Manavgat Golf Alanına “Hayır” Yat Limanına “Evet” diyor

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ilçenin Ulualan bölgesinde içinde otellerin de yer alacağı 4 adet golf tesis projesine karşı olduklarını burada yapılacak yat yapım ve çekek yeri projesini desteklediklerini belirtti.

Manavgat Golf Alanına “Hayır” Yat Limanına “Evet” diyor

Manavgat Belediyesi tarafından bu yıl 26-30 Haziran tarihlerinde 9. düzenlenecek Manavgat Motosiklet Festivali Tanıtım programına katıldı. Başkan Sözen toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Sözen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Ulualan bölgesinde 4 ayrı golf sahası projesi olduğunu, proje alanı içinde kalan Manavgat ve Antalya denizcilik sektörüne büyük katkı yapacak olan 499 dönümlük Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri Projesi alanının da dahil edildiğini belirtti. Şükrü Sözen, ''Bakanlık, böylece ilçe ve Antalya hatta Türkiye denizcilik sektörüne ve dünyada marka haline gelen lüks yat üretimi sektörüne destek olacak Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri Projesi'ni kaldırmış oluyor'' dedi.

Manavgat halkı ve STK'larla 4 kez toplantı yaptıklarını, vatandaşların Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri Projesi'nin kaldırılmasını karşı olduklarını anlatan Sözen şöyle devam etti.

''Manavgat halkı ve STK’lar tek yürek olarak kentin geleceği ile ilgili çok önemli bir kararın ilk adımını attı. Manavgat halkı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ulualan Bölgesi’nde yapmayı planladığı 4 adet golf sahasına 'Hayır' derken, mutlak surette Yat Limanı ve Çekek Yeri’nin planı ve projesinin de gerçekleşmesini istiyor. Yat Yapım ve Çekek Yeri Projesine 'Evet' diyor.''

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yapılan Side 2. Nolu Turizm Merkezi Kızılağaç Bölgesi 2. Etap Uygulama Planı uygulaması alanı içine alınan Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri’nin çıkarılmasını talep ettiklerini ancak, bugüne kadar Bakanlıktan olumlu ya da olumsuz bir yanıt alamadıklarını anlatan Başkan Sözen şöyle konuştu.

''Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından golf alanı yapılmak istenen bölgenin büyük bir bölge. Burada yapılacak çalışmanın aceleye getirilmemesi gerekir. Profesyonel insanlarla tartışarak, yarışma projeleriyle, bakanlıklarla ve STK’larla beraber hareket edilerek planlanma yapılması gerekir. Seçim arefesinde askıya çıkarılan planda yat limanı ve marina yeri kaldırılmış. Aynı yere 3 bin dönümlük alanda golf alanı planlanmış durumda. O alanda mülkiyet sahipleri ve Manavgat Belediyesi olarak plan askıdayken itiraz ettik. Bölgede mutlak surette Çekek Yerleri de planda bulunması gerekir.''

BAKANLIK GOLF PROJESİNDE ISRARLI

Sözen, Bakanlık yetkililerine Yat Yapım ve Yat limanı ile çekek yerlerinin mutlaka olması gerektiğini bildirdiklerini, bakanlık danışmanlarının da yat limanı ve çekek yerinin olamayacağını, golf alanlarının mutlaka yapılması gerektiğini söylediklerini anımsattı. Belediye Başkanı Sözen şöyle devam etti.

''Yetkililer ve sayın bakan ile de konuyu tartıştık. Sayın Bakan (Golf alanı olan yerde çekek olmaz golf müşterisi sesten rahatsız olur) dediler. Ayrıca Yat limanının da açık deniz olması gerekçesiyle yer alamayacağını söylediler. Çekek yeri projenin ortasında olduğu için, sonuca varılamadı.

Bu bölge gelecek 50 yılı düşünerek planlanmalı. Çünkü bu Manavgat'ın 50 yılının en önemli konusudur. Doğruyu bulmak, kentin geleceğini sağlıklı bir şekilde planlanmasını oluşturmak istiyoruz.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Manavgat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321