Kültür ve Doğa Turizminde Akseki ve İbradı ilgi çekiyor

Turist sayısı bakımından rekor üstüne rekor kıran Antalya'nın arka penceresi Torosların öte yüzü Akseki ve İbradı ilçeleri son yıllarda kültür ve doğa turizmi açısından ilgi görüyor.

Kültür ve Doğa Turizminde Akseki ve İbradı ilgi çekiyor

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikte Akseki ve İbradı ilçelerine gezi düzenlendi. Etkinlik kapsamında ÇGD Akdeniz Şubesi önceki dönem başkanlarından ve Akdeniz İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Hasan Üstün'ün kardeşi Mustafa Üstün'ün ölümünün birinci yıldönümü anma töreni düzenlendi.

Yoksul, orta gelir ve zengin aileler için farklı boyutlardaki taş ve ahşap işçiliğinin özgün örnekleri olan Akseki ve İbradı Düğmeli evleri aynı zamanda Mimarlık Mirası açısından da çok önemli örnek oluşturuyor.

Doğası, içinde milyonlarca yılda oluşan dikit ve sarkıtların yer aldığı, Dünyanın en büyük üçüncü mağarası ve gölü Altınbeşik ile köy yaşamı kültür turizmi açısından büyük ilgi görüyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yol yenileme çalışmalarını tamamlamasıyla birlikte Altınbeşik Mağarası yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmeye devam ediyor.

Akseki ve İbradı ilçelerinin ünlü Düğmeli Evlerinin bazıları onarılıp turizmin hizmetine sokulurken, bazı evler ise ilgisizlikten, bakımsızlıktan ve yasal zorunluluktan dolayı da yıkılmak üzere ya da çökmüş durumda bulunuyor.

Bu ilçelerdeki düğmeli evler yerli ve yabancı ziyaretçiler için fotoğraflama açısından görsel zenginlik sunuyor.

TARİH İLE İÇİÇE

İş insanları, bilim insanları ve politik insanlarıyla da ünlü olan Akseki ilçesinde Hacı Mustafa Efendi'nin oğlu tüccar Hacı Hüseyin Efendi tarafından 1860'lı yıllarda yapılan tarihi konak Etnografya Müzesine dönüştürülmüş. Akseki yaşamında kullanılan eşyalar, araç-gereçler insanı adeta büyülüyor.

BİNYÜZ YILLIK ''ARAPASTI'' KESTANE ANIT AĞACI

Anıt ağaçlarıyla da oldukça ünlü olan İbradı ilçesinde 1000 ya da 1100 yaşında olduğu tahmin edilen anıt kestane ağacının öyküsü ise ziyaretçilerini bir hayli düşündürüyor. Rivayete göre bu anıt kestane ağacı adını yaşanmış bir öyküden alıyor. Tarihi boyunca İbradı büyük yangınlara sahne olmuş. Bu yangınlardan biri de 1861 yılında Osmanlı İmparatorluğunda büyük yankı uyandıran yangın.

Bu yangın Arap köle Zeynep'in efendisi Mustafa Efendi'nin konağını ateşe vermesiyle başlamış. Suçlu bulunan Arap Zeynep idam cezasına çarptırılarak bu kestane ağacında infaz edilmiş. O günden sonra bu ağaç ''Arapastı'' ağacı olarak anılmaya başlanmış.

TARİHİ VE YENİ MEZARLIK ADETA DOGA MÜZESİ

İbradı kent merkezinde yer alan yeni ve tarihi mezarlık hem anıt ağaçlar hem de çeşitli ağaç türleri bakımından adeta ağaç müzesi haline gelmiş.

Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim yeri olan İbradı'da Osmanlı devletinin yöneticisi olan komutan isyan nedeniyle başı kesilerek padişaha götürülmüş ve kafası boğazın sularına atılmış, gövdesi ise İbradı mezarlığına defnedilmiş. Mezarlardaki başlık şekilleri ise ölen kişinin yaptığı görevi yansıtıyor.

ZELİLİ ALİ DEDE TÜRBESİ

Rivayete göre İbradı’nın Ormana mahallesindeki Zelili Ali Dede Türbesi de ziyaretçi akınına uğruyor. Osmanlı döneminde Anadolu'nun önemli geçiş noktalarından olan İbradı ilçesi aynı zamanda medrese eğitiminde de önemli bir yer olmuş. 1646 yılında Horasan'dan İbradı'ya gelen Zelili Ali Dede burada alimlik yapmış. Ölümünün ardından da türbesi yapılmış.

ALTERNATİF TURİZM

Son yıllarda Ormana bölgesinde Düğmeli Evleri restore ederek kültür, doğa ve alternatif turizmin gelişmesine öncülük yapan Activa Turizm A.Ş Sahibi Tolga Özgüven, bölgenin ekonomik kalkınmasında da önemli katkı sağlıyor.

Alternatif Turizm İşletmecileri Derneği Başkan Yardımcısı Tolga Özgüven, 2014 yılında kültür ve alternatif turizme başladıklarını belirtiyor. İşletmesini 2014 yılında açan Özgüven ilk yıl günübirlik 10 bin turist ağırlamış. 20015'de ise bu sayıyı yüzde 50 artırarak 15 bine çıkarmış. Rus savaş uçağının düşürülmesiyle turist sayısında ise azalma yaşayan Tolga Özgüven'in ağırladığı günübirlik turist sayısı 12 bine düşmüş.

2016 yılı sonlarında Konya ağırlıklı olmak üzere İstanbul'dan da günübirlik ve konaklamalı turizme başlayan Özgüven, 2017 yılında turist sayısını 1500'ü konaklamalı olmak üzere 23 bin 500'e çıkarmayı başarmış.

Geçen yıl 3 bini konaklamalı olmak üzere 37 bini de günü birlik olmak üzere toplam 40 bin turist ağırlayan Özgüven, bu sayıyı artırmak için çalışıyor.

Bölgenin turizmde kalkınmasına yol açan ve istihdam sağlayan Tolga Özgüven şunları kaydetti.

''Geçen yıl konakladığımız yabancı turistlerin başında ilk sırayı Alman ve Hollandalı ile Belçikalı turistler oluşturdu. Ardından İngiliz ve Fransız turistler geliyor.

Bu yıl Altınbeşik Mağarası yolunun yapımı nedeniyle ilkbaharda mağara bir süre kapalı kaldı. Bu da turist sayısında olumsuz etki yarattı. Bu nedenle günübirlik turist sayısında azalma olabilir. Konaklamalı gelen sayı artar.''

TURİST OTELDEN ÇIKMIYOR

Türk turizminin deniz-kum ve güneş üçlemesinin dışında kültürel ve doğal zenginliklerini de tanıtması gerektiğini anlatan Özgüven, ''Antalya'ya turist geliyor ama Her şey Dahil sisteminden dolayı otelden dışarı çıkmıyor. Oysa bölgemize gelen yabancı turist sayısı fazla olması gerekirdi. Bunun yanında turist kalitesinde de sorun yaşanıyor'' dedi.

YILKI ATLARI İLGİ ÇEKİYOR

Akseki, İbradı ve Manavgat ilçeleri doğal ve tarihi dokusuyla önemli merkezler. Doğada yaşayan yabani atlar (Yılkı Atlar) da yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Yerli ve yabancı turistler yılkı atlarını fotoğraflamak için çaba veriyor.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321