Balbay'dan Alman Parlamentosu'na dilekçe

Alman Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Memet Kılıç ile SPD Federal milletvekili Steffen Cladio Lemme, Ergenekon davasında tutuklu yargılanan CHP İzmir Milletvekili gazeteci-yazar Mustafa Balbay'ı Silivri Cezaevi'nde ziyaret etti.  

Balbay'dan Alman Parlamentosu'na dilekçe

 

 

Balbay'dan Alman Parlamentosu'na dilekçe

Alman Yeşiller Partisi Federal Milletvekili ve Federal Meclis Dilekçe Komisyonu üyesi Memet Kılıç ile Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal milletvekili Steffen Cladio Lemme, Ergenekon davasında tutuklu yargılanan ve 16 duruşmaya katılmama cezası alan CHP İzmir Milletvekili gazeteci-yazar Mustafa Balbay'ı Silivri Cezaevi'nde ziyaret etti.

Görüşme sonrasında Kılıç, yaptığı açıklamada söz konusu ziyaretten çok etkilendiğini belirterek, Balbay'ın tutuklanmasını 'politik bir yargılama süreci' olarak değerlendirdiğini söyledi.

Balbay ile birlikte 'Parlamenter Dostluk Anlaşması' imzaladıklarını hatırlatan Kılıç, ''Sayın Balbay görüşmemizden çok memnun oldu. Balbay, 2007 yılına kadar ödül aldığı kitapların daha sonra kendisine terör örgütü malzemesi olarak sunulduğunu ve kendisinin gözaltına alınmasının halka tehdit anlamına geldiğini anlattı. Balbay'ın , ''Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Uğur Mumcu ve aynı şekilde gazetede oda arkadaşım Ahmet Taner Kışlalı teröre kurban gitti. Ben de hep teröre kurban gideceğimi düşünürdüm, terörist ve halkı silahlı isyana teşvikle suçlanacağım hiç aklımın ucuna bile gelmezdi. Bu suçlama da zaten beni çok üzüyor' şeklinde açıklamada bulunduğunu ifade etti.

Balbay'ın eskiden tutuklulara 'işkence' yapıldığını ancak günümüzde 'suç işlediniz denilerek' insanların gözaltına alındığını söylediğini anlatan Kılıç, ''Sayın Balbay bize, Türkiye daha önce Ortadoğu'da çözümün bir parçası olarak görünürdü, şimdi sorunların bir parçası haline geldi' şeklinde Türkiye'deki son olaylara ilişkin değerlendirmede bulunduğunu söyledi.

Balbay'ın Alman Federal Meclisi Dilekçe Komisyonuna, ''Türkiye-Almanya ilişkilerinin demokrasi ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde gelişmesini istemekteyim. Başta adil yargılanma kurallarının ihlali ve uzun tutukluluk süreleri olmak üzere temel insan hakları sorunları her iki ülkenin de ortak kaygısı olmalı düşüncesindeyim. Halkın oyları ile seçilen vekillerin parlamentoda yer almaları evrensel demokrasi değerleridir. CHP İzmir Milletvekili, gazeteci-yazar Mustafa Balbay' şeklinde resmi bir dilekçe yazdığını sözlerine ekleyen Kılıç, Balbay'ın bu talebini diğer milletvekili arkadaşlarıyla birlikte Alman hükümetine ileteceklerini bildirdi.

balbay-parl-dil-b.jpg

SPD'Lİ VEKİL SİLİVRİ CEZAEVİNDEKİ OLUMSUZ KOŞULLARDAN ÇOK ETKİLENDİ

SPD Federal Milletvekili ve Parlamento Dilekçe Komisyonu Üyesi Lemme, Silivri'deki cezaevi koşullarının kötü olduğunu, her tarafın demir ve betondan oluştuğunu gözlemlediğini vurgulayarak, tutukluların yeşil ve doğa ile bağlarının kesildiğine dikkati çekti.

Türkiye'de insan haklarının tehdit altında olduğuna işaret eden Lemme, uzun tutukluluk süresi ile bir ülkede bağımsız yargıdan bahsetmenin mümkün olamayacağını söyledi.

balbay-parl-dil-c.jpg

ha-ber.com / Silivri

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2012, 23:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321