Alman devi ADAC, Türkiye'de battı

Avrupa'nın en büyük yol yardım hizmeti sunan Alman Otomobil Kulübü (ADAC) tarafından kurulan ve Türkiye'de de hizmet veren ADAC Türkiye firması iflas etti

Alman devi ADAC, Türkiye'de battı

 

 

Alman devi ADAC, Türkiye'de battı

Avrupa'nın en büyük yol yardım hizmeti sunan Alman Otomobil Kulübü (ADAC) tarafından kurulan ve Türkiye'de de hizmet veren ADAC Türkiye firması iflas etti

Yapılan açıklamalara göre şirket ile ilgili iflas kararı İstanbul 1. İflas Müdürlüğü'nce duyruldu. Mahkeme ilanında söz konusu firma hakkında 22 Mart 2012 günü iflas kararı verildiği belirtildi. Alman devi ADAC, ülkesi dışındaki ilk şirketini Türkiye'de kurmuştu.  

Alman kökenli ADAC firması 2008'den bu yana Türkiye'de faaliyet gösteriyordu. Ancak şirket kuruluştan kısa bir süre sonra  mali zorluğa girdi. Şirket sahiplerine ise söz konusu dönemden itibaren ulaşılamadı.  

1991 yılında Avrupa'daki otomobil kulüplerinin bir araya gelerek kurmuş oldukları, toplamda 10 milyon adet aracı 43 farklı ülkede kapsam altına alan ARC Transistance ağının Türkiye'deki yetkili servis sağlayıcısı olan ADAC'ın Türkiye'deki şirketi içine girdiği mali zorluğu aşamayınca şirketin iflasına karar verildi.  

ADAC Kart'ın tanıtımı iki yıl önce yapılmıştı

Türkiye'de Ford, Mercedes Opel, VW gibi birçok köklü otomotiv firmasının da yol yardım hizmetlerini üstlenen ADAC Türkiye'nin tüm telefon hatlarını iptal ettiği anlaşıldı.

Edinilen bilgilere göre firma, sözleşmelerini tek taraflı olarak feshetmiş durumda. ADAC Türkiye ile çalışan Türkiye genelindeki yüzlerce çekici firmanın alacaklarını alamadığı ve mağdur olduğu iddia ediliyor. 

15 MİLYON LİRALIK BORÇ İDDİASI

ADAC Türkiye'nin iş yaptığı çekici firmalarda çalışan 4 bin personel 10-15 milyon TL civarında alacaklarının olduğunu ifade ediyor.  

Bünyesinde çalıştırdığı 183 kişinin de işine bir anda son veren ADAC Türkiye'deki yöneticilerin ortadan kaybolmasıyla, herkes ne olacağını merak ediyor. ADAC Türkiye Genel Müdürü Yasemin Deniz Saral'ın da katıldığı basın toplantısında 95 TL'lik 'ADAC yol yardım kartı'nın tanıtımı yapılmıştı.  

Alman firması ADAC, 105 yıllık geleneğini geride bırakarak Almanya dışında ilk kez bir şirket kurmuştu. Şirketin Türkiye'ye yönelik hedeflerinin önemli ölçüde olduğu açıklanmıştı. (Kaynak: Tourexpi)  

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2012, 21:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321