Almanya vizesi Gaziantep'ten alınabilecek

Gaziantep'ten Almanya'ya gitmek isteyen vatandaşlar vizelerini bundan sonra Gaziantep'ten alabilecekler. Almanya Entegrasyon, Göç ve Uyum'dan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Asım Güzelbey'in teklifine olumlu yanıt verdi. 

Almanya vizesi Gaziantep'ten alınabilecek

 

Almanya vizesi Gaziantep'ten alınabilecek

Gaziantep'ten Almanya'ya gitmek isteyen vatandaşlar vizelerini bundan sonra Gaziantep'ten alabilecekler

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, 10-12 Mayıs tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi'nde düzenlenen "Türkiye'nin ve Dünya'nın Gerçeği Uluslararası Sempozyumu"na katılan Almanya Federal Cumhuriyeti Entegrasyon, Göç ve Uyum'dan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Asım Güzelbey'in teklifine olumlu yanıt verdi.

Sempozyum sonrası Bakan Böhmer'in onuruna verilen yemekte sanayicilerin ve işadamlarının vize konusunda yaşadıkları sıkıntıları ve beklentilerini anlatan Güzelbey, sanayisi ile Türkiye ekonomisinin lokomotifi durumundaki Gaziantep'in, Almanya başta olmak üzere yurt dışı uçuşlar yapan hava limanına sahip olduğunu, ancak vize almak için insanların Ankara'ya gitmek zorunda kaldığını bildirdi.

Gaziantep'in ticari hayatının zenginliği, jeopolitik konumu ve tarihi, kültür potansiyeli ile turizmde cazibe merkezi oluşunun yerli ve yabancı birçok kuruluş için tercih sebebi olduğunu belirten Başkan Güzelbey, şunları kaydetti:

"Gaziantep sahip olduğu ekonomik ve kültürel potansiyellerle yüksek saygınlığa sahip bir kent. Son dönemde kardeş şehirlerle başlayan, Avrupa konseyi ve üyeliklerle devam eden itibar artışı ile beraber kentimizde birbiri ardına fahri konsolosluklar açılmaya devam ediyor. Bakan Böhmer'e Almanya vizesi alma konusunda işadamlarımızın yaşadıkları sıkıntıları ve beklentileri anlattığımızda konuyla yakından ilgileneceklerini belirtmişlerdi. Mayıs ayında yaptığımız bu görüşmenin ardından Gaziantep'e vize başvuru bürosu açılması yönünde alınan karar bizleri çok mutlu etti."

Gaziantep'ten Almanya'ya gitmek isteyen vatandaşların vizelerini bundan sonra Gaziantep'ten alabileceklerini bildiren Güzelbey, 18 Eylül tarihinde Gaziantep'te "vize başvuru bürosunun" açılacağını belirtti.

Asım Güzelbey, vize başvuru bürosunun açılışına Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl ve Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Thomas Kurz'un katılacağını bildirdi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2012, 22:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321