Efes batabilir

Efes, İzmir’in göz bebeği… Uzun yıllar yılda 3.5 milyon turistin ziyaret ettiği Efes´i, terör nedeniyle lüks yolcu gemilerinin Türkiye seferlerini iptal etmesi üzerine 201 de sadece 450 bin kişi ziyaret etmişti.

Efes batabilir
Ne mutlu ki şeytanin bacağı 2018´de kırıldı ve ziyaretçi sayısı ilk altı ayda 1 milyonu aştı. Kruvaziyer gemilerinin yeniden Türkiye´ye gelme işaretleriyle 2019´da parlak günlere geri dönüş umudunu arttı.
 
Ancak, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Efes´i yeni bir tehlike bekliyor. 8 bin yıllık kent batma tehlikesiyle karşı karşıya. Zaten bir dönem Akdeniz´in en önemli limanlarından biriyken limanın dolmasıyla ticaret merkezi özelliğini kaybederek batan Efes, şimdi de küresel ısınmanın tehdidi altında.
 
Nature Communications dergisi, aralarında Efes ve Fethiye yakınlarındaki Xanthos-Letoon gibi 49 antik kentin küresel ısınmadan nasıl etkileneceğini araştırmış. Sonuç Efes için büyük bir endişe kaynağı. Araştırmaya göre Efes, deniz yükselmesinde „riskli“, erozyon tehlikesinde ise „çok riskli“ kategorisinde bulunuyor.
 
„Daha denizin yükselmesine, erozyonun başlamasına çok var“ diyerek tehlikeyi hafife almamak gerek. Efes´in yavaş yavaş sulara gömülebileceği riskleri görüp, gerekli önlemler alınmalı. Henüz sadece yüzde 10´u gün yüzüne çıkan insanlığın bu büyük kültür mirasını en iyi şekilde korumak gelecek kuşaklara borcumuz.
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 22:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321