ATSO 137. yılını görkemli bir törenle kutladı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) kuruluşunun 137. yılını görkemli bir törenle kutladı.

ATSO 137. yılını görkemli bir törenle kutladı

ATSO'nun Kuruluşunun 137 yıldönümü için ATSO Başkanı Davut Çetin, Meclis Başkanı Süleyman Özer ve meclis üyeleri Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı'na çelenk koyup saygı duruşunda bulundu.

ATSO Meclis Salonu'nda düzenlenen törene Vali Yardımcısı Aydın Ergün, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Vergi Dairesi Başkanı Metin Uzun, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek, Oda ve Borsa Başkanları, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri, ATSO eski Yönetim Kurulu ve Meclis başkanları ile çok sayıda iş insanı katıldı.

ATSO Başkanı Davut Çetin yaptığı konuşmada, ATSO'nun kurucularını, bugünlere gelmesinde katkıları olmuş olan bütün başkanları ve yöneticileri minnetle andığını söyledi.

CUMHURİYETİN 100. Yılı

Bu yıl yani 2019 ile birlikte Kurtuluş Savaşı yılları ve Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıldönümlerinin başlayacağını ifade eden Çetin, şunları kaydetti.

''19 Mayıs'ta Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yılını, sonraki günlerde Erzurum, Sivas Kongreleri ve Amasya Tamimi 100. yıllarını kutlayacağız. Gelecek yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi açılışının 100. yılı kutlanacak. Bu süreç 2023'te Cumhuriyetimizin 100. yılının kutlanmasına kadar devam edecek.

Türkiye artık her gününü, her saatini en iyi biçimde değerlendirmelidir. Ekonomisiyle, siyasi sistemiyle, demokrasisiyle, kentleriyle çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma hedefinde büyük adımlar attığını dünyaya göstermelidir. ''

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının 21. yüzyıl Türkiye hedeflerinin coşkusunu hissetmesi gerektiğini anlatan Çetin, şöyle devam etti.

''Türkiye'de yaşayan 83 milyon vatandaşımız, yurtdışında yaşayan 6 milyon vatandaşımız, Balkanlar'dan Çin'e kadar uzanan coğrafyadaki Türk dünyası, Türkiye Cumhuriyeti'nin başarılarıyla gurur duymalıdır.

Türkiye, bütün sorunlarına rağmen Müslüman ülkeler arasında en ileri düzeydeki ülkelerden birisidir. Balkanlardan Çin'e kadar olan coğrafyada sanayi, tarım ve hizmet sektörlerinin hepsinde birden başarı yakalamış tek ülke Türkiye’dir. Elbette, demokraside ve ekonomide çok daha ileri düzeyde olmamız gerekirdi, ama geldiğimiz noktanın değerini bilmeli, sorunlarımızı konuşmalı ve yeni bir atılım sürecine girmeliyiz.''

YEREL SEÇİMLERİDE DEĞERLENDİRDİ

Yerel seçimleri de değerlendiren ATSO Başkanı Davut Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü.

''Seçim sonuçlarının Türkiye ve Antalya için hayırlı olmasını diliyorum. Antalya'ya ve ilçelerimize hizmet etmiş olan başkanlarımıza hizmetleri için teşekkür ediyorum. Devam eden ve yeni görev alan başkanlarımıza, belediye meclis üyesi arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Milletimiz kaybedeni olmayan, birleştirici, gerilimi azaltıcı bir seçim sonucuna imza atmıştır. Dijital çağda başarının koşulu uzlaşmaya dayanan işbirliği kültürüdür. Dijital çağda başarının koşulu uzlaşmaya dayanan işbirliği kültürüdür. Tarım toplumunda sadakat, sanayi toplumunda liyakat, sanayi sonrası dijital toplumda ise işbirliği önemlidir. Bu nedenle her tür ayrımcılığı bırakarak uzlaşma ve işbirliğiyle çalışmayı öğrenmeliyiz.''

Demokrasiyi güçlendirecek yeni bir siyasi reform çalışmasının başlatılmasını isteyen Çetin, şu önerilerde bulundu.

