ATSO Başkanı Davut Çetin: Asgari Ücret artışı kaçınılmaz

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, bu fiyat artışlarıyla asgari ücretlinin onurlu bir yaşam sürmesinin mümkün olmadığını belirterek, ''Asgari ücretin de artırılması gerektiğini kimse inkar edemez'' dedi.

ATSO Başkanı Davut Çetin: Asgari Ücret artışı kaçınılmaz
TSO kasım ayı meclis toplantısında konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, ülke ekonomisi ve Antalya ile kendi yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI

Bazı sektörlerde asgari ücrette yüksek artış korkusu yaşandığını ve endişe yarattığını belirten Çetin, şunları kaydetti.

''Asgari ücrette enflasyona endeksleme yapılırsa KOBİ’lerin yüksek işçilik maliyetlerini karşılamasının zorlaşacağı endişesi bulunmaktadır. Bununla birlikte enflasyon yüzde 25’e çıktı, gıda enflasyonu yüzde 30’a yaklaşmaktadır.

Sigara fiyatına zam yapılmamıştır, benzin fiyatı vergi ayarlamasıyla düşük tutulmuştur. Belediye otobüsü gibi taşıma fiyatları artırılmamıştır. Ayrıca kiralar ve hizmet sektöründe fiyat artışları henüz %10’lar düzeyinde kalmıştır, buna rağmen enflasyon yüzde 25’tir. Bu fiyat artışlarıyla asgari ücretlinin onurlu bir yaşam sürmesi mümkün değildir. Dolayısıyla asgari ücretin de artırılması gerektiğini kimse inkar edemez. Ülke olarak ucuz emeğe dayanan bir ekonomi olarak gelişemeyiz. Ucuz işgücü, halkın alım gücünün düşük kalmasına, Türkiye’de ekonominin büyümemesine neden olmaktadır. Asgari ücret artırılmalıdır, fakat elbette ki, bu artış için işverenin SGK prim maliyetleri düşürülmelidir.''

ATSO olarak hem sektörleri hem de kent ekonomisini ileri götürmek için çalıştıklarını anlatan Çetin, Türkiye'nin yapay gündemlerle uğraştığını vurguladı. Seçimlerde aday olacak oda ve borsa başkanlarının seçimleri kaybetmeleri halinde yeniden görevlerine dönmesini sağlayan yasa düzenlemesini eleştiren Davut Çetin, şöyle devam etti.

''Türkiye Büyük Millet Meclisinde geçen hafta farklı bir yasa kabul edildi. Basında oda başkanlarına siyaseti kolaylaştıran yasa diye yazıldı. Buna göre oda ve borsalarda görev alanlar, seçimde aday olup kazanamadıkları takdirde yeniden görevine dönebilecek. Türkiye'nin başka ihtiyacı yokmuş gibi, bu konularla uğraşılmasına gerek yoktur. Başka yere seçilmek isteyen istifa eder, böylece kurumlar daha fazla yıpranmaz. Bir ülkede herkesin devamlı olarak siyasete bu kadar meyilli olması, her yerde siyaset konuşulması normal bir durum değildir. ''

ŞİKAYETLER

Son günlerde ATSO üyelerinden fiyat denetimleriyle ilgili sıkça şikâyet aldıklarını ifade eden Davut Çetin, şöyle konuştu.

''Özellikle gıda ürünlerine dönük fiyat kontrolleri yapılıyor, börek fiyatı yüksek diye tutanak tutuluyor. Odamıza üyelerimiz hakkında işlem yapmamız için resmi yazı geliyor. Serbest piyasa ekonomisinde bunlar anlam veremediğimiz uygulamalardır. Ülke olarak demokrasinin ve piyasa ekonomisinin kurumlarla ve kurallarla işlediğini unutmamalıyız.  Piyasa ekonomisi arz ve talep kanunlarıyla çalışır, devlet sosyal amaçlı önlemler alabilir.  Devlet piyasada bir malın fiyatını zorla düşürmeye kalkarsa o mal üretilmemeye başlar, karaborsa oluşur. Türkiye bunları geçmişte yaşamıştır. ''

 SEBZE MEYVE FİYATLARI

 Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışı toptancı hallerdeki komisyonculara, soğan fiyatındaki artışı da tüccara bağlamamanın doğru olmadığını anlatan ATSO Başkanı Çetin, sözlerine şöyle devam etti.

''Piyasa fiyatı arz ve talebe bağlıdır, arz yetmezse fiyat artar. Fiyatlar düştüğü için ürünün toplanmadığı zamanlar da oluyor. Ürünleri depolamak sadece soğanda olan bir iş değildir, elma gibi birçok meyve de depolanmaktadır.

Sebze meyve fiyatlarının yükselmesini toptancı hallere bağlamak da doğru değildir, komisyoncunun komisyonu bellidir, ayrıca komisyonculuğun üretici finansmanındaki önemini de hepimiz biliyoruz. Kolaycılığa kaçmadan yapısal önlemler almak gerektiği gözden kaçırılmamalıdır.

