banner269
Öne Çıkanlar Almanya Berlin ABD Türkiye FETÖ Angela Merkel

AB Bakani Çelik'ten Almanya'ya suçlama

AB Bakani ve Basmüzakereci Çelik, Almanya’yi Türkiye’yi araçsallastirmaya çalismakla suçladi. Çelik, müzakerelerin durdurulmasi söylemlerine de tepki göstererek, böyle bir adimin ciddi sonuçlar doguracagini söyledi.

banner197
AB Bakani Çelik'ten Almanya'ya suçlama
AB Bakani Çelik'ten Almanya'ya suçlama

AB Bakani ve Basmüzakereci Çelik, Almanya’yi Türkiye’yi araçsallastirmaya çalismakla suçladi. Çelik, müzakerelerin durdurulmasi söylemlerine de tepki göstererek, böyle bir adimin ciddi sonuçlar doguracagini söyledi.

Estonya’nin baskenti Tallinn’deki Avrupa Birligi Disisleri Bakanlari toplantisinin ikinci oturumuna katilan Türkiye AB Bakani ve Basmüzakereci Ömer Çelik, Almanya’yi  iç politikasi adina Türkiye'yi araçsallastirmaya çalismakla suçladi.

Bazi Alman politikacilarin Cumhurbaskani Erdogan ve  Türkiye hakkinda konusmadan politika üretemez hale geldigini söyleyen Çelik, "Sanki genel seçimler Almanya'da degil de Türkiye'de yapiliyormuscasina seçim sürecinde yalnizca Türkiye konusunun konusuldugunu, egitim, dijitallesme, kiralarin yüksekligi gibi temel konularin ise hiç tartisilmadigini" belirtti.

"Müttefik bir ülkenin bu sekilde hedefe koyulmasi bir demokrasi için zaaftir" diyen Çelik, "Buradan Alman demokrasisine, Türkiye-Almanya iliskilerine herhangi bir fayda ortaya çikmaz" ifadelerini kullandi.

"Müzakerelerin durdurulmasinin ciddi sonuçlari olur"
Ömer Çelik, Türkiye ile müzakereleri durdurma önerilerine de  tepki gösterdi. Müzakereleri dondurma söylemlerinde bulunanlarin "Türkiye'nin büyüklügünü kavrayamadigini" söyleyen Çelik, "Bu çocuk oyuncagi degil. Böyle bir kararin çok ciddi sonuçlari olur" diye konustu.
Radikallesme konusuna da deginen AB Bakani, Avrupa’da radikallik denince akla Müslümanlarin geldgini, ancak radikalligin dine indirgenmemesi gerektigini ifade etti. Çelik, AB devletlerinin Türkiye’ye karsi atacaklari yanlis adimlarin da radikallesmeya hizmet edecegini söyledi.

Ingiltere de müzakerelerin durdurulmasina karsi
Türkiye ile müzakerelerin gelecegi konusu Avrupa'yi ikiye böldü. Türkiye'nin stratejik açidan önemli bir ülke oldugunu vurgulayan Ingiltere Disisleri Bakani Boris Johnson, "Türkiye'yi reddetmemeliyiz" diye konustu. Irlanda Disisleri Bakani Coveney de AB için Türkiye'ye yakin durmanin ve diyalogu devam ettirmenin öneimine dikkat çekti.

Macaristan Disisleri Bakani Peter Szijjarto ise ekonomik gücünün yani sira mülteci krizindeki önemli rolü nedeniyle Türkiye'yle bir startejik ortakliga gitmenin Avrupa'nin çikarina oldugunu savundu. Finlandiya ve Litvanya disisleri bakanlari da benzer argümanlarla müzakerelerin durdurulmasina karsi olduklarini açiklamislardi. Avusturya ise Türkiye ile müzakerelerin durdurulmasini istiyor.

Almanya, Türkiye ile yürütülen AB müzakerelerini AB'nin gündemine tasimak istiyor. Almanya Basbakani Angela Merkel, rakibi Martin Schulz ile karsi karsiya geldigi seçim düellosunda Türkiye'nin AB'ye katilmasina karsi oldugunu ve tam üyelik müzakerelerini sona erdirme imkanlarini AB ülkelerinin liderleriyle görüsecegini açiklamisti. Almanya Disisleri Bakani Gabriel de Tallinn'de yaptigi açiklamada artik Almanya'nin kirmizi çizgisine ulastigini ve hiçbir sey olmamis gibi yola devam edemeyeceklerini söylemisti.

ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir