AB Bakanı Bağış'dan sünnet kararına tepki

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya'daki sünnet tartışmaları ile ilgili olarak "Sünnetle ilgili saçma iddialarla ortaya çıkanlar, yarın da 'vaftiz yapılırken bebekler boğulabilir' diyebilir" dedi

AB Bakanı Bağış'dan sünnet kararına tepki

 

 

AB Bakanı Bağış'dan sünnet kararına tepki

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya'daki sünnet tartışmaları ile ilgili olarak "Sünnetle ilgili saçma iddialarla ortaya çıkanlar, yarın da 'vaftiz yapılırken bebekler boğulabilir' diyebilir" dedi

Bakan Bağış, AA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk moderatörlüğündeki AA Editör Masası'na konuk olarak, soruları yanıtladı.

Avrupa'da giderek tırmanan ırkçılıkla ilgili soru üzerine Bağış, kendisinin bu artan ırkçılık ve aşırıcılığı Avrupa'nın içinde bulunduğu ekonomik krize bağladığını söyleyerek, insanların işlerini kaybetme korkusu yaşadıkları dönemlerde uç görüşlere yönelme ihtimallerinin yükselebildiğini, bu durumun birçok ülkenin tarihinde görüldüğünü bildirdi.

Bağış, ancak bu krizlerin hiçbirinin kalıcı olmadığını söyleyerek, Türkiye'nin daha büyük ekonomik krizlerden geçtiğini, AB'nin de bu krizi geride bırakacağına inandığını kaydetti.

Sünnet tartışması

Bakan Bağış, son olarak Almanya'da bazı provokatif çabaların söz konusu olduğunu anımsatarak, bunların da aşılacağına inandığını belirtti ve "Sünnetle ilgili saçma iddialarla ortaya çıkanlar, yarın da 'vaftiz yapılırken bebekler boğulabilir' diyebilir" dedi.

Almanya'nın 1,5 milyarlık İslam dünyası ile ilişkilerini zedelemek ve ekonomik çıkarlarına zarar vermek istemeyeceğini söyleyen Bağış, bu ihtimali gören Başbakan Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin son dönemdeki açıklamalarının bu açıdan önemli olduğunu kaydetti. Bağış gerek Almanya gerek diğer Avrupa ülkelerinin öz eleştiri yapma vaktinin geldiğini ifade etti.

bagis-sunnet-dem-b.jpg

Yurt dışındaki Türklerin oy kullanması

Bakan Bağış, yurt dışındaki Türklerin seçimlerde bulundukları ülkelerde oy kullanması ile ilgili son gelişmeleri de özetleyerek, oy kullanabilmenin Türklerin anayasal hakkı olduğunu ve bir sonraki seçimlerde bunun mümkün olabileceğini kaydetti.

Türk nüfusunun en yoğun olduğu Almanya için bir güvenlik hassasiyetinin söz konusu olduğunu, ancak uzlaşıya varıldığını belirten Bağış, seçimlerde elçilik ve konsolosluklarda kurulan sandıklarda gümrüklerde kullanıldığı biçimde 2 hafta boyunca oy kullanılabileceğini bildirdi. Bakan Bağış, "Bir sonraki genel seçimlerde bütün elçilik ve konsolosluklarla kurulan sandıklarda vatandaşlarımız oy kullanabilecekler" diye konuştu.

Bağış, süreç başladığı zaman her bir vatandaşın bağlı olduğu yerde seçmen listelerinde adlarının yer alacağını, seçim dönemine gelinince belli bir süre içinde vatandaşların kayıtlardaki adlarını göstererek oylarını kullanabileceğini bildirdi.

Türkiye'nin insani yardımları

Bakan Bağış, Türkiye'nin Somali, Suriye ve Myanmar'da insani yardım faaliyetlerindeki etkinliğini artırması ile ilgili soru üzerine de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 yıl aradan sonra Somali'ye giden ilk başbakan olmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti. Bağış, Suriye ile ilgili gelişmeleri de yakından takip ettiğini, Halep'te yaralanan AA muhabiri Sinan Gül'ü hastanede ziyaret ettiğini belirterek, Gül'ün anlattıklarından çok etkilendiğini bildirdi.

Bağış, AA'nın diğer bölgelerdeki çalışmalarının yanı sıra Myanmar'ın Arakan (Rakhine) eyaletinde yaşanan vahşeti dünyaya duyurma açısından çok önemli bir misyon üstlendiğini söyleyerek, bazı şeylerin zamanla sonuç verdiğini, bu çerçevede AA'nın etkinliğinin Arakan'da yaşananların en azından dünyadaki insanların dikkatine sunulması açısından çok büyük bir başarı olduğunu kaydetti.

(aa) 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2012, 22:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321