BAİB ile Turkish Cargo arasındaki protokol uzatıldı

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) ile Turkish Cargo arasında Rusya'ya daha ucuz taşımacılık yapılmasını sağlayan protokol 1 yıl daha uzatıldı. Batı Akdenizli ihracatçılar böylece hem zamandan hem de nakliye ücretinden kazanç sağlayacak.

BAİB ile Turkish Cargo arasındaki protokol uzatıldı
BAİB Başkanı Hakkı Bahar yatığı açıklamada, Turkish Cargo ile  geçen Ekim ayında imzalanan protokolün, 2019 sonuna kadar uzatıldığını, ihracatçıların, hava kargo için 2018 yılında geçerli olan ücretleri ödeyeceğini bildirdi.
 
Bölge ihracatımızı artırmak ve lojistik kanallarını zenginleştirmek için yürütülen çalışmalar aralıksız sürdüğünü ifade eden Bahar, ''İhracatçılar tarafından yoğun ilgi görev ve Batı Akdenizli ihracatçılar tarafından takdirle karşılanan protokol ile BAİB üyesi ihracatçıların hem zamandan hem de nakliye ücretinden kazançlı çıkması sağlanıyor'' dedi.
 
Lojistik kanallarının daha etkin kullanılması ve yeni nakliye alternatiflerinin oluşturulması için göreve geldikleri ilk günden bu yana çalışmalar gerçekleştirdiklerini anımsatan Bahar , şunları kaydetti.
''Bu çerçevede 1 Ekim 2018 günü Turkish Cargo ile protokol imzaladık. Protokol yılsonuna kadar geçerliydi. Karşılıklı görüşmeler sonucu protokolü 1 yıl daha uzattık. İhracatçılarımız, 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da ürünlerini Turkish Cargo ile Rusya’ya gönderebilir. Batı Akdenizli ihracatçılar, ürünlerini yine aynı fiyata gönderebilecek. Bu yıl, genel kargo taşıma ücreti 100 kilogram ve üzeri ürünlerde 1 kilogram için 0,60 dolar, 1000 kilogram ve üzeri ürünlerde 1 kilogram için 0,55 Dolar. Bu rakam bozulabilir kargoda ise 100 kilogram ve üzeri ürünlerde 1 kilogram için 0,65 dolar, 1000 kilogram ve üzeri ürünlerde 1 kilogram için 0,60 Dolar’dı. 2019 yılında da aynı rakamlar geçerli olacak. İhracatçımız, 2019 yılında da 2018 fiyatlarına göre ürünlerini Moskova’nın Vnukova Havalimanı’na gönderebilecek.”
 
Dar gövdeli uçakların 1 ton kargo taşıyabildiğine dikkat çeken Bahar, ''Geniş gövdeli uçaklarda ise 15 ton kargo taşınabiliyor. Antalya turizmi bu yıl oldukça iyi bir sezon geçirdi. 2019 yılında turizmin daha da iyi olacağı erken rezervasyon rakamları ile kendini gösterdi. Antalya ile Moskova arasındaki hava trafiğinin yoğunlaşması bölgemizden daha fazla ürünü havayoluyla Rusya’ya taşımak anlamına da geliyor” dedi.

ha-ber.com/Antalya/Fikri Cinokur
 
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 00:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321