Saklıkent Dünya’nın sayılı spor merkezi olabilir

Kayak spor turizminde bir türlü atak gerçekleştiremeyen Saklıkent Kayak Merkezi'nin yapılacak yeni yatırımlarla dünyanın sayılı spor merkezi olabileceği belirtildi.

Saklıkent Dünya’nın sayılı spor merkezi olabilir
Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında düzenlenen Saklıkent Koordinasyon Kurulu toplantısı Saklıkent'te gerçekleştirildi. Bölgenin sorunlarının ele alındığı toplantıda Saklıkent'in Erciyes modeli ile dünyanın sayılı spor merkezlerinden biri olabileceği belirtildi.

Spor Turizmi Birliği Başkanı Recep Şamil Yaşacan toplantıda yurtiçi ve yurtdışında yaz ve kış spor kampları faaliyetlerine öncülük ettiklerini söyledi.Saklıkent Kayak merkezinin dünyanın sayılı merkezlerinden olabilmesi için yetkililerin Erciyes modelini çok iyi incelemeleri gerektiğini belirtti.
Rakımı yüksek Erciyes'te 10, Kartepe'de ise 5 futbol tesisi bulunduğunu, bu yıl için de de 3 adet daha tesis yapılacağını anlatan Yaşacan, önerilerini şöyle sıraladı.

''Saklıkent'e uluslararası standartlarda spor tesisleri yapılmalı. Olimpik yüzme havuzu ve spor salonları yapılmalı. Palandöken'de 14 adet futbol sahası yapıldı. Saklıkent'e Erciyes modeli örnek olmalı. Saklıkent, mermer ocakları faaliyete başlamadan önce dünyanın en güzel yerlerinden bir bölge idi. 35 yıl sonra Saklıkent'e parmak basıldı.''

Saklıkent'e golf sahalarının da yapılabileceğine dikkat çeken Yaşacan, şöyle devam etti.''Golf sporu yüksek rakımlı yerlerde daha çok tercih ediliyor. Futbol takımları artık 5 yıldızlı otelleri tercih etmiyor. Bölgede butik otel işletmeciliği yaygınlaştırılmalı. Butik otel tesisleri sayısı artarsa Saklıkent spor merkezi olabilir. Çünkü lojistik olarak Antalya'nın yeri de çok güzel. Yurtdışından daha fazla takım gelebilir.''

Recep Şamil Yaşacan, başta futbol takımları olmak üzere dünyanın tanınmış spor kulüplerinin tesis kurmasına ve işletmesine olanak sağlanmasını gerektiğine dikkat çekti.

TÜRSAB Antalya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ferit Turgut da kışın çok ciddi cazibe merkezi olan Saklıkent’in yazın da yüksek değere ulaşabileceğini ve bunda da başarılı olabileceğini söyledi. Turgut, Saklıkent bölgesinde butik tarız konaklama işletmeciliğini desteklediklerini ifade ederek, Saklıkent'te yürüyüş rotalarının belirlenmesini istedi.

DÜNYA EXTREM SPOR MERKEZİ OLABİLİR
Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise bölgede 500'e yakın konutun bulunduğunu ifade ederek pansiyonculuğun geliştirilmesi gerektiğini bildirdi. Vali Karaloğlu, bölgede yamaç paraşütü, dağ bisikleti, trekking alanlarının yaygınlaştırılarak doğa sporları merkezi haline gelebileceğine dikkat çekti.

Vali Karaloğlu, Saklıkent Kayak Merkezi tesisleri işletmecisinin daha önce söz verdiği yatırımları gerçekleştirmediğini belirterek, bu yatırımların bir an önce yapılmasını, bölgedeki enerji alt yapısının da sağlamlaştırılmasını istedi.
Antalya İl Spor Müdürlüğü ve diğer yetkili temsilciler de Saklıkent bölgesinde Dünya Extrem Sporları alanında cazibe merkezi olabileceğini dile getirdiler.

SAKLIKENT'TE 2019 ETKİNLİKLERİ
Saklıkent'te 2019 yılında yapılacak etkinliklerin gelenekselleştirilerek hem Antalyalıların hem de kamu çalışanlarının katılmaları istendi. İşte Saklıkent'te yapılacak etkinlikler şöyle:

-5-6 Ocak Saklıkent'ten Sarıkamış'a Yürüyüş ve karda güreş etkinlikleri.
-Şubat ayında kar şenliklerinde kayak, bisiklet ve koşu yarışlarını bir arada yapılacak.  Bu yıl deneme amaçlı düzenlenecek 2020 yılında ise kayaklı koşu düzenlenecek. Buz heykeller oluşturulacak. Beyazdab Maviye Kayak koşusu gerçekleştirilecek.
-1-4 Ağustos tarihleri arasında TUBİTAK TUG Gözlemevi'nde Gökyüzü Şenliği yapılacak.

ha-ber.com/Fikri Cinokur
Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321