Antalya'da kesik minare tepkisi

2 Bin yıllık tarihin yok olması nedeniyle Antalya'da kesik minare tepkisi büyüyor.

Antalya'da kesik minare tepkisi

Antalya'nın tarihi Kaleiçi bölgesinde geçmişi antik çağa dayanan Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ayakta kalan Kesik Minare'nin onarılarak Antalya kent belleğinden silinmek istenmesine çeşitli meslek örgütleri tepki gösterdi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 20 milyon lira bedelle ihale edilen ve 2019 yılbaşında Vali Münir Karaloğlu'nun taşlarını koyduğu Kesik Minare'ye yeniden külah takılması ve kent belleğinin silinmesinin önlenmesi istendi.

Aralarında CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, CHP Milletvekilleri Aydın Özer, Rafet Zeybek, Cavit Arı ve Çetin Osman Budak ile meslek örgütleri başkan ve yöneticileri, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu, Kent Konseyi, Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan, aralarında ANSİAD, ANTİKAD, OSİAD, AGİDER, YÖRSİAD ve ASBİAD'ın yer aldığı Batı Akdeniz Sanayici ve İş Dünyası Konfederasyonu, Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya Şubesi, Kalekapısı Esnafı Güçlendirme Derneği temsilcilerinin yer aldığı Kaleiçi Ortak Akıl Platformu toplantısı Kesik Minare önünde gerçekleştirildi.

Kaleiçi Ortak Akıl Platformu adına hazırlanan açıklamayı Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ufuk Aydın okudu.

Kesik Minare'nin Antalya'nın simgesi ve kent belleğinde yer alan kültürel ve arkeolojik bir değer olduğunu belirten Ufuk Aydın, şunları kaydetti.

''Kent belleği, mekânda yaşam bulur. Ortak mekansal hafızamızda çocukluğumuzu, gençliğimizi, yaşamımızı bu sokaklarda geçirmiş biz Antalyalılar için Yivli Minare, Üçkapılar, 40 merdiven, Mermerli, Kalekapısı neyse Kesik Minare de O'dur.

Dünya Kültür Mirasına kentimizden aday gösterilen iki eserden biri olan bu yapıyla birlikte, kent siluetini, kimliğinin yok edilmesi anlaşılamaz ve kabul edilemez. Kesik Minare turizm tanıtım yönünden de paha biçilemez bir değerdir. Kent siluetinin temel figürlerinden biri, Kaleiçi turistik alanının çekim noktasıdır.''

2 BİN YILLIK TARİH YOK EDİLİYOR

Restorasyon çalışmalarının ''korunması gereken yaptın aslına uygun olarak, özgünlüğü korunarak, alabildiğince asli malzeme, işçilik ve yapım tekniğinden yararlanılarak en az müdahale ile onarılmasıdır'' diye konuşan Aydın, şöyle devam etti.

''Kesik Minare'ye ilişkin hazırlanan bilimsel raporlarda bu alanın kesin mekansal fonksiyona tamamlanmaması gerektiği belirtilmesine rağmen, birbiri ile çelişen raporlara dayanarak yapılan ve evrensel kriterlere uymayan restorasyon görünümlü inşaat faaliyeti, alanda 2000 yıllık tarihi, kültürel ve arkeolojik bulguları yok etmektedir.

Bu alanın Kesik Minare gibi kimlikleşmiş sembol bir yapıyı özne alarak, Antalya'da turizmi çeşitlendirme kaygısı ile ve 2. Yüzyıla değen geçmişiyle, bugün Kaleiçi'nin her noktasında çıkan arkeolojik değerlerle birlikte, ''Açık Hava Müzesi'' olarak değerlendirilmesi, aklın, bilimin, kentimiz Antalya'ya sahip çıkmanın gereğidir.''

Kaleiçi Ortak Akıl Platformu üyeleri açıklamanın ardından alkışlarla dağıldı.

KESİK MİNARE TARİHİ

Kesik Minare'nin tarihi antik çağdan başlıyor. Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ayakta kalabilen ender eserlerden biri. M.S. 2 yüzyılda antik bir tapınağın üzerine M.S. 5. veya 6. yüzyılda antik tapınağın mimari parçaları kullanılarak büyük bir kilise/bazilika yapılmış.

Bizanslılar tarafından Meryem Ana adına yapılan Panaghia Kilisesi olarak da bilinen tarihi yapı M.S. 7. yüzyılda Arap akınları sırasında tahrip edilmiştir.

M.S. 9.Yüzyılda bazı ilave bölümlerle yenilenen bu yapı Selçuklular döneminde cami olarak kullanılmış. 1361 Yılında Kıbrıs Kralı 1. Peter Antalya'yı işgal edince tekrar kilise yapılmıştır.

Yapının tekrar camiye çevrilmesi Sultan II. Beyazıt'ın oğlu Şehzade Korkut döneminde (1470-1509) gerçekleşmiştir. Bu nedenle hem Antik Bizans hem de Selçuklu yapı unsurları içeren eser Korkut Camii diye anılır.

1800 lü yılların ortasına kadar kullanılan Cami geçirdiği bir büyük yangınla kullanılmaz hale gelmiştir ve o yangından sonra da kullanılmamıştır. Büyük yangında minaresinin ahşap olan külahının yanmasından dolayı Kesik Minare Camii olarak anılıyor.

VALİ KARALOĞLU İLK TAŞI KOYMUŞTU

Kesik Minare'nin restorasyonu ihalesi 20 milyon Liraya gerçekleştirildi. 5 Ocak 2019 tarihinde, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata tarafından restorasyon taşı konulmuştu.

Kesik Minare'nin restorasyonunda kullanılan bazı malzemelerde Almanya'dan ithal edilmişti.

ha-ber.com / FİKRİ CİNOKUR / ANTALYA

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özer Satılmış ÖZGÜÇ
Özer Satılmış ÖZGÜÇ - 4 hafta Önce

Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ne diyor.
- Tarihi bilmez gafiller tarihi tekerrür ettirirler.
..............................................

SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321