Almanları dolandırmanın yeni yolu

Türk halıcı ve kuyumcuda çalışan personelin aralarından geldikleri şüphelenilen dolandırıcılar, dürüst esnafa da büyük zarar veriyor. Alman polisinin TV, radyo kanalları ve yazılı medya aracığıyla yaptığı duyuru, dolandırıcılık girişimlerinin ne boyutlara ulaştığını gösteriyor.

Almanları dolandırmanın yeni yolu

 

Almanları dolandırmanın yeni yolu

Türk halıcı ve kuyumcuda çalışan personelin aralarından geldikleri şüphelenilen dolandırıcılar, dürüst esnafa da büyük zarar veriyor

Alman polisinin TV, radyo kanalları ve yazılı medya aracığıyla yaptığı duyuru, dolandırıcılık girişimlerinin ne boyutlara ulaştığını gösteriyor.  

Alman polisine göre son aylarda şu dolandırıcılık vakalarında artış yaşanıyor:  

Alman turist, Türkiye'de değerli halı ve mücevher satın alıyor ve bunları yanına alarak Almanya'ya dönüyor. Almanya'ya döndükten kısa süre sonra, kendisine değerli eşyaları satın aldığı mağazadan bir telefon veya mektup geliyor.  

Telefonda, Türkiye'den aldığı ve beraberinde Almanya'ya götürdüğü mücevher (veya değerli ipek halısı) nedeniyle Türkiye'deki işyerine Almanya makamlarınca ‘gümrük kaçakçılığı'ndan dava açıldığı söyleniyor. Zira değerli mal, gümrük vergisi vermeden Almanya'ya gönderilmiştir. İşyeri, bu davanın karşısında kendilerine binlerce Euro (genelde 5.000 ila 10.000 Euro arasında değişen bir rakam) ceza kesileceğini ve bu miktarın (yarısının ya da tamamının) müşteri tarafından ödenmesini istiyor.  

Müşteri bu sözde cezayı ödemez ise, kendisine karşı dava açılacağı ve çok daha yüksek ceza ödemesi gerekeceği belirtilerek, müşteri korkutulmaya çalışılıyor. Ve çoğu müşteri bu korkuya sinip, bu ücreti ödüyor.  

Alman polisine göre, Türkiye'den telefonla arayan veya mektup yollayan kişilerin büyük ihtimalle o mağazanın çalışanlarından birisi olmalıdır zira arayan kişi, sadece Almanya'daki müşterinin adını, soyadını adresini ve telefon numarasını bilmiyor, aynı zamanda satın alınan eşyanın miktarını, değerini ve ücretini de biliyor.  

Alman polisine göre, son aylarda göre bu yolla yasadışı elde edilen gelirler milyonlarca Euro'yu aştı.  

Alman polisi bu tür telefon ve taleplerden kaçınılması ve hinweis@zka.bfinv.de isimli e-posta adresine başvurulmasını istiyor.  

Olayın son zamanlarda Alman medyasında sıkça gündeme taşınması, Türkiye'deki dürüst halı ve kuyumcu mağazalarına da ciddi zararlar verdiği konuşuluyor. (Kaynak: Tourexpi)

ha-ber.com  

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2012, 22:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321