Günübirlik tur teknelerine mavibayrak

İstanbul, Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi, turizm bölgelerinde günübirlik tur teknelerine mavi bayrak verilmesi için çalışmalar başlattı

Günübirlik tur teknelerine mavibayrak

DTO Antalya Şubesi Nisan Ayı Meclis toplantısında günübirlik tur teknelerine mavi bayrak verilmesi ve sıfır atık konusu ele alındı. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Sezer Kaya, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı İl Koordinatörü Lokman Atasoy ve Yardımcısı Mustafa Ergiydiren de katıldı.

DTO Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, denizlerin korunması ve temiz kullanılmasının denizciler için çok önemli olduğunu söyledi. Turizmin en önemli ayaklarından birinin de deniz ile günübirlik tur teknelerinin oluşturduğunu ifade eden Çetin hem teknelerin hem de çalışanların temizlik konusunda duyarlı olmaları gerektiğini kaydetti. Plajlardan sonra günübirlik tur teknelerinde de mavi bayrağın çok önemli olduğunu ifade eden Ahmet Çetin, şöyle konuştu.

'' Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi olarak teknelere mavi bayrak almak isteyen üyelerimize destek oluyoruz ve yol gösteriyoruz. Teknelerde mavi bayrakların dalgalanmasını istiyor ve ayrıca sıfır atık konusunu da destekliyoruz. Bu amaçla her zaman Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ve Çevre İl Müdürlüğü ile işbirliği içerisindeyiz.''

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı İl Koordinatörü Lokman Atasoy da, DTO ile işbirliği çerçevesinde denizlerin temizliği adına çalışmalar yaptıklarını ve teknelere verilen mavi bayrak konusunda bilgi verdiklerini söyledi.

Teknelerin Mavi Bayrağı alabilmesi için ilk önce denize elverişlilik belgesi gerektiğini anlatan Atasoy, şöyle devam etti.

''Tabi ki en önemlisi denizi ve çevreyi kirletmemesi ve korunmasını sağlamak için davranış kurallarını karşılayacağına dair bize taahhüt verilmesi gerekiyor. Mavi bayrak alabilmek içinde yatın TÜRÇEV’e başvuruda bulunması ve mavi bayraklı bir marina tarafından önerilmesi gerekiyor. TÜRÇEV’in değerlendirmesi sonucu aday yatlar ulusal jüriye sunuluyor. 30 Nisan tarihine kadar jüri aday yatların mavi bayrak alıp alamayacağına kara veriyor.''

Mavi bayraklı teknelerin sık sık ödüllendirildiğini anlatan Lokman Atasoy mavi bayraklı gemilerin indirimlerden yararlandığını, mavi bayrak almanın denizciler açısından önemli ve çok önemli prestij olduğunu sözlerine ekledi.

100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Sezer Kaya ise Sıfır Atık konusunda bilgi verdi. Sıfır atık ile öncelikle atık azaltımını ve atıkların önlenmesi ile tüketim alışkanlıklarının değişmesini hedeflediklerini anlatan Kaya şunları kaydetti.

''Bakanlığımız sıfır atık projesi ile 2023 yılına kadar kazanım olarak yüzde 35 kazanım oranıyla yüz bin kişiye doğrudan istihdam, 20 milyar lira ekonomik kazanç, 10 hektar orman alanın korunması ve cari açık üzerinde de yüzde 8 azalma hedefliyor. Bu yıl içerisinde yapmayı planladığımız şeyler geri kazanım katılım payı yönetmeliği, sıfır atık yönetmeliği, sıfır atık ilkesinin belirlenmesi, pilot il Ankara olarak bütün kamu ve kamu kuruluşlarına sıfır atık sisteminin kurulmasıdır.''

Sıfır atık sisteminin kurulması için kurum ve kuruluşlara, meslek odalarına gerekli desteğin verileceğini ifade eden Kaya, ''Başarı uygulamalarına göre kurumlara Sıfır atık Yıldızı verilerek ödüllendirilecek'' dedi.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321