Antalya`daki hortum enflasyonu arttırdı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, geçtiğimiz günlerde yaşamı olumsuz etkileyen hortum ve şiddetli fırtına ve yağışların Ocak ayı enflasyon rakamlarının yükselmesine yol açtığını bildirdi.

Antalya`daki hortum enflasyonu arttırdı
 ATSO Başkanı Davut Çetin, Ocak ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Gıda enflasyonundaki aşırı yükselişe dikkat çeken Çetin, ''Sektörde girdi tedarikinden üretim ve perakendeye kadar her aşamanın analiz edilmesi, verimlilik artışı ve maliyet düşüşü sağlayacak önlemlerin hayata geçirilmesi gerekir'' dedi.
 
Ocak ayında yaşanan hortum, şiddetli yağış ve fırtınanın üretimi olumsuz etkilediğini belirterek, şöyle konuştu.
''Ocak ayında Antalya’yı etkileyen hortumlar özellikle gıda kaynaklı enflasyonun yükselmesine neden olmuş, 2019 Ocak ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de yüzde 1,06, Yurtiçi ÜFE’de yüzde 0,45, yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında  yüzde 20,35, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 32,93 olarak açıklanmıştır. Gıda fiyatları enflasyonu yukarı çekiyor. Yüzde6,43 oranında artan gıda fiyatları aylık enflasyona 1,6 puan katkı yapmıştır.''
 
Gıda enflasyonunun sezonluk arz ve talep farklılıklarına aşırı derecede duyarlı kalmaya devam ettiğini vurgulayan Davut Çetin, şunları kaydetti.
''Sebze ve meyve fiyatlarındaki aşırı yükselişler Antalya ürünleriyle sınırlı değildir, kuru soğan, patates, ıspanak, havuç gibi ürünlerde de aylık ve yıllık enflasyon oranları çok yüksektir. Buna karşılık portakal, elma, mandalina gibi ürünlerde yıllık enflasyon düşük düzeyde kalmıştır. Dolayısıyla gıda enflasyonunda her ay Toptancı Haller ile ilgili olarak aynı şeyleri konuşarak zaman kaybetmek yerine, girdi tedarikinden üretim ve perakendeye kadar her aşamanın analiz edilerek verim artışı, maliyet düşüşü sağlayacak önlemler alınmalıdır. Antalya’da büyük bir sera modernizasyonu programı başlatılmalı ve yeni nesil üretici örgütlenmesi gerçekleştirilmelidir.''

ENFLASYONLA MÜCADELE KARARLILIKLA DEVAM ETMELİ
 
Enflasyonla mücadelenin devam etmesi gerektiğini ifade eden Davut Çetin, ''Enflasyonda Mayıs ayından itibaren olumlu baz etkisiyle düşüş beklenmektedir, ancak ertelenmiş fiyat artışları ve talep düşüklüğünün yavaşlatıcı etkisine rağmen ÜFE’nin yüksek kalması, enflasyonla mücadelenin kararlılıkla devam ettirilmesini gerekli kılmaktadır'' dedi.   
 
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 20:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321