Basında gıda fiyatları ile ilgili olarak bazı önlemler alınacağı yazılmıştır. Buna göre bölgesel haller kurulması düşüncesi tartışılmaktadır. Ürün rekoltelerine erken uyarı sistemi kurulacaktır. Arz yetmediğinde ithalat devreye girecektir. Üretici birliklerinden alım teşvik edilecektir. Sözleşmeli tarım, ürün borsaları çeşitlenmesi gibi önlemler de planlanmaktadır. Bu konuların bazıları daha önce de gündemdeydi. Tam olarak ne öngörülmektedir henüz bilmiyoruz, bakanlığın bunları bir raporla bizimle paylaşması gerekir.''

 ÜRETİCİ MALİYETLERİ ARTIYOR

 Domates gibi sebzelerde fiyat artışlarının temelinde maliyetlerin yüksek olduğunu ifade eden ATSO Başkanı Çetin, ''Şu anda Antalya hallerinde domates, biber, patlıcan ortalama 2.5 lira. Salatalık fiyatı 1 tl civarında, Ağustos bolluğunda bile bu fiyatlar 2 liraya yakındı. Sebze ve meyvede üretici fiyatlarımız düşüktür, hatta bizim üreticiye ve ihracata daha fazla destek olmamız gereklidir. Şu anda Rusya ve Ukrayna’ya sevkiyatta TIR kotaları dolmak üzeredir. Navlun maliyetleri de çok yükselmiştir. Bu konunun hızla ele alınması ve kota artışı gereklidir'' dedi.

AB'DEN AYRILAN İNGİLTERE PAZARINA DİKKAT ETMELİ

İngiltere'nin  Avrupa Birliği'nden çıkış anlaşması imzalandığını anımsatan Çetin, bu ülkenin yılda 10 milyar dolar sebze ve meyve ithal ettiğine dikkat çekti. Çetin, ''Domates, portakal gibi ürünlerde İngiltere pazarına dikkat etmeliyiz. Bakanlığımız bu konuda da girişimler de bulunmalıdır'' diye konuştu.

TURİZM

Antalya turizminin kış aylarındaki durgunluğunun devam ettiğini vurgulayan ATSO Başkanı Davut Çetin, bazı otellerin de kış tatiline girmeye başladığını söyledi.

Her yıl kış gelince SGK prim desteğini, direkt uçak seferlerini, kongre turizmini, spor turizmini, üçüncü yaş turizmi konuşulduğunu ancak yaz sezonunda unutulduğuna dikkat çeken Çetin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un turizmde bazı önemli çalışmaları başlattığını anımsattı. Çetin, sözlerini şöyle devam etti.

''En önemli konu “Türkiye Turizm Geliştirme Fonu” adıyla bir fon kurulması çalışmasıdır. Aslında biz sayın bakana hem tanıtım hem acil yatırımlar için havalimanı inişlerinden kente bir pay alınması önerisini götürmüştük.  Sayın Bakan biraz daha farklı bir model  düşüncesini bizimle paylaşmıştı. Burada önemli olan Antalya'da elde edilen kaynağın çoğunlukla Antalya için kullanılması ve destinasyon yönetimi modeline dikkat edilmesidir.

Bir diğer önemli konu, THY'nin direkt turizm hamlesi programıdır. Bakanlığın desteğiyle, THY  Nisan ayından itibaren Antalya'dan 11 ülkeye direkt seferlere başlayacaktır. İngiltere, Almanya, Rusya, Suudi Arabistan, Ürdün, Azerbaycan, Kuveyt, Ukrayna, Cezayir, Lübnan ve İsrail'e seferler planlanmıştır. Bu kez bu programın ertelenmemesini ve gerçekleşmesini bekliyoruz. Ayrıca, İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkeler de bu programa peyderpey dahil edilse iyi olur.''

ERKEN REZERVASYONLAR ARTMAYA DEVAM  EDİYOR

Turizm Bakanlığının dijital turizme, sosyal medya üzerinden tanıtıma  yoğunluk vereceğini belirten Çetin sözlerini şöyle tamamladı.

''Güzel bir gelişme Sayın Bakanın eko-turizme önem verileceğini açıklamasıdır. Bu konuda tesis yönetmeliğinde değişiklik öngörülmüştür.  Turizm liselerinin yerlerinin ve programlarının ihtiyaca cevap vermediğini dile getirmiştik, şimdi pilot liselerle yeni bir program başlatılıyor. Bu liselerde öğrencilerin otellerde staj yaparak çalışarak okuması için de yeni bir staj programı ele alınmış. Sayın Bakan bundan sonraki turizm alanları tahsis ihalelerinde golf turizmi, spor alanları, termal ve kongre turizmine öncelik verileceğini de açıkladılar.  Bu adımların hızla hayata geçmesini ümit ediyorum.

2019 yılına dönük erken rezervasyonlar artmaya devam etmektedir. Önümüzdeki sezon Antalya'nın popülaritesinin artmasını bekliyoruz, bu da hem turist sayısı hem de gelir olarak daha iyi yansıyacaktır.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 20:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321