2015'in kayıpları

Türkiye'de 2015, siyaset, sanat, edebiyat, spor camiası ve iş dünyasından kamuoyunun yakından tanıdığı bir çok ismin yaşamını yitirdiği bir yıl oldu.

2015'in kayıpları

 
2015'in kayıpları

Türkiye'de 2015, siyaset, sanat, edebiyat, spor camiası ve iş dünyasından kamuoyunun yakından tanıdığı bir çok ismin yaşamını yitirdiği bir yıl oldu.

Derlenen bilgilere göre, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren 7 Mayıs'ta, Ankara'da tedavi gördüğü GATA'da yaşamını yitirdi. Evren, 12 Eylül 1980 darbesi sırasında Cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştı. Yine aynı dönemde Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini yürüten ve Kenan Evren'le birlikte "anayasayı ve TBMM'yi ortadan kaldırmakla" suçlanan Tahsin Şahinkaya da 2015'te yaşamını yitirdi. Evren ve Şahinkaya vefat ettiklerinde 12 Eylül'le ilgili yargı süreci devam ediyordu.

Türk siyasetinin renkli isimlerinden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de 17 Haziran'da vefat etti.

Eski başbakanlardan Saim Bülend Ulusu, eski bakanlardan Kamran İnan ve Ekrem Pakdemirli de 2015'te hayatını kaybeden politikacılar arasındaydı.

Sanat ve edebiyat dünyasından önemli kayıplar

2015, sanat ve edebiyat dünyasında da bir çok ünlünün hayatını kaybettiği yıl oldu.

"İnce Memed" ve "Yılanı Öldürseler" kitaplarının yazarı ve 2008 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük ödülü sahibi yazar Yaşar Kemal 28 Şubat'ta, sanatçı ve söz yazarı Kayahan 3 Nisan'da, tiyatro sanatçısı Zeki Alasya 8 Mayıs'ta, yazar Afet Ilgaz 16 Ocak'ta, tiyatrocu Sümer Tilmaç 12 Haziran'da, yazar ve ressam Fikret Otyam 9 Ağustos'ta, tiyatrocu Levent Kırca 12 Ekim'de, yönetmen Memduh Ün ise 16 Ekim'de yaşamını yitirdi.

Gazeteci ve yazarlar

Duayen gazeteci ve yazar Çetin Altan 22 Ekim'de, 88 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

Akit Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Hasan Karakaya, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyaretini takip ederken 31 Aralık'ta Medine'de kalp krizi geçirdi. Karakaya, Cumhurbaşkanlığı sağlık ekibinin yoğun müdahalesini rağmen kurtarılamadı. Karakaya 58 yaşındaydı.

Eski MİT mensubu Mahir Kaynak 14 Şubat'ta, bilim insanı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu 19 Nisan'da, Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir 22 Eylül'de ve dünya ağır sıklet boks şampiyonu Sinan Şamil Sam da 30 Ekim'de vefat etti.

Terör saldırıları sonucu hayatını kaybedenler


Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın 31 Mart'ta İstanbul Çağlayan Adliyesindeki odasında teröristlerce rehin alınarak öldürülmesi uzun süre gündemden düşmedi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi 28 Kasım'da, güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada hayatını kaybetti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının olayla ilgili soruşturması sürüyor.

ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 03 Ocak 2016, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321