Antalya`da güçlü bir yazılım ekosistemi oluşturabiliriz

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya'da gizli kalmış olan sektörlerin başında gelen yazılım ile bölgede yeni bir ekosistem oluşturulabileceğini söyledi.

Antalya`da güçlü bir yazılım ekosistemi oluşturabiliriz

ATSO Mayıs Ayı Meclis toplantısında konuşan Bakan Çetin, Antalya ve ülke ekonomisi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

ANTALYA'NIN GİZLİ POTANSİYELİ

ATSO olarak ilklere imza atan projelere devam ettiklerini anlatan Çetin, sağlık Turizmi alanında hazırladıkları Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Artırılması (HİSER) projesinin kapsamında Ticaret Bakanlığı’ndan destek almaya hak kazandığını söyledi.

Türkiye’nin ilk Sağlık Kümesi’ni Antalya’da ATSO liderliğinde kuracaklarını ifade eden Davut Çetin, şöyle devam etti.

''Kümede şu an 10 sağlık kuruluşumuz yer alıyor. Bunlardan 7’si ağız ve diş sağlığı polikliniği, 3'ü de hastanedir. Kümemize üyelik başvurularını bir süre daha devam ettireceğiz. Bu konuda potansiyeli olan kurumlarımız da mutlaka bu kümede yer alsınlar.''

Gelecek ay da HİSER kapsamında Bilişim Kümesi oluşturmak üzere de başvuruda bulunacaklarını vurgulayan ATSO Başkanı Çetin, şunları kaydetti.

''Bu konuda Antalya’nın gizli bir potansiyeli var. Antalya’da güçlü bir yazılım ekosistemi oluşturabiliriz. İnanıyorum ki bu tür projelerle gizli kalmış potansiyelimizi açığa çıkaracağız. TOBB En hızlı Büyüyen 100 şirket yarışmasında Antalya 7 şirketle üçüncü oldu. Yenilikçi teknoloji şirketleri hızlı büyüyor ve büyümeye devam edecekler. Inovatso merkezini, E-ticaret, e-ihracat programlarını boşuna yapmıyoruz, çünkü gelecek bunlardadır. ''

İNOVATSO TOBB proje yarışmasında inovasyon kategorisinde ilk 3’e girdiğini anımsatan Çetin, şöyle konuştu.

''İnanıyorum ki, inovasyon merkezimizden geleceğin hızlı yükselen şirketleri de çıkacaktır. Artık daha fazla dışa açılma ve yeni sektörlere girme zamanıdır. Dünyada akıllı teknolojiler, platform ekonomileri yeni işler yaratmaktadır. Belediyelerimiz bu konulara daha fazla dikkat etmelidir. Endüstri 4.0, Antalya 4.0 boşuna demiyoruz, çünkü Antalya'nın ve şirketlerin geleceği bunlardır.

Biz Antalya'yız, biz Türkiye'nin ve dünyanın en güzel şehirlerinden birisine sahibiz. Yenilik, markalaşma ve dijitalleşme alanlarına önem vermeliyiz. Şehrimize, tarihi ve doğal zenginliklerimize sahip çıkmalıyız. Bunları yaparsak daha iyiye ve daha güzele doğru ilerleriz.''

DÜNYA EKONOMİSİNDE 20. SIRAYA DÜŞTÜK

Türkiye ekonomisinde sıkıntı yaşandığını anlatan ATSO Başkanı Davut Çetin, güven endeksinin de düştüğünü ifade etti. Seçim tartışmalarının ekonomiye maliyetinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü.

''Türkiye ekonomisi 1990 yılında dünyada 19. sıradaydı, sonra 17, hatta 16. sıraya geldik, bu yıl 20. sıraya geriledik. Piyasalarda 31 Mart yerel seçimi sonrasında bir düzelme hareketi görmüş ve dipten dönüş başladı diye umutlanmıştık. Fakat iyileşme kısa sürdü, özellikle İstanbul seçimi sonrasında, ekonomi yönünü yeniden aşağı döndürdü. Seçim tartışmasının ekonomiye maliyeti yüksek olmuştur. Siyasette gerginliklerin, toplumun huzurunu, hatta psikolojisini bozduğuna dikkat edilmelidir. Kur artışına rağmen ihracatımız 4 ayda sadece yüzde 3 artmıştır. Bankaların geri dönmeyen kredi sorunu devam etmektedir. Vergi geliri düştüğü için devlet bütçesinde açık fazla artmıştır. Nisan ayında vergi geliri artışı sıfırdır. Bu yıl 80 milyar Lira bütçe açığı planlanmıştı, 4 ayda 54 milyar TL açık verildi.''

KEMER SIKMA

Türkiye’nin 50-60 milyar dolar gibi bir kaynağa ihtiyacı bulunduğuna dikkat çeken ATSO Başkanı Çetin, ''Bu parayı tahville borçlanmaya kalkarsak, gelecek yıllar sadece faize çalışırız. Para basmaya kalkarsak enflasyonu ve kuru tutamayız. Geriye iki yol kalıyor ya IMF’ye gideceğiz ya da güven tesis edecek yeni bir reform paketi hazırlayacağız. IMF’ye gidilmeyeceğine göre güven artıracak yapısal reform programı açıklanmalıdır. Kemer sıkma mecburiyeti olduğu açıktır, bu konuda daha fazla gecikilmemelidir'' dedi.

KREDİ PAKETİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın son olarak bir kredi paketi açıkladığına dikkat çeken Çetin, buna göre kimya, ilaç, plastik, kauçuk, kâğıt sektörlerinde girdi yatırımlarına kredi desteği verileceğini dile getirdi.

Bu ürünlerin çoğunun sanayide ithal girdi olduğunu dile getiren Çetin, Antalya’yı daha fazla ilgilendiren kısım tarım kredileri olduğuna dikkat çekti. Davut Çetin, şöyle devam etti.

''Seracılık mekanizasyon yatırımına, hayvancılık ve yem üretimi gibi yatırımlara kredi desteği verilecektir. Toplamda 30 milyarlık bir kredi paketidir. Sanayide 150 milyon liraya kadar, tarımda yatırımın %74’ine, basınçlı sulama yatırımında %100’e kredi desteği sağlanacaktır. Enflasyona ve devlet tahvillerine endeksli faiz uygulanacaktır. Şu anda faizler yüksek, önümüzdeki yıl düşeceğini ümit ediyoruz. Bunlar kuşkusuz yararlı adımlardır, makine üretimi, yem, sera yatırımlarına destek olumludur. Fakat bunlar kısa vadede ekonomiyi canlandırmak için yeterli değildir. Ekonomide asıl mesele enflasyon-kur-faiz artışı kısır döngüsünün kırılmasıdır. Artık yapısal dönüşümden başka çare yoktur. ''

ANTALYA LİSESİ

Antalya gündemine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çetin, Kalekapısı’ndaki faytonların kalkmasının sevindirici olduğunu söyledi. Antalya Lisesi’nin bir kısmının Bakanlıklar tarafından talep edildiği yönünde haberler çıktığını ve buna tepki gösteren Çetin, sözlerini şöyle tamamladı.

''Bakanlıklarımız Kaleiçi’nde bir yer alıp restore edebilirler ve böylece Kaleiçi de daha güzel olur. Antalya Lisesi gibi yerlerin Antalya halkı için bir hatıra değeri vardır. Halkın hatıraları, kentin hafızasında yer etmiş yerler aynı şekilde yaşatılmalıdır.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321