ATSO Eğitim Komitesi Özel Öğretim Kurslarının kapatılmasını istemiyor

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Faaliyetleri Meslek Komitesi, özel kursların kapatılmamasını istiyor.

ATSO Eğitim Komitesi Özel Öğretim Kurslarının kapatılmasını istemiyor

ATSO 48. Grup (Eğitim faaliyetleri) Meslek Komitesi Üyeleri, yapılan düzenleme ile Özel Öğretim Kurslarının 2019-2020 eğitim-öğretim döneminden itibaren kapatılacağını belirterek, bu kararın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini kaydettiler.

KURSLAR MERDİVEN ALTINA İNMESİN

ATSO Eğitim Faaliyetleri Meslek Komitesi, özel öğretim kurslarının mevcut koşullar halinde neden gerekli olduğunu ve kapatılmalarının sebep olacağı sorunları ortaya koyan bir rapor hazırladı.

Raporda, yasal mevzuata bağlı olarak çalışan özel öğretim kurslarının maddi durumu özel ders almaya olanak vermeyen ailelerin çocukları için son derece önemli olduğu vurgulandı.

Bu kurumların kapatılması halinde talebin ortadan kalkmayacağına dikkat çekildi. Öğrencilerin ve velilerin yasal olmayan, merdiven altı tabir edilen kurs merkezlerine yönelecekleri ifade edilen raporda, Özel Öğretim Kurslarında 50 binden fazla öğretmenin ve binlerce personelin öğrencilere eğitim verebilmek adına her türlü yasal gereklilikler karşılanarak istihdam edildiği vurgulandı.

Özel öğretim kurslarının yerine alternatif oluşturulamadan ortadan kaldırılmasının merdiven altı eğitimim artacağı ifade edilen raporda şu görüşlere yer verildi.

''Sınavla girilen nitelikli okullar olduğu sürece kurs ihtiyacı ortadan kalkmayacak. Öğrencilerin sosyal, kültürel ve maddi durumları da göz önüne alınarak mevzuatın “Özel Öğretim Kursları”nın daha disiplinli, devletin kontrolünde çalışacak ve fırsat eşitliğini sağlayacak biçimde revize edilmeli.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321