Mermer Ocakları Saklıkent’i yok edecek, kar tutulmasını engelleyecek

Turizmin merkezi Antalya'da hem denize girmenin hem de bir tarafta kayak yapabilen Dünyada ender destinasyonlardan olan Saklıkent kayak bölgesinde faaliyette bulunan ve yasal sınırlarını aşan mermer ocaklarının doğayı tahrip ettiği, kar tutulmasını engellediği, yerleşim alanlarında yaşayan vatandaşların kansere yakalanmasına yol açtığı ve su kaynaklarına zarar verdiği belirtildi.

Mermer Ocakları Saklıkent’i yok edecek, kar tutulmasını engelleyecek
Saklıkent Kayak Merkezi'nin sorunları Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında oluşturulan Saklıkent Koordinasyon Kurulu'na kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, İl Jandarma komutanlığı ile Turizm sektör temsilcileri ile Konyaaltı Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile ATSO Başkanı Davut Çetin de katıldı.

MERMER OCAKLARI KAR TUTULMASINI ENGELLİYOR
Saklıkent Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Emin Altıner, Saklıkent Kayak Merkezi'ndeki sorunları anlatarak sunum yaptı. Altıner, bölgedeki mermer ocaklarının doğayı tahrip ettiğini, su kaynaklarına zarar verdiklerini, köy ve yolla kaya parçaları düşerek can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürdüğünü öne sürdü. Altıner, şöyle konuştu.''Saklıkent'in en büyük sorunu mermer ocakları. Mermer ocakları dağları tepeleri yok ediyor, görüntü kirliliğine yol açıyor. Bunun yanı sıra mermer ocaklarından kaya parçaları köyün üzerine ve ana yola düşüyor. Can ve mal güvenliğini tehlikeye sokuyor. Mermer ocakları dağları, tepeleri yok ettiği için kan tutulmasını ve kayak sporunu engelleyebilir. Bölgede kanser hastalıkları arttı. Mermer ocakları tüm Antalya'nın sorunu. Ve hep birlikte mücadele etmeliyiz.''

Bazı kamu temsilcileri de Saklıkent bölgesinde faaliyette bulunan 5 mermer ocakları işletici şirketinin ruhsatlarında belirtilen sınırlarından taşarak mera ve kamu alanları ile özel mülkiyet sınırlarını ihlal ettiğini tespit ettiklerini açıkladılar.MERMER TOZLARI TELESKOPLARIN ÖMRÜNÜ KISALTIYOR
TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr.  Sacit Özdemir de, mermer ocaklarının bilimsel araştırma ve gözlemleri de engellediğini söyledi. Uzayı gözlemleyen teleskopların normalde 5 yılda bir temizlendiğine dikkat çeken Özdemir, kalsiyum ve silisyum tozları nedeniyle teleskop aynalarının temizliğinin 3 yıla indiğini kaydetti. Özdemir, ''Teleskop aynaları belirli periyotlarda temizlenmesi gerekiyor. Bu da 5 yılda bir yapılıyor. Ancak son yıllarda 3 yılda bir temizleniyor. Mermer ocaklarından çıkan tozlar teleskopların ömrünü kısaltıyor'' dedi.

VALİ MÜNİR KARALOĞLU'NDAN MERMER OCAKLARINA TEPKİ
Antalya Valisi Münir Karaloğlu da, Saklıkent'in kent merkezine 50 kilometre mesafede ve 2200 rakımda bulunduğunu belirterek, ''Saklıkent sadece kayak merkezi değil yaz döneminde de yayla turizmi açısından önemli bir merkez. Saklıkent'in birtakım sorunları var. Geçen yıl tartıştığımız sorunların önemli kısmı çözümlendi. Jandarma güvenlik önlemleri artırıldı. Karakol kuruldu. Bütün yatırımcı kuruluşların temsilcileri sorunları çözmek için kendine vazife çıkarsın. Saklıkent'i saklamayacağız. Saklıkent büyük bir nimet. Bunun değerini bilmezsek Allah bunun hesabını bizden sorar'' dedi.

Ruhsatta belirlenen sınırlardan taşan, doğayı yok eden mermer ocaklarına tepki gösteren Vali Karaloğlu, bazı kamu temsilcilerine talimat vererek, bunların araştırılmasını istedi. Karaloğlu, şöyle devam etti.''Bilinçli olarak ruhsattaki sınırların taşımına neden izin verilmiş. Mermer ocakları tepeyi yıkmış. Ortak komisyon oluşturulsun ve araştırılsın. Maden faaliyetlerini yasaklama diye bir anlayışımız yok. (Döviz kazandırıyor) diyerek dağlar, tepeler yok edilemez.  Dağlar, tepeler yok edilirse kar tutmaz. Doğayı tahrip edecek çalışmalara izin verilmemeli ve denetim daha sık yapılmalı. Taşı keserek döviz kazandırıyorum diyerek milleti hasta etmeye kimsenin hakkı yoktur.  Doğal tepelerin yok edilmesine izin vermeyiz. Bu konuda kamu kurumları üzerine düşen görevi yapmalı, ÇED mevzuatı uygulanmalı.  ASAT'ın su kaynaklarının kirletildiğine yönelik itirazları var. Madencilik faaliyetleri olmaz demiyorum. Ama vatandaşın hassasiyeti var. Bu hassasiyet daha çok artıyor. Bu hassasiyete herkes dikkat etmek zorunda. Daha çok çevreci madenciliği öğrenmemiz gerekli. Antalya'nın doğasından para kazanan herkes doğaya sahip çıkmalı.''
Vali Münir Karaloğlu, Saklıkent bölgesinde yapılacak binaların doğal taş ve ahşap ağırlıklı olması gerektiğini, bunda da yetkili belediyenin zorlayıcı olmasını istedi.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 20:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321