar’ hükmünü içermektedir” anımsatmasında bulundu.

Özel, “29 Aralık 2018 günü İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılan ‘31 Mart Yerel Seçimleri AK Parti İstanbul Belediye Başkan Adayları Tanıtım Programı’na katılarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığınız ilan edildi. Yine 30 Aralık 2018 günü Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul İl Teşkilatı’nın toplantısına katıldınız” ifadesini kullandı.

'KOLTUK ELDEN GİTMESİN DİYE Mİ'

Önergede Özel Yıldırım'ın yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu:

"29 Aralık ve 30 Aralık günü katıldığınız toplantılar parti faaliyeti olduğuna göre ve 29 Aralık günü belediye başkan adaylığınız açıklandığına göre, bu iki toplantıya katılmanız, Anayasa’nın 94’üncü maddesini çiğnemek değil midir?

Seçimlerin eşit, adil ve şeffaf bir şekilde yapılması ilkesine karşın, Meclis Başkanlığı unvanını ve bu makamın getirdiği olanakları kullanarak, bir yerel seçim yarışına katılmak, bu ilkeyle bağdaşmakta mıdır?

TBMM Başkanlığı öncesi yürüttüğünüz Başbakanlık görevini tamamlarken, ‘Koltuk elimde kaldı’ ifadesini kullanmıştınız. Meclis Başkanlığı koltuğu elinizden gitmesin diye mi böyle bir tavır içindesiniz?

Bu soru önergesindeki sorulara yanıt vermek yerine, derhal istifa ederek fiili anayasa ihlaline son vermeyi ve demokrasi tarihine sürdüğünüz kara lekeyi sonlandırmayı düşünüyor musunuz?”(Kaynak:soL Haber)

ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2019, 20:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321