banner216
Öne Çıkanlar ABD Schengen Aile Almanya Schengen Bilgi Sistemi Kürt Kültür Festivali

Bahçede başladı ormana sıçradı

Mersin'in Gülnar ilçesinde sabah saatlerinde kızılçam ormanında çıkan yangın kısmen kontrol altına alındı. Yangında 100 hektarlık alan zarar gördü.

banner197
Bahçede başladı ormana sıçradı

 
Bahçede başladı ormana sıçradı

Mersin'in Gülnar ilçesinde sabah saatlerinde kızılçam ormanında çıkan yangın kısmen kontrol altına alındı. Yangında 100 hektarlık alan zarar gördü.

Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, Gülnar ilçesinde sabah saatlerinde çıkan orman yangınında zarar gören alanın son tespitlere göre yaklaşık 100 hektar olduğunu söyledi.

Baca, yangın bölgesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Büyükeceli ve Koçaşlı mahallerinde saat 08.00 civarında kızılçam ormanında çıkan yangının rüzgarın etkisiyle büyüdüğünü söyledi.

Yangına hemen müdahale edildiğini belirten Baca, şöyle devam etti:

"Öğle saatlerinde rüzgarın lodosa dönmesi üzerine yangın batı taraflara da sıçradı. Yaklaşık 100 hektarlık alan zarar gördü. Köyde herhangi bir can veya mal kaybı yok. Sadece köylülerin bir miktar badem ve zeytinliği zarar gördü. Akşama kadar 5 helikopter ve 2 uçak yangına müdahale etti. Sabah saatlerinden itibaren de kontroller devam edecek. Yangın kısmen kontrol altına alındı. Şu anda bir sıkıntımız yok. Soğutma çalışmalarımız sürüyor. Riskimiz kalmadı, artık kolayladık. Mahallede hem mal hem can kaybının olmaması sevindirici."

Milletvekilleri bölgede

Baca, yangında zarar gören alanların bir bölümünün tarım alanı ve kayalık olduğunu belirterek, vatandaşlardan orman yangınlarına karşı duyarlı olmalarını ve en ufak duman gördüklerinde ALO 177 ihbar hattını aramalarını istedi.

Bu arada, yangın bölgesine gelen Vali Özdemir Çakacak, Baca'dan çalışmalar hakkında bilgi alıp, yetkililerle kısa bir toplantı yaptı.

Mersin Milletvekilleri AK Partili Mustafa Muhammet Gültak ve Muhsin Kızılkaya, CHP'li Hüseyin Çamak ve Aytuğ Atıcı ile MHP'li Ali Öz de partililerle geldikleri bölgede incelemelerde bulunup, mahalle sakinleriyle görüştü.

Alınan bilgiye göre, Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Kocaşlı ile Büyükeceli mahalleleri arasındaki kızılçam ormanında yangın çıktığını gören vatandaşlar, durumu yetkililere bildirdi.

Geniş bir alana yayılan yangına, Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı çok sayıda ekip, 5 helikopter, 1 uçak ve 30 arazözle müdahale etti.

Vali Çakacak: Yerleşim yerlerinin boşaltılması gibi bir çalışmamız yok

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm ekiplerin koordineli şekilde yangınla mücadele ettiğini söyledi.

Çakacak, yangın bölgesindeki yerleşim yerlerinin boşaltıldığı yönünde haberlerin yayıldığını anımsatarak, şu ifadeleri kullandı:

"Yerleşim yerlerininin boşaltılması gibi bir çalışmamız yok. Orman Bölge Müdürlüğü'nden de şu ana kadar böyle bir talep gelmedi. Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca zaten olay yerinde, vali yardımcımız koordinesinde etkin şekilde çalışıyorlar. Yangını en kısa sürede kontrol altına alarak söndürmek için var gücümüzle çaba sarf ediyoruz."

Ekiplerin yoğun çalışması sürüyor

Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca da yaptığı açıklamada, Kocaşlı ile Büyükeceli mahalleleri arasındaki yangının bir bahçeden çıkıp ormana sıçradığını söyledi.

Baca, alevlerin Mersin-Antalya karayoluna yakın bir bölgede olduğunu ancak trafik akışını etkilemediğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, Kocaşlı Mahallesi'ndeki mezarlığın büyük zarar gördüğü öğrenildi.

Malatya'da da orman yangını

Öte yandan Malatya'nın Hekimhan ilçesinde ormanlık alanda başlayan yangında yaklaşık 400 dönüm alan zarar gördü.

Rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılan alevlere müdahale eden Malatya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, yangının yerleşim yerine sıçramaması için önlem aldı.

Yangın, 4 saat süren çalışmanın ardından kontrol altına alındı.

Bursa'da orman yangını

Bursa'da Orhangazi ilçesinde zeytinlik alanda başlayıp, ormanlık alana sıçrayan yangın 3 saatte söndürüldü.

Sölöz deresi Şelale mevkisinde piknik yapanların bıraktıkları mangal ateşinden çıktığı tahmin edilen yangına Orhangazi Orman İşletme Şefliği arazözleri ile Bursa Orman İşletme Müdürlüğü'nden bölgeye gelen yangın söndürme helikopteri müdahale etti.

Yangında yaklaşık 2 dönümlük makilik alan zarar gördü.

ha-ber.combanner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir