Turizmin Ar-Ge harcaması gülünç

Dünya sanayi 4.0 çalışmalarını hızla sürdürürken bu sezon tüm zamanların rekorunu kıran Türk turizm sektörünün AR-GE harcamasına sadece 450 bin TL ayırdığı belirtildi.

Turizmin Ar-Ge harcaması gülünç
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından Hizmet Binası içerisinde Avrupa İşletmeler Ağı Projesi’nin katkılarıyla kurulan ATSO İnovasyon Merkezi “İNOVATSO” düzenlenen törenle açıldı.

ATSO Başkanı Davut Çetin açılışta yaptığı konuşmada, 2017 yılını ATSO inovasyon yılı ilan ettiklerini ve inovasyonu gündeme aldıklarını, 2018-2020 döneminin temasını da 'Antalya 4.0' olarak belirlediklerini ifade eden Çetin, ''Bu dönemde hem araştırma projesini başlattık hem de inovasyon merkezi açılışı hedefini ortaya koyduk. Bu yıl sonunda her iki hedefe ulaştık'' dedi.

Dünya Ekonomik Forumu'nun 2019 Davos Zirvesi'nin temasını 'Küreselleşme 4.0'' olarak belirlediğine dikkat çeken Çetin, şöyle devam etti.
''Biz Antalya 4.0 ismini geçen yılın sonunda belirlemiştik. Dünya Ekonomik Forumu 2019 Davos Zirvesi temasını küreselleşme 4,0 olarak seçti. Antalya olarak bu konuda dünyaya örnek olduğumuzu söyleyemeyiz, ama artık dünyayı yakından takip ettiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Antalya’da 4 yıl önce Ar-Ge merkezimiz yoktu, bugün 15’e çıkmış durumdayız. Bugün inovasyon merkezimizi açıyoruz. Üniversitemiz kurdu, belediyelerimiz inovasyon merkezi kuruyorlar, bunun da arkası gelecektir. Merkezimizde mekanik, elektronik ve yazılım atölyeleri yer almaktadır. Mekanik atölyemizde 4 eksenli CNC router ile bilgisayarda hazırlanan tasarımların prototipi yapılabilecektir. Elektronik atölyemizde 3 boyutlu yazıcı bulunmaktadır. Yazılım atölyesinde NVIDIA Jetson Geliştirme Kiti yapay zekaya dayalı yazılım yapma imkânı vermektedir.''

1 MİLYON TL'YE MAL OLDU

İNOVATSO Merkezinde Endüstri 4.0 teknolojilerinin bir kısmını üyelerinin, şirketlerin ve girişimcilerin hizmetine sunmuş olmanın gururunu yaşadıklarını anlatan ATSO Başkanı Davut Çetin, şunları kaydetti.

''Sanayide çalışanlar prototip üretmenin zorluklarını iyi bilirler. Antalya’da prototip yaptırmak zor olduğu için, İstanbul’a, İzmir’e, Konya’ya gidilir. KOBİ’lerimiz, genç girişimciler bazen bir kez kullanacakları için bu cihazları alamazlar. Merkezimizin maliyeti 1 milyon lirayı aştı. Bundan sonra da bu yatırım bütçesi artmaya devam edecektir, fakat üyelerimize ve girişimcilere sağlayacağımız fayda zamanla on milyonları, hatta ümit ederim ki, yüz milyonları bulacaktır.TURİZMİN AR-GE HARCAMASI 450 BİN TL

Türkiye olarak geçen yıl Ar-Geye 8 milyar dolar harcandığını ifade eden Çetin, ''Bu yıl Amazon'un Ar-Ge harcaması ise 22 milyar dolara yükseldi. Geçen yıl koskoca tarım sektöründeki özel sektör Ar-Ge harcaması 53 milyon lira görünüyor. Turizm sektöründe Ar-Ge harcaması 450 bin TL görünüyor. Sağlık sektöründe özel sektör Ar-Ge'si 10 milyon liradır ve elbette çok düşüktür. Artık her kurumun bile ar-ge birimi olmalıdır, her şeyi devletten bekleyemeyiz'' dedi.

Türkiye'nin Ar-ge de geri kaldığında yenilik ve patent alanında da geride kaldığına dikkat çeken Çetin, şöyle devam etti.
''2016 yılında Avrupa Patent Ofisine ülke olarak sadece 510 başvuru yapmışız, İsviçre ve Hollanda'nın her biri 7 bin başvuru yapmış. ABD Patent Ofisi’ne 343 başvuru yapmışız. Çin'de bir üniversite ABD'ye bizim 5 katımız patent başvurusu yapmış. Antalya’nın nüfusu 2,5 milyon ama geçen yılki patent tescili sayımız 12’dir.  İşte bunun için, İNOVAATSO’nun aynı zamanda bir eğitim merkezi, üniversite-sanayi işbirliği platformu ve bir inovasyon ağı platformu olmasını arzu ediyoruz. Antalya’da sanayi sitelerinde, Organize Sanayide, Serbest Bölgede birçok sanayici birlikte ürün ve hizmet geliştirebileceği komşusunu tanımamaktadır. Türkiye’de iş insanlarını bir araya getiren çok sayıda platform, dernek bulunuyor. Fakat bilimsel ve teknik bilgi ve uzmanlık alışverişine imkân sağlayan network yapıları, yani ağ yapıları yok denecek kadar azdır. Birçok deneyimli mühendis, yenilikçi girişimci var olan ağların dışındadır. Avrupa’da 80 yaşında emekli insanlar halen atölyelerde, laboratuvarlarda yenilik projelerinde çalışmaya devam ediyorlar. Biz tecrübeden yararlanmayı bilmiyor, gençlere öncülük yapmıyor, yer kavgasıyla zaman kaybediyoruz. İNOVATSO bu kısır döngüyü kıracak, burada araştırma, geliştirme, yenilik kültürüyle işbirliğini yaratacak, teknoloji girişimlerinin önünü açacak bir kuluçka merkezi de olmalıdır.''

ANTALYA'DA İNOVASYON MERKEZLERİ ARTMALI

Antalya’da faaliyette bulunan 15 Ar - Ge merkezinin çoğunluğunun tarım sektöründe olduğunu, bu merkezler arasında işbirliğinin olmasını arzuladıklarını vurgulayan Davut Çetin, konuşmasını şöyle tamamladı.''Antalya’da yazılım ve tasarımda, biyoteknoloji, biyomedikal, fotonik, yapay zekâ, ileri malzeme, gıda işleme teknolojisi alanlarında ar-ge ve inovasyon merkezleri artmalıdır. Ortak merkezler kurma ve işletme aşamasına, ortak Ar-Ge ve yenilik aşamasına da geçmeliyiz. 21. Yüzyıl’da küçük olsun, benim olsun anlayışıyla devam edemeyiz.  Antalya 4.0 projesi kapsamında gördük ki, dünyada kentler açık veri merkezleriyle, şirketler açık inovasyon platformlarıyla ilerliyor. Kafalarımızı kumdan çıkarmalıyız. Antalya içinde birbirimizle rekabet etmenin anlamı yoktur.  Bu çağda rekabet ölçeği küreseldir. Artık 21. Yüzyıl kültürüne doğru ilerlemek zorundayız. Gençlerimizi 1970’lerin dünyasından 2020’lere getirmek için çaba harcamalıyız. Gençlerimizi bilime yönlendirmeli, bilim müzeleri, bilim parkları kurmalı, günlük hayatımızda, televizyonlarımızda, medyamızda bilim ve yenilik kültürüne yer açmalıyız. Hep birlikte bu çabalarımızla bir ışık da biz yakmış oluyoruz.''Konuşmaların ardından İNOVATSO'nun kurulmasında katkı koyan Rasim Feyzan Doğu, Mert Alta, Ender Kazan, Yalçın Albayrak, Behçet Ülker, Ümit Aydın ve Ahmet Ekelik’e teşekkür plaketi verildi.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2018, 23:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321