Antalya’nın Güneş Saçlı Kadınları Temali Takvim tanıtımı

Tanıtım Vakfı’nca (ATAV) “Antalya’nın Güneş Saçlı Kadınları” temasıyla hazırlanan “Memleketim Antalya 2019” takvimi Antalya Arkeoloji Müzesi'nde tanıtıldı.

Antalya’nın Güneş Saçlı Kadınları Temali Takvim tanıtımı
Antalya Arkeoloji Müzesi dans eden kadın heykeli önünde gerçekleştirilen Memleketim Antalya 2019 Takviminin tanıtımına, ATAV ATAV Yönetim Kurulu Üyeleri ve Antalya Kadın Müzesi Danışma Kurulu Üyeleri ve müze yetkilileri katıldı.

ATAV Yönetim Kurulu Başkanı Yeliz Gül Ege burada yaptığı konuşmada, Antalya'da turizmin sadece deniz kum güneş olmadığını belirtti. Ege, şöyle konuştu. “Antalya'nın turizm açısından deniz kum ve güneş dışında çok fazla değeri var. Ancak yeterince bilinmiyor. Antalya Tanıtım Vakfı olarak kentimizin bilinmeyen yönlerine dikkat çekip özellikle de kültür sanat ve tarihle ilgili ve aynı zamanda Antalya’nın ekolojik dengesini ön plana çıkaran projelerine devam etmekteyiz. Vakfımız ‘Memleketim Antalya’ takviminin on ikincisinde, kültür ve tarih bilincini güçlendirmek adına, Antalya Kadın Müzesi projesi ‘Antalya’nın Kadınları ve Tanrıçaları Roma Çağı Saç Tasarımları Sergisi’nde gerçek saçlarla şekillendirilecek olan eserlerden oluşan ‘Antalya’nın Güneş Saçlı Kadınları’ temasını seçmiştir. Takvimde İngilizce, Almanca ve Türkçe olmak üzere üç dilde heykel başlarının tanıtımları yer alıyor.”

ATAV Başkanı Gül Ege, Memleketim Antalya 2019 yılı takviminin önümüzdeki günlerde basınla paylaşılacak olan Antalya Kadın Müzesi projesi “Antalya’nın Kadınları ve Tanrıçaları Roma Çağı Saç Tasarımları Sergisi” ile bağlantılı olduğunu dile getirdi. Gül Ege, “Yönetim kurulumuzla yaptığımız tüm çalışmalarda mutlaka kentimizin değerlerine vurgu yapmaya çalışıyoruz. Kentimizin çok fazla değeri var fakat yeterince bilinmiyor” dedi.

Takvimde 16 adet heykel başı tanıtımının yapıldığını vurgulayan Yeliz Gül Ege, şöyle devam etti.

''Başların 13’ü Antalya Müzesi’nde, 3'ü Side Müzesi’nde sergileniyor. Kadın başlarından dördünü tanrıçalar oluşturdu. Yaptığımız bu tanıtım Antalya Müzesi’ne gelen ziyaretçi sayısın da olumlu yönde etkileyecek. Dünyanın en önemli müzeleri arasında sayılan Antalya Arkeoloji Müzesi’nin hak ettiği ziyaretçi sayısına henüz ulaşmadığını düşünüyorum. Kentteki tüm sivil toplum örgütleri, müzeye gelen ziyaretçi sayısını artırmak için çalışmalar yapmalı.”

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 22:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321