Antalya’ya dalış ve günübirlik tur ilgisi

Antalya'ya gelen 100 bin turist dalış, 1,5 milyon turistin ise günübirlik turlara katıldı.

Antalya’ya dalış ve günübirlik tur ilgisi
İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin özellikle de Batı Akdeniz bölgesinin arkeolojik batık açısından dünyanın en zengin ülkelerin başında geldiğini söyledi.Antalya ilinde Kaş ilçesi sınırları ile Alanya ilçe sınırları içinde 48 adet dalış okulu bulunduğunu ifade eden Çetin, dalış turizminin ülke ekonomisine çok büyük katkı yaptığını belirtti. Dalış için gelen turistlerin üst düzey gelir grubundan oluştuğunu anlatan Çetin, 2017 yılında Antalya ve ilçelerindeki batıklara 100 bin yabancı turistin dalış yaptığını açıkladı.Türkiye turizm gelirlerinin yüzde 25'inin deniz turizminden kazanıldığını anlatan Ahmet Çetin, şunları kaydetti.

''Turizm denilince ilk akla otel-güneş ve konaklama geliyor.  Turizm gelirlerinin yüzde 25'i denizden sağlanıyor. Dalış turizmi için gelen turistler otele ödediği para kadar dalış için ödüyor. İşte Türkiye olarak bu farkındalığı ortaya koymak zorundayız. Otelde kalan 1,5 milyon turist günübirlik turlara katılmış.

Dalış turizminin katma değeri daha yüksek. Çünkü dalış için gelen turist genellikle ulaşımını, otelini kendisi sağlıyor. Dalış turizmi müthiş katma değer yaratıyor. 2017 yılı rakamlarına göre 100 bin turist dalış için Antalya'ya geldi. Dünyada sualtı florası daha iyi olan ülkeler var. Ancak sualtı arkeolojisi üzerine Türkiye müthiş zengin.''DÜSELDORF FUARI

Türkiye organizasyonun IMEAK DTO Antalya Şubesi tarafından yapılan ve Ocak ayında gerçekleştirilen Düsseldorf Yat ve Denizcilik Fuarı hakkında da bilgi veren Çetin, şöyle devam etti.''İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran'ın talebi üzerine, Turizm Bakanlığı'nın uygun görmemesi ve takvimde yer almamasına rağmen Düsseldorf Yat ve Denizcilik Fuarına katıldık. Türkiye Organizasyonunu ise DTO Antalya Şubesi gerçekleştirdi. 220 bin metrekare kapalı alanda 16 farklı salondaki fuara 67 ülkeden katılımcı yer aldı 2 bin firma ve kuruluş katıldı. 103 ülkeden 250 bin ziyaretçi fuarı gezdi. Türkiye'den ise 23 firma katıldı.''Alman pazarında özellikle 2019 yılı için yüzde 136 artış ön görüldüğünü ifade eden Çetin, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan siyasi gerginlikler nedeniyle Türkiye'deki marinaları terk eden Alman yatçıların yeniden dönüş yapacağına dikkat çekti. Ahmet Çetin, şöyle devam etti.

''Türkiye ile Almanya arasında yaşanan siyasi gerginlikler nedeniyle ülkelerine ve başka ülkelere giden Alman yatçılar Türkiye'yi özlemiş ve geri dönüşe başlamış. Türkiye yat turizminde de güven tazelemiş oldu. 100'den fazla erken rezervasyon ile Mavi Yolculuk ve diğer boat taleplerinde artış var. Bunlar mutluluk verici.''Çetin, 9 gün süren ve dünyanın en uzun soluklu olan Deniz ve Yat Fuarına Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel, Ticaret Ataşesi Anıl Gürkaya ve Turizm Ataşesi Hüseyin Gazi Çoşar'ın da IMEAK DTO Standını ziyaret ettiğini sözlerine ekledi.
 
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
 
 
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321