Antalya Borsası’ndan robotik kodlama sınıfı

Antalya Ticaret Borsası (ATB), geleceğin en hızlı büyüyecek sektörlerin başında gelen bilişim ve teknoloji sektöründe öğrencilere destek olmak amacıyla kodlama için ''Endüstri 4.0 Robotik Kodlama Laboratuvarı'' kurdu.

Antalya Borsası’ndan robotik kodlama sınıfı

Tarım sektörünün ve ülke ekonomisinin daha iyi gelişmesi ve sorunların çözümü konusunda çalışmalar yürüten Antalya Ticaret Borsası (ATB), ülkenin geleceği çocukların eğitimine de kaynak aktarıyor. ATB, Antalya Ticaret Borsası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Endüstri 4.0 Robotik Kodlama Laboratuvarı kazandırdı.

Endüstri 4.0 Robotik Kodlama Laboratuvarının açılışına ATB Başkanı Ali Çandır, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Meclis eski Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Ersan, Antalya Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz katıldı.

EN BÜYÜK SERMAYEMİZ ÇOCUKLAR

ATB Başkanı Ali Çandır burada yaptığı konuşmada, çocukların bu ülkenin en büyük sermayesi olduğunu belirterek, iyi yetişmiş nesillerin ülkemizi daha ileriye taşıyacağına dikkat çekti. Çandır, şunları kaydetti.

''Ne yapmamız gerekiyorsa akıl gücüyle yapmalıyız. Kodlama gibi eğitimlerle çocukların hayal gücünün geliştirilmesi gerekiyor. Borsa olarak eğitime destek veriyoruz. Teknoloji hayatın her alanında var. Teknolojik gelişmelere sırtımızı dönemeyiz. Her alanda olduğu gibi tarımda da teknoloji çok etkin kullanılıyor. Bu treni kaçırmayalım. Öğrenciler kendilerini donanımlı bir şekilde yetiştirmeli.''

Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan da okullara teknoloji sınıfı kazandırmak için çalıştıklarını belirterek, ATB Başkanı Ali Çandır ve yönetimine okula Endüstri 4.0 Robotik Kodlama sınıfını kazandırdıkları için teşekkür etti. Okul Müdürü Kuntay Yetkin, açılışta Endüstri 4.0 ile ilgili bir sunum yaptı.

TOHUM EKEN ROBOT İLGİ ODAĞI OLDU

Açılışta, 3D yazıcılar, sanal teknolojiler, artırılmış gerçeklik ve programlanabilir robot sistemleri kullanıldı. Açılışta, 12. sınıf öğrencisi Abdülkadir Kahraman'ın Muratpaşa Belediyesi’nin verdiği atıklardan BİLSEM işbirliğiyle ürettiği ve TÜBİTAK tarafından ödüllendirilen tohum ekme robotu da tanıtıldı. Protokol üyeleri daha sonra müzik dinletisi eşliğinde öğrencilerin resimlerinin bulunduğu sergiyi gezdi.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321