Basın özgürlüğünde utanç tablosu

‘2018 yılı basın özgürlüğü raporları’nda medyadaki acı tablo gözler önüne serildi. Aralık ayı itibariyle cezaevindeki tutuklu gazeteci sayısı 142’ye ulaşırken, Türkiye basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 157. oldu

Basın özgürlüğünde utanç tablosu
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve Basın Konseyi’nin hazırladığı raporlarda, Türkiye’de gazetecilerin “Terör Örgütü üyeliği”, “Örgüt Propagandası”, “Cumhurbaşkanına hakaret” gibi suçlamalara maruz kaldığı belirtilerek, 2018 Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 157. sırada yer aldığı da hatırlatıldı. Buna göre Türkiye, son 3 yılda üst üste en fazla gazeteciyi hapse atan ülke konumunda.
tazminat ve hapis cezaları

Raporlara yansıyan rakamlara göre gazetecilere ilişkin baskılar devam ederken, 2018’de 118 gazeteci gözaltına alındı. OHAL ilanından bu yana ise gözaltına alınan gazeteci sayısı 516’yı buldu. Yüzlerce gazeteci, köşe yazarı, yayın sorumlusu, haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları ile birlikte adli para ve tazminat cezaları istemiyle yargılandı. 2018 yılında 105 gazeteci hakim karşısına çıkarken, bunlardan 80’ine mahkûmiyet kararı verildi. Gazeteciler toplamda 430 yıl hapis cezası ve milyonlarca liralık tazminat cezalarına çarptırıldı.

170 basın organı kapatıldı

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçuyla 53 gazeteci hakkında mahkûmiyet kararı verildi. Gazeteciler, bu davalar kapsamında toplamda 75 yıl hapis cezası ve tazminat cezalarına çarptırıldı. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) verilerine göre, Türkiye’de darbe girişiminden sonra 170’e yakın gazete, dergi, radyo, TV kanalı kapatıldı, yüzlerce gazeteci cezai kovuşturmalara tabi tutuldu.

Yerel seçim öncesi gözdağı

Hazırlanan raporlarda ayrıca Türkiye’nin kritik bir yerel seçime girdiği ve bu dönemde Cumhurbaşkanlığı ve diğer iktidar yetkililerinin hedef göstermesi ile basın üzerinde baskının arttığı ifade edildi. Raporda, “Halk TV ve Fox TV’ye Cumhurbaşkanlığının talebiyle RTÜK tarafından kesilen cezalar tamamen basın özgürlüğünü yok edici, halkın haber alma hakkını engelleyici niteliktedir” ifadeleri de yer aldı.

Basın kartları tehlikede 

Gazetecileri bekleyen bir başka tehlikenin ise haklarında açılan davalarda hüküm kesinleştiğinde mesleklerini yapmaları için gerekli sarı basın kartlarının iptal edilebilmesi olarak değerlendirildi. 14 Aralık 2018 tarihinde yayımlanan Basın Kartı Yönetmeliği ile basın özgürlüğüne ağır bir darbe vurulduğu da ifade edildi. (Kaynak:BirGün)

ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2018, 22:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321