Asırlık halılar Türkiye'de restore ediliyor

Yurt içi ve yurt dışından gönderilen asırlık halılar, Antalya'nın Kaleiçi semtindeki bir atölye tarafından orijinaline uygun olarak restore ediliyor.

Asırlık halılar Türkiye'de restore ediliyor

 
Asırlık halılar Türkiye'de restore ediliyor

Yurt içi ve yurt dışından gönderilen asırlık halılar, Antalya'nın Kaleiçi semtindeki bir atölye tarafından orijinaline uygun olarak restore ediliyor.

Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Fransa, ABD ve İngiltere gibi ülkelerden gönderilen ve her biri 100 ila 500 yıllık halı ve kilimler, Antalya'da bir atölyede orijinaline uygun hale getiriliyor. Halı ve kilimler, Kaleiçi'nde 40 yıldır faaliyet gösteren bir el sanatları atölyesinde yeniden hayat buluyor.

Orijinal malzeme kullanılarak, restorasyonu gerçekleştirilen halı ve kilimlerin temizliği ve onarımı, özenle gerçekleştiriliyor. Halının yaşına göre restorasyonu bir hafta ile altı ay arasında değişen ürünler, onarımdan sonra en az 100, 150 yıl daha kullanılabiliyor.

Türkiye'nin yanı sıra İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya başta olmak üzere farklı ülkelerden yollanan asırlık halılar da Antalya'da restore edilerek, yeniden bu ülkelere gönderiliyor.

Annesinin dokuma yaptığı atölyede çalışıyor

Mustafa Canlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, annesinin dokuma yaparak başladığı atölyede, üç kardeş halı tamirciliği yaptıklarını söyledi.

Profesyonel olarak halıları restore ettiklerini anlatan Canlı, "Onarımlar halısına, önemine ve onarımına göre değişiyor. Koleksiyon parçalarını, bez üzerine dikiyoruz çünkü onları hayata öyle döndürebiliyoruz. Doğal iplerden, söküntülerden tamirat yapıyoruz. Bulamadığımız ipleri de boyayarak yapıyoruz" dedi.

"200 yıllık halı için 100 yıllık kilimi kesebiliriz"

Canlı, "Halının kalitesinin tutması, orijinaline uygun olması önemli. Asırlık halıların üzerine yeni iple işlem yaparsanız tam kıvamını almaz. Onun için eski ipler kullanırız. Bunun için de 200 yıllık bir halının tamiratı için 100 yıllık bir kilimi kesebiliriz, onun ipini kullanmak için" diye konuştu.

"Bu mesleği yaşatmamız gerekiyor"

Türkiye'nin yanı sıra yurtdışından da halı ve kilimlerin geldiğini anlatan Canlı, şunları belirtti:

"İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya başta olmak üzere her ülkeden halılar geliyor. En fazla Almanya ve ABD ile çalışıyoruz. Hatta devlet kanalıyla bazı ülkelerdeki müzelerden asırlık halılar gönderiyorlar. Onların halılarını onarıyoruz. Her ülkeden yıllık en az 15 halı geliyor. Bazen şahıslar kendisi getiriyor bazen de kargo aracılığıyla ulaştırıyorlar. Biz de restorasyonunu yapıyoruz."

Yeni neslin halı tamirciliğine ilgi göstermediğini dile getiren Canlı, "Bu mesleği yaşatmamız gerekiyor. Dokuma, tamirat olarak eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Bunun için Akdeniz Üniversitesi ile ortaklaşa çalışıyoruz" dedi.

Atölyede staj yapan Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Halı Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı'ndan Keriman Karamancı da ilmek ilmek dokunan asırlık halıları yeniden hayata kazandırdıklarını söyledi.

Tuğba Ayhan ise halıları restore etmenin çok zahmetli olduğunu dile getirerek, "Birçok tekniği var. Biraz zor ama asırlık halılara dokunmak farklı bir duygu. Bizim amacımız asırlık halıların yaşamasına da imkan sağlamak" dedi.

ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2015, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321