''Siyasi partiler ve seçim yasası gözden geçirilmelidir. Milletvekilliği kurumu ve meclis güçlendirilmelidir. Siyasi partilerde delege sistemi değişmelidir. Çünkü güçlü bir meclis, güçlü bir adalet sistemi, bağımsız ve tarafsız medya gerçek bir demokrasinin olmazsa olmazıdır. Demokrasinin ve kalkınmanın kentlerden başladığını dikkate alarak yeni bir yerel yönetim sistemi kurmalıyız. Bakanlıklar, valiliklere ve belediyelere yetki devri yapmalıdır. Belediye meclis sistemi değişmelidir, belediye meclis üyelerinin çoğunluğu parti delegesi değil, STK delegesi olmalıdır.

Sayın Cumhurbaşkanı, bir reform sürecinin başlayacağını açıklamışlardır. Bu reformların demokrasimizi güçlendirerek, ekonominin önünü açacak reformlar olmasını ümit ediyorum.''

Konuşmaların ardından ATSO’da 10 yıl görev yapmış olan Meclis Üyeleri, ATSO’ya gerçek ve tüzel kişi olarak kayıtlı en eski faal üyeler ile 2017 Yılı itibariyle, Gelir ve Kurumlar Vergisi kategorilerinde sıralamada ilk üç sırada yer alan ATSO üyeleri ve 2017 Yılı itibariyle, Gelir ve Kurumlar Vergisi kategorilerinde sıralamada birinci olan temsilciliklerde kayıtlı ATSO üyelerine birer plaket verildi.

PLAKET ALANLAR;

ATSO’da 10 yıl görev yapmış olan (daha önce plaket almamış) Meclis Üyeleri Adnan SARAÇ, Ayhan KIZILSAVAŞ, Cem ONAY, Cihangir DENİZ, Hasan TAŞ, Mücahit TURGUT, Özkan IŞILDAR, Salih Peker’e plaket verildi.

ATSO’ya gerçek ve tüzel kişi olarak kayıtlı (daha önce plaket almamış) en eski faal üyeler Ziya Aydemir (Aydemir İnşaat), Alper Öztekin (Şahtan Ticaret), Hasan Kilit (Hasan Kilit Eczanesi), Kalender Çiçekçilik Tarım İth. İhr. İnş. San. ve Tic. A.Ş., Kimtek - Teknik Hizmetler Kimya ve Gıda San. Ltd. Şti., Pırıltı Kollektif Şirketi - Hasan Sıtkı Pırıltı ve Ortaklarına plaket takdim edildi.

2017 Yılı itibariyle, Gelir ve Kurumlar Vergisi kategorilerinde sıralamada ilk üç sırada yer alan ATSO üyeleri:

Gelir Vergisi

 1. Hüseyin Gedik Hasel İnşaat
 2. Ali Özkan - Özkan Tuhafiye
 3. Mehmet Dikmen - Dikmenoğlu Ticaret

Kurumlar Vergisi

 1. Fraport Tav Antalya Terminal İşletmeciliği A.Ş.
 2. Eti Elektrometalurji A.Ş.
 3. Yüksel Tohum Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.

2017 Yılı itibariyle, Gelir ve Kurumlar Vergisi kategorilerinde sıralamada birinci olan temsilciliklerde kayıtlı ATSO üyeleri;

Gelir Vergisi

 1. Akseki Gelir Vergisi: Hüseyin Ruhi Tellioğlu
 2. Elmalı Gelir Vergisi: Hamdi Özekin
 3. Gazipaşa Gelir Vergisi: Ali Oğuz-Kaladıranlı Ticaret
 4. Korkuteli Temsilciliği Gelir Vergisi: İbrahim Yavaş - Işıl İnşaat

Kurumlar Vergisi

 1. Akseki Kurumlar Vergisi: Ömer Duruk Tesisleri Pet.Ürn.Oto Yedek Parça Gıda Tur.Tic.ve San.Ltd.Şti.
 2. Elmalı Kurumlar Vergisi: Kurubaş Petrol Nakl. Tic. Ltd.Şti.
 3. Gazipaşa Kurumlar Vergisi: Çataloğlu İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 4. Kemer Kurumlar Vergisi: Pgs Otelcilik Turizm Ticaret A.Ş.
 5. Korkuteli Kurumlar Vergisi: Anadolu Süt Petrol Nak.İnş.Tur.Hayv.Mant.San.ve Tic.Ltd.Şti.
 6. Serik Kurumlar Vergisi: Nunhems Tohumculuk A.Ş.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321