Turizmde Alman Pazarında yavaşlama var

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Haziran ayında turist sayısının 5 milyonu aştığını, ancak Almanya pazarında daralma olduğunu belirtti.

Turizmde Alman Pazarında yavaşlama var

ATSO Haziran ayı meclis toplantısında konuşan Başkan Davut Çetin, ülke ve dünya ekonomisi, Türkiye'nin dış politikada yaşadığı sorunlar ile turizm gelişmeleri hakkında bilgi verdi.

Antalya'ya haziran ayında gelen turist sayısının 5 milyonu aştığını ve yüzde 16 oranında artış yaşandığını belirten Çetin, şöyle konuştu.

''Antalya verilerinde Haziran ayında turist sayısında 5 milyonu aştık, yüzde 16 oranında bir artışla devam ediyoruz. Çek hacmi artışı, vergi tahsilâtı ve yatırım teşvik belgesinde Türkiye ortalamasından iyi durumdayız. Bununla birlikte bizde de piyasa durgunluğu rakamlara yansımış durumda. İhracat, konut satışı, KDV tahsilâtı verilerinde olumsuzluk görülmektedir.

Haziran ayında turist sayımız çift haneli artışa devam etmiştir. Bununla birlikte turizmde abartılı ifadelere yer olmadığını da söylemek gerekir. Mayıs ayında tek haneli büyüme kaydettik. Ama Almanya başta olmak üzere bazı pazarlarda bir durgunluk başladığına dönük işaretler bulunmaktadır. Almanya tatil rezervasyonlarında bütün Akdeniz ülkeleri için genel bir yavaşlama söz konusudur. Avrupa ekonomisinde yavaşlama turizmde de bir doygunluk düzeyi yaratabilir ve iki yıldır alıştığımız artışlar devam etmeyebilir.''

Bu nedenle sürekli olarak artık yeni ürünler ve yeni pazarlar gereklidir diyoruz.

SİYASİ GERİLİM İSTEMİYORUZ

İstanbul seçiminin bittiğini ifade eden Davut Çetin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na yeniden seçilen Ekrem İmamoğlu'nu da kutladı. Çetin, şöyle devam etti.

''Ekonominin sıkıntılı döneminde reform yapılmadan geçen her gün kayıptır, dolayısıyla çok zaman kaybettik. Umarım ki, kaybedilen zamanı telafi edecek adımlar atılır. Seçim sonuçlarının olgunlukla karşılanması demokrasimiz adına olumlu olmuştur. Artık siyasi gerilimin yerini uzlaşma ortamına bırakmasını ve reform gündemine dönülmesini diliyoruz. Genellikle ekonomi gündemine dönülmeli diyoruz, ama yargı reformu ve siyasi uzlaşma da ekonomik reformlar kadar önemlidir. Bunu da unutmamalıyız.''

Türkiye'nin dış politikada birçok sorunu bulunduğunu, bu sorunların ülke içinde birlikteliğin sağlanmasıyla giderileceğini anlatan Çetin, ''Ülkemizin hem dış siyasette hem ekonomide önemli sorunları vardır. Bu sorunları ancak iktidar ve muhalefet birlikteliğiyle aşabiliriz.

Bildiğiniz gibi, Japonya’daki G20 zirvesi büyük bir önem taşımaktadır. ABD Başkanı Trump, ticaret savaşı tehditleriyle dünya ekonomisinde güveni azalttı. Şimdi bir anlaşma olmazsa güvensizlik iyice artacak ve dünya ekonomisi daha sorunlu hale gelecektir'' dedi.

Dünyada faizlerin düşmeye başlamasının, Türkiye için olumlu bir gelişme olduğuna dikkat çeken Davut Çetin, konuşmasını şöyle sürdürdü.

''Dış politikada bir terslik olmazsa dünyada ucuz para bizde borsaya ve dövize olumlu yansıyacaktır. ABD ile sorun çözülürse, yargı reformu ve yapısal reformlar başlarsa ekonomide bir toparlanma görmeyi ümit ediyoruz. Ekonomide kredi hacmi 2,5 trilyon iken, 25 milyar bunun yüzde biridir. Kredi hacminin enflasyonun üzerinde artması gerekir ki, bir canlanma olsun. Yani 200-300 milyar liralık kredi olmadan ekonomide canlanma etkisi yetersiz kalır. Ayrıca bu 25 milyar kredinin önemli kısmı büyük şirketlere, yani yıllık cirosu 125 milyon üzeri şirketlere ayrıldı.''

Yeni ve kapsamlı bir ekonomik program gerektiğini ifade eden ATSO Başkanı Çetin, ''Temel sorunlara çözümü içeren, şeffaf ve net bir program güven tesisi için gereklidir. Güven sağlayan bir program başlamadan kredi paketi, faiz indirimi, vergi ertelemesi gibi adımlar yeterli olmamaktadır. Bunları her ay tekrarlıyorum, çünkü herkes duyana kadar konuşmaya devam etmek zorundayız'' diye konuştu.

DOMATES PATLICAN FİYATLARI DÜŞTÜ

Tarım sektöründe ise düşük fiyatlar nedeniyle üreticilerin sorun yaşadığını vurgulayan Çetin, şöyle devam etti.

''Geçtiğimiz aylarda Türkiye ekonomisinde gündem sebze fiyatları ve toptancı hallerdi ve bu nedenle tanzim satışlar yapıldı. Son günlerde domates, patlıcan, salatalık gibi ürünlerde Toptancı Hal fiyatı 1 lira gibi fiyatlara düşmüş durumda. Üreticimiz haklı olarak diyor ki, fiyat yükseldiğinde tanzim satış kuruldu, şimdi de bir destek sistemi kurulsun. Antalya 2,5 milyon tondan fazla domates üretiyor, bu 3 üründe 3 milyon tondan fazla üretim var. Normalde fiyatların en az 2.5-3 lira olması gerekir. Düşük fiyat, Antalya için milyarlarca lira gelir kaybı demektir. ''

SEBZE MEYVE İHRACATI DÜŞÜYOR

Antalya'dan gerçekleştirilen yaş meyve sebze ihracatında yavaşlama olduğunu anlatan ATSO Başkanı Davut Çetin, Rusya'ya yapılan ihracat konusunda daha önce uyarılarda bulunduğunu, ancak bu uyarıların dikkate alınmadığını bildirdi. Çetin, sözlerini şöyle tamamladı.

''Son haftalarda sebze ve meyve ürünlerinde ihracatımız %20-30 arasında düşmüş durumdadır. Rusya'ya ihracatımız yılın ilk aylarında artıştaydı, fakat son dönemde düşüş görüyoruz. Bu konuda çok önceden uyarı yapmıştım, ama uyarılar bazen yetmiyor.

Geçtiğimiz aylarda 1 milyar 700 milyon liralık seracılık kredi paketi çıkarılmıştı. 250 bin ton domates üretimi için sera yatırım kredisi alınmış. Bunun üçte biri Antalya'ya kullandırılmış görünüyor, en fazla krediyi Afyonkarahisar, jeotermal seralar için almış. Antalya'da sera yatırımları artıyor. Ümit ederim ki, herkes verim-maliyet ve uygun ölçek hesabını doğru yapmıştır. Çünkü artık dünyada kalitenin, verim ve maliyetin önemi giderek artmaktadır.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321