Antalya Tabip Odası’ndan tepki

Antalya Tabip Odası, Türk Tabipler Birliği yöneticilerinin ''Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur'' başlıklı açıklamasından dolayı hapis cezasıyla cezalandırılmalarına tepki göstermek için basın açıklaması yaptı.

Antalya Tabip Odası’ndan tepki

Attalos Anıtı önünde toplanan Antalya Tabip Odası yönetim kurulunun basın açıklamasına KESK, DİSK ve çeşitli STK temsilcileri ile CHP’li avukatlar, KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz, SES Genel Sekreteri Pınar Çepe ve BTS MYK Üyesi Ali Hergül ve ORKAMSEN Genel Başkanı Hamit Kurt da destek verdi.

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin yaptığı açıklamada, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesinin Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyinin 11 üyesine ''Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme'' suçundan 20'şer ay hapisle cezalandırıldığını anımsattı. Şahin, şunları kaydetti.

''Her türlü bilimsel ve teknolojik değişimlere karşın mesleğimizin en temel amacı ayrım gözetmeksizin yaşam ve sağlık hakkının korunmasıdır.''

Meslek örgütü TTB'nin halk sağlığını ve mesleki değerleri korumakla görevli olduğunu anımsatan Şahin, ''Bu davada TTB ile birlikte bilimde yargılanmış ve cezalandırılmıştır. TTB yöneticilerine ve açıkça hukuka aykırı olduğunu düşündüğümüz Dünya Tabipler Birliği, Avrupalı Hekimler Daimî Komitesi gibi uluslararası alanda da kınanarak ülkemizi itibarsızlaştıran cezayı kabul etmiyoruz'' dedi.

KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ve SES Genel Sekreteri Pınar Çepe de görüşlerini dile getirdi.

Basın açıklamasına katılanlar sık sık ''Faşizme karşı omuz omuza'' ve ''TTB yalnız değildir'' sloganları söylediler.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 00:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321