DTO'dan Manavgat Yat ve Çekek yeri projesine destek

Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin, bölge denizciliği, yat bakım ve onarımı ile yat yapımı konusunda cazibe merkezi olacak Manavgat'taki 499 dönüm alanın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Side Turizm Alanı ve Side 2 No'lu Turizm Merkezi Kızılağaç Bölgesi 2. Etap Uygulama Planı'na dahil edilmesinin denizcilik sektörü açısından yanlış olduğunu belirtti.

DTO'dan Manavgat Yat ve Çekek yeri projesine destek

IMEAK DTO Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin, Manavgat ilçesinin deniz ve turizm sektörleri açısından çok önemli bir bölge olduğunu söyledi. Manavgat'ta gemi yapımı açısından 40 yıllık bir deneyimi olduğunu ifade eden Çetin, Antalya ve ilçelerinde denizcilik sektörünün her geçen yıl geliştiğine dikkat çekti.

DTO Antalya Şubesi olarak Manavgat'ta yaklaşık 15 yıldır 499 dönüm alanda yat yapım ve çekek yeri projesini gerçekleştirmek için çalıştıklarını anımsatan Çetin, projenin hayata geçirilmesi için de kooperatif üyeleri tarafından 1 milyon lira 'Ot Parası' ödendiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Manavgat'ta biner kişi kapasiteli 3 adet golf oteli ile 4 golf sahasının bulunduğu Side Turizm Alanı ve Side 2 No'lu Turizm Merkezi Kızılağaç Bölgesi 2. Etap Uygulama Planı'na, yat yapımı, bakım ve onarımı için Akdeniz'de cazibe Merkezi olabilecek Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri Projesindeki 499 dönüm alanın da dahil edildiğini anlatan DTO Başkanı Çetin, şöyle konuştu.

''Ulaştırma Bakanlı tarafından 2023 yılı vizyonu için Türkiye'de 8 adet yat yapım ve çekek yeri planlanıyor. Bunlardan biri de Manavgat'ta yer alıyor. Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri projesi kolay vazgeçilecek bir proje değil. Proje gerçekleştiğinde bu bölgede yılda 350-400 ader teknenin bakımı ve onarımı yapılabilinir. Yine yılda 1,5 milyon yerli ve yabancı turist günübirlik tur teknelerinde seyahat ediyor. Marinalar pahalı. Bölgemizde de fazla yat çekek yeri yok. Manavgat gemi ve yat yapımı konusunda 40 yıllık birikimi var. İhracatı var. Temiz enerji ve temiz teknoloji ile bölgede yeşil bir sanayi kurulabilinir.''

Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri Projesi'nin gerçekleşmesiyle birlikte bu bölgenin uluslararası yat üreten firmalarında satış merkezi olabileceğine dikkat çeken Ahmet Çetin, şöyle devam etti.

''Bölgemiz için ülkemiz için turizm önemli sektör. Golf sporu da bu açıdan elbette önemli. MAS turizmini devam ettirecek aktivitelerde deniz ve su sporlarıdır. Manavgat'ın geleceği, denizcilik sektörü ve yat yapım ve bakım, onarımı da önemli. Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri Projesi alanının golf tesisine çevrilmesine karşıyız.''

BAKANLIĞA YAZI

DTO Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu karardan vazgeçmesi amacıyla öncelikle Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı'na bağlı Manavgat Liman Başkanlığı, Manavgat Belediyesi ile İMEAK DTO Merkez Yönetimine yazı yazdıklarını bildirdi.

Ahmet Çetin imzası ile Manavgat Belediyesi ile İMEAK DTO Başkanlığı'na 8 Ocak 2019 tarihli gönderilen yazıda özetle şu görüşlere yer verildi.

''T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan Antalya ili Manavgat İlçesi Side Turizm Alanı ve Side 2 nolu Turizm Merkezi Kızılağaç Bölgesi 2. Etap Uygulama Planı'nda; Manavgat Yat Limanı ve Tekne İmal ve Çekek yeri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesinin yer almadığı görülmüştür.

Manavgat Yat Yapım Çekek yeri Projesi bölgemiz denizciliği için hayati öneme haizdir. Bu nedenle Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığımızca da ülkemize kazandırılması önemli görülen Yat Yapım ve Çekek Yeri Projeleri arasında yer almaktadır.

Manavgat Limanına kayıtlı yaklaşık 1500 teknenin yanı sıra Antalya İl sınırları içerisinde bulunan 6 liman Başkanlığına kayıtlı yaklaşık 5 bin tekne bulunmaktadır. Başta Günübirlik Tur Tekneleri ve Yatlar olmak üzere ilimizde bulunan deniz turizmi araçlarının bakım onarım ve imalatları Manavgat'ta yapılmaktadır.

Ülkemiz toplam turizm gelirlerinin yaklaşık yüzde 20'sini deniz turizminden elde edildiği herkesin malumudur. 2017 yılı verileri itibari ile Antalya'da yaklaşık 1,5 milyon yerli ve yabancı misafir günübirlik tur hizmeti satın almıştır. İlimizde bulunan Su üstü Sporları ve Dalış Okulu İşletmeleri hizmetleri göz önüne alındığında yaklaşık 250-300 milyon Euro payı oluşmaktadır.

T.C Kültür Bakanlığı tarafından hazırlanan Manavgat İlçesi Side Turizm Alanı ve Side 2 nolu Turizm Merkezi kızılağaç Bölgesi 2. Etap Uygulama Planında, yukarıda açıklamaya çalışıldığı üzere Manavgat Yat Limanı ve Tekne İmal ve Çekek yeri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi yeri ayrılarak planda gerekli değişikliğin yapılması için gerekli girişimde bulunulması hususunu arz ederiz.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321