Beş medeniyetin izlerini taşıyan Kesik Minare`ye ilk taş konuldu

Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminin izlerini taşıyan Antalya'nın önemli tarihi eserleri arasında yer alan Kesik Minare'nin rehabilitasyonu çerçevesinde yapılan çalışmada ilk duvar taşı Vali Münir Karaloğlu tarafından konuldu.

Beş medeniyetin izlerini taşıyan Kesik Minare`ye ilk taş konuldu
Kesik Minare'ye taş koyma törenine Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata, Turizm İl Müdürü İbrahim Acar ve diğer yetkililer de katıldı.
 
Vali Karaloğlu, yaptığı konuşmada, Kesik Minare olarak tanınan Şehzade Korkut Cami'nin Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi izlerini taşıdığını söyledi.


 
Kesik Minare'nin rehabilitasyon, bakım ve onarım çalışmalarında 5 medeniyetin izlerinin korunacağını ifade eden Vali Karaloğlu, ''Kesik Minare olarak tanınan Şehzade Korkut Cami'nin, Bizans'tan Cumhuriyet dönemine kadarki medeniyetlerin izleri korunacak. Müze ve cami olarak yeniden ibadete açılacak'' dedi.
 
Antalya'nın tarihi eserlerinin ayağa kaldırılması çalışmaları kapsamında Şehzade Korkut Cami için çok önemli bir aşamaya gelindiğini ifade eden Karaloğlu, şöyle devam etti.


 
''Şehzade Korkut Camisi olarak bilinen Kesik Minare 700 yıl cami olarak, ibadethane olarak halka hizmet etti. Osmanlı döneminde 1896 yılında çıkan yangında büyük hasar oluşmuş ve bir daha da onarılamamış. Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet döneminin ilk yıllarındaki olanaksızlıklar yüzünden bir türlü onarılmamış. Bizden önce 6 kez onarıma ve bakıma alınmış. 1974 yılında önemli bir çalışma başlatılmış. Ancak bir türlü ayağa kalkamamış. Biz 7. kez büyük bir çalışma başlattık.
 
Bugün devletin ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün olanakları var. Şehzade Korkut Camisi'ni de yeniden ayağa kaldıracağız. Caminin mevcut duvarlarını güçlendirme ve koruma çalışmaları devam ediyor."
 
Kesik Minare olarak bilinen Şehzade Korkut Cami'nin rehabilitasyon, bakım ve onarım çalışmalarının 220 yılının ilk yarısında tamamlanması planlandığını vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, 2019 Ekim aylarında bu tarihi yapıyı ibadete açmayı hedeflediklerini söyledi.
Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata da Şehzade Korkut Cami'nin rehabilitasyon çalışmalarına üç yıl önce başlandığını ihalesinin de 2017 yılında anımsattı.
 
İhale şartnamesinde yapının 2020 yılında tamamlanmasının planlandığına dikkat çeken Hürata, son 15 yılda Vakıflara ait 10 bine yakın tarihi eser ve kültür yapısından 6 binini ayağa kaldırdıklarını anımsattı.


 
Hürata, şöyle devam etti.
''1896 yılında çıkan yangında büyük hasar gören ve 123 yıldır kapalı olan Şehzade Korkut Camisi'ni en kısa sürede aslına uygun restorasyonunu tamamlayarak ayağa kaldıracağız. 2018 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak tüm ülke genelinde 1 milyar liradan fazla bütçe ile eski eserlerimizi bakıma aldık.''
Konuşmaların ardından Vali Karaloğlu, vinçle kaldırılan 1385 kilogram ağırlığındaki duvar taşını dualar eşliğinde yerine yerleştirdi.
 
TAŞLAR DÖŞEMEALTI'NDAN


Aslına uygun olarak yapılan Şehzade Korkut Camisi'nin duvar taşları ise Antalya'nın Döşemealtı ilçesindeki bir taş ocağından karşılanıyor. Duvar taşlarının her biri 1.3 tondan da fazla.
 
KESİK MİNARE TARİHİ


Kesik Minare Camii (Korkut Camii, Cami-i Kebir) Antik çağdan başlayıp, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini görüp günümüze kadar ulaşan uzun bir tarihi geçmişe sahip.
M.S. 2 yüzyıla tarihlenen antik bir tapınağın üzerine M.S. 5. veya 6. yüzyılda antik tapınağın mimari parçaları kullanılarak büyük bir kilise/bazilika yapılmış.
 
Bizanslılar tarafından yapılan bu yapı Meryem Ana adına yapılan Panaghia Kilisesi olarak biliniyor.  Bu yapı M.S. 7. yüzyılda Arap akınları sırasında tahrip edilmiş, M.S. 9.Yüzyılda bazı ilave bölümlerle yenilenmiştir.
Bu tarihi eser Selçuklular döneminde camiye çevrilmiştir. 1361 yılında Kıbrıs Kralı 1. Peter Antalya'yı işgal edince tekrar kilise haline dönüştürülmüş.
 
Kesik Minare olarak anılan bu yapı daha sonra Sultan II. Beyazıt'ın oğlu Şehzade Korkut döneminde (1470-1509) yeniden camiye çevrildi.
1896 yılında büyük bir yangın geçiren cami bir daha kullanılamaz hale geldi. Büyük yangında minaresinin ahşap olan bölümünün yanmasından dolayı Kesik Minare Camii olarak anılmaktadır.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 01:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321