Kesik Minare restorasyonu ve “Oteller Dolu” açıklamalarına tepki

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) meclis toplantısında tarihi Kaleiçi'nde Kesik Minare'nin restorasyonuna ve Ramazan Bayramı’nda Antalya'daki oteller dolu açıklamalarına tepki gösterildi.

Kesik Minare restorasyonu ve “Oteller Dolu” açıklamalarına tepki

ATSO Meclis Üyesi ve şehir oteli işletmecisi Alp Özel mecliste yaptığı konuşmada, gazetelerde, televizyonlarda Ramazan Bayramı nedeniyle Antalya'da otellerin dolu olduğuna dönük haberi ve açıklamaları eleştirdi.

ATSO'ya üye aralarında beş, dört, üç, iki ve bir yıldızlı olmak üzere belediye belgeliler de dahil 1500 üye otel işletmesi olduğunu belirten Alp Özel, bunlardan sadece 200'ünün beş yıldızlı olduğunu kaydetti.

5 YILDIZLI OTELLER ANAFOR GİBİ

Beş yıldızlı otellerin Ramazan Bayramı’nda doluluk oranlarının yüzde 90'ı aştığını, ancak 3 yıldızlı ve ada az sayıdaki yıldızlı oteller ile şehir otellerindeki doluluk oranlarının çok düşük olduğunu dikkat çeken Özel, şöyle devam etti.

''Beş yıldızlı otellerde ortalama oda fiyatı kişi başı harcama bin lirayı buluyor. Bu oteller dolu olabilir ama kent otelleri bomboş. Beş yıldızlı otellerde demeç verme çılgınlığı var. (Oteller dolu) şeklindeki haberler Antalya'ya zarar veriyor. İç turizmde vatandaş, Antalya'daki oteller doluymuş başka yerlere gidelim diyerek Antalya'dan vazgeçiyor. Antalya'daki kent otelleri boş. İç turizmde vatandaşımız beş yıldızlı otelde bir gün için vereceği sadece oda parası bin lira ile kent otelinde kalarak şehirde çeşitli etkinliklere harcayabilir. Şehir merkezinde lüks bir restoranda yemek yiyebilir, hediyelik alışveriş yapabilir, Kaleiçi'nde eğlenebilir.''

Konyaaltı, Kaleiçi ve Lara bölgelerindeki şehir otellerinin çok uygun olduğunu ifade eden özel, ''Vatandaşlarımız buralarda konaklayarak tatillerini değerlendirebilir. Şehir otelleri dolu değil. 5 yıldızlı oteller parayı anafor gibi kendine çekmesinler'' dedi.

KESİK MİNARE RESTORASYONUNA TEPKİ

Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun 2019 yılı başlarında ilk taşını koyduğu Kesik Minare'de Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyona tepki gösterildi.

Otel işletmecisi ve ATSO Meclis Üyesi Alp Özel, Antalya'nın bellekleriyle oynanması gerektiğini belirterek, ''Yerli ve yabancı turistler artık Kesik minare önünde selfi yapamayacak. Kesik Minare diye bir şey kalmadı. Çok kötü bir restorasyon yapılıyor. Kesik Minare'nin restorasyonunu yapan arkadaşlar Üç Kapıları (Hadrianus) da dört kapılı yaparlarsa şaşırmayalım'' dedi.

ATSO BAŞKANI DAVUT ÇETİN

Kesik Minare'nin şapkasının konulduktan sonra restorasyonu fark ettiklerini ifade eden ATSO Başkanı Davut Çetin de öncelikle, Antalya Lisesi'ne sahip çıkılmasını istedi. Çetin, şöyle konuştu.

''Şehrin bellekleriyle oynanmamalı. Şehirle konuşulmadan, tartışılmadan bu tür restorasyon ve diğer alınacak kararlar zarar veriyor. Antalya Lisesi’nin bir kısmının Bakanlıklar tarafından talep edildiği yönünde haberler çıkmıştır. Bakanlıklarımız Kaleiçi’nde bir yer alıp restore edebilirler ve böylece Kaleiçi de daha güzel olur. Antalya Lisesi gibi yerlerin Antalya halkı için bir hatıra değeri vardır. Halkın hatıraları, kentin hafızasında yer etmiş yerler aynı şekilde yaşatılmalıdır.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321