Aygün'ün kaçırılmasına tepki yağdı

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, yola sivil kıyafetle inen 2 PKK'lı militan tarafından kaçırıldı. Aygün'ün teröristlerce kaçırılmasına siyasilerden yoğun tepki geldi.

Aygün'ün kaçırılmasına tepki yağdı

 

 

Aygün'ün kaçırılmasına tepki yağdı

CHP'li Aygün'ün teröristlerce kaçırılmasına siyasilerden tepki geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasıyla ilgili, ''Bir milletvekilinin kaçırılması büyük bir olaydır. Milli iradeye karşı bir olaydır'' dedi. 

Kılıçdaroğlu, iftar için geldiği Ulus Hali'nde dükkanları gezdi ve esnafla sohbet etti.  İftarın ardından Ulus Hali'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ''Bir milletvekilinin kaçırılması büyük bir olaydır. Milli iradeye karşı bir olaydır. Bu konuda biz, CHP olarak, bölgeye milletvekillerimizi gönderdik. Arkadaşlarımız şu an oradalar. Önümüzdeki günlerde kadın kollarımız gidecek. Sayın Aygün'ün annesi ve eşiyle beraber olacaklar'' diye konuştu. 

Bir gazetecinin ''Başbakan ile görüşmenizde her hangi bir önemli gelişme oldu mu'' sorusuna Kılıçdaroğlu, ''Herhangi bir önemli gelişme olmadı. Sayın Başbakan geçmiş olsun dileklerini iletti. Konuyu araştırdığını ve İçişleri Bakanı ile görüştüğünü, dolayısıyla Hüseyin Aygün'ün inşallah, kısa bir süre içerisinde bırakılacağını ifade etti'' yanıtını verdi. 

Kılıçdaroğlu, ''Resmi kaynaklardan sağlıklı bilgi akışı oluyor mu'' sorusu üzerine de ''Bize sağlıklı bir bilgi akışı gelmiyor ama arkadaşlarımız, bölgede yetkililer ile görüşüyor'' dedi.   

chp-mil-kac-b.jpg

Güvenlik güçleri takipte

Başbakan Erdoğan, CHP'li Aygün'ün kaçırılmasına dair, güvenlik güçlerinin konuyu takip ettiğini bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Tunceli Millletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasıyla ilgili İçişleri Bakanlığı'nın takipte olduğunu belirterek, ''Malum 3 kişi olduğu söyleniyor. 3'ün 2'si bırakılmış ama Hüseyin bey şu anda kaçırılmış vaziyette. Tabii kimler kaçırmıştır, nasıl oldu bu konuda ancak tahminler var'' dedi.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Dostluk Grubu Derneği'nin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen iftarında basın mensuplarının Aygün'ün kaçırılmasına ilişkin sorusunu yanıtladı. 

Erdoğan, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

''Konuyla ilgili olarak şu an İçişleri Bakanlığımız takip ediyor, takipte. Malum 3 kişi olduğu söyleniyor. 3'ün 2'si bırakılmış ama Hüseyin bey şu anda kaçırılmış vaziyette. Tabi kimler kaçırmıştır, nasıl oldu bu konuda ancak tahminler var. Fakat tüm güvenlik güçleri işin takibindedir. 

Temenni ederim ki kısa zaman içerisinde, inşallah yakalanır veya serbest bırakılması sağlanır. Bu tabii bölücü terör örgütünün neler yapmak istediğini ortaya koyması bakımından çok önemli. Onun için, bunlar beklediğimiz şeyler ve güvenlik güçlerimiz takiptedir. İnşallah kısa zamanda netice alırız.''

chp-mil-kac-c.jpg

Çok çirkin ve vahim bir durum

Başbakan Yardımcısı Arınç, CHP'li Aygün'ün kaçırılmasıyla ilgili, ''Bu, gerçekten çok çirkin ve terörün hangi boyuta ulaşacağını göstermesi bakımından fevkalade vahim bir durumdur'' dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası gündemi değerlendirdi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasının da Bakanlar Kurulu'nda öncelikle olarak görüşüldüğünü belirten Arınç, hükümet olarak bu olaydan büyük üzüntü duyduklarını bildirdi.

Arınç, ''Bu, gerçekten çok çirkin ve terörün hangi boyuta ulaşacağını göstermesi bakımından fevkalade vahim bir durumdur. Bir milletvekilimizin, seçilmiş, halkın reyleriyle parlamentoya gelmiş bir arkadaşımızın bir akşam özgürlüğünden mahrum edilmesi, amacı ne olursa şu ana kadar serbest bırakılmaması fevkalade vahimdir, çirkindir, bunu şiddetle kınadığımızı ifade etmek istiyorum'' dedi. 

chp-mil-kac-d.jpg

''Bu, millet iradesine, demokrasiye, Meclisimize saygısızlıktır''

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM'de gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Olayla ilgili bilgi aldıktan sonra Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen ile görüştüğünü belirten Çiçek, şöyle devam etti:

''Bugünde de görüştüm. Sayın Aygün'ün eşi de oradaydı. Eşiyle görüştüm. Aldığım bilgileri sayın Kılıçdaroğlu ve sayın Adnan Keskin ile paylaştım. İlk bilgiler ışığında da hissiyatımı, tepkimi dün gece ifade etmeye çalıştım. 

Elbette üzücüdür, düşündürücüdür. Aynı zamanda kınanması gereken bir husustur. Kınıyorum. Bu millet iradesine, demokrasiye, Meclisimize saygısızlıktır. Çalışma devam ediyor. Ayrıntıları bir görmemiz lazım. Neden Tunceli, neden Sayın Aygün, neden milletvekiline karşı böylesine saygısızca bir eylem gerçekleşmiş oluyor? Ayrıntılar beli olunca daha detaylı bir değerlendirme yaparım.''

chp-mil-kac-e.jpg

İnsan haklarına saldırı

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün,  Aygün'ün kaçırılmasının insan haklarına yapılan açık bir saldığı olduğunu belirtti. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Aygün'ın kaçırılmasıyla ilgili, ''Bunu Türkiye'nin siyasi istikrarına karşı yapılmış bir adım olarak görüyorum'' dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin ayağındaki son pranganın terör meselesi olduğunu, bunun da üstesinden gelineceğini belirtti,  Aygün'ün en kısa sürede parlamentoya dönmesinin sağlanacağını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım,''Ne faaliyet yaparsa yapsın örgüt, Türkiye'de amacına ulaşamayacaktır. Bu ülkenin barışına, birliğine, beraberliğine, esenliğine zarar getirmeye muvaffak olamayacaktır'' dedi.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Kılıçdaroğlu'nu arayarak üzüntülerini dile getirdi. 

(aa)

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2012, 22:